Répássy Róbert államtitkár válaszolt Dr. Staudt Gábor (Jobbik) képviselő A devizahitel-csalások elkövetőinek valódi elszámoltatása című napirend előtti felszólalására 2014. szeptember 24-én az Országgyűlésben.

Köszönöm a szót. Tisztelt Ügyész Úr! Bocsánat, tisztelt Főpolgármester-jelölt Úr!

A kormány megalakulását követően szembesült azzal az örökölt, rendkívül súlyos helyzettel, hogy családok százezrei veszíthetik el otthonukat a jelzálog alapú devizahiteleik miatt.

A bajbajutottak megsegítése érdekében a kormány számos lépést tett a devizahitelek problémájának megoldására. Többek között lehetővé tette a végtörlesztést. Ezzel a lehetőséggel közel 170 ezer adós élt, az ily módon elengedett adósság mintegy 370 milliárd forint volt. Ezenkívül bevezette az árfolyamrögzítést az árfolyam-ingadozás hatásainak tompítására. 2014. június végéig közel 180 ezer devizaadós kötött ilyen szerződést. A legnehezebb helyzetbe került adósokat a kormány kilakoltatási moratóriuma védte meg, megakadályozva, hogy az utcára kerüljenek. Emellett a devizahitelesek számára valódi megoldást jelenthet a Nemzeti Eszközkezelő is, a Nemzeti Eszközkezelő 2014. április végéig közel 19 ezer lakást vett át az adósoktól. Ez a szám az év végére elérheti a 25 ezret. A Kúria döntését követően a kormány azonnal beterjesztette a parlament elé a devizahitelesek ügyének rendezéséhez szükséges jogszabálytervezetet, amely 2014. július 4-én az Országgyűlés által elfogadásra került. A törvény értelmében a pénzintézeteknek az egyoldalúan és tisztességtelenül megemelt kamat és az árfolyamrés használata miatt jelentős összegeket kell az adósok számára visszatéríteniük.

A mai napon meg is születhet az a jogszabály, amely meghatározza pontosan, milyen számítás szerint mekkora összeg jár vissza az egyes devizahiteleseknek, és kiderül a visszatérítés módja is. Cáfolom, hogy az elszámolás, az elszámoltatás szűk körű lenne, ahogyan Ön fogalmazott, 1 millió 300 ezer családot érint, és 1 millió 300 ezer család adóssága összességében több mint 1000 milliárd forinttal csökkenhet. Ez ahhoz a 370 milliárd forinthoz, amely során a 170 ezer végtörlesztő adós adósságállománya csökkent, hozzáadódik. Tehát a két összeg lassan az 1400 milliárd forintot is megközelíti.

Szeretném azt is leszögezni, hogy nem virtuális tartozást csökkent ez a törvény, hiszen a tőketartozás javára kerül jóváírásra a túlfizetés. Tehát egy valós – nem virtuális, valós – tartozását csökkenti azoknak a hiteleseknek, hitelfelvevőknek, akiknek még folyamatban van a kölcsöne. Akiknek pedig már lejárt a kölcsöne, valóban visszakapják azt az összeget, amit a bankok számára túlfizetésként fizettek, és utóbb kiderült erről, hogy tisztességtelen volt.

Tisztelt Képviselő Úr!

A büntetőjogi fejtegetéseit nem szeretném elemezni. Amennyiben úgy ítéli meg, hogy bűncselekmény történt az ügyben, bár megjegyzem, hogy történtek is ilyen feljelentések már az elmúlt években, hiszen nem ön az első, aki feltételezi, hogy a bankok vagy bankárok, hiszen itt magánszemélyek büntetőjogi felelősségéről lehet szó, csalást vagy más bűncselekményeket követtek el, én javaslom, hogy tegyen ilyen feljelentést. Biztosíthatom Önt arról, hogy a kormány hatáskörébe tartozó intézkedéseket meg fogjuk tenni, de nyilván ön is tudja, hogy ezt meghaladóan az igazságszolgáltatásnak kell ezekben a kérdésekben döntenie.

Végezetül arra kérem Önt és a Jobbik országgyűlési képviselőit, hogy a mai napon támogassák a kormány javaslatát arra nézve, hogy – ahogy mondtam – 1 millió 300 ezer család adóssága csökkenjen, 1 millió 300 ezer család jelentős részében megszabadulhasson a tartozásának. Természetesen arra kérem majd Önöket, hogy a kormány további lépéseit is támogassák a devizahiteles és más fogyasztói kölcsönszerződések által érintett családok megsegítésére.

Köszönöm szépen a figyelmet.

(Igazságügyi Minisztérium)