Répássy Róbert felszólalt a banki elszámolás során tapasztalt visszaélések elleni fellépéshez szükséges törvények módosításáról szóló javaslat általános vitájában 2014. április 13-án. Leirat.

Tisztelt Ház! Tisztelt Előterjesztő Képviselő Urak!

A devizahiteleseknek történő segítségnyújtás nem ért véget a jogegységi törvény és az elszámolási törvény megalkotásával. A fogyasztók és a pénzügyi intézmények felügyeletét ellátó szervek jelzései alapján szükségessé vált a bankok elszámolási kötelezettségével kapcsolatos, visszaélésre utaló olyan gyakorlatok megelőzése és megszüntetése, amelyek veszélyeztetik a fogyasztók elszámolási igényének érvényesítését.

Ennek érdekében ezen törvényjavaslat külön is nevesít néhány olyan magatartási formát, amely a Magyar Nemzeti Bank által lefolytatható ellenőrzési eljárás alapjául szolgálhat.

Ilyen magatartás különösen, ha a bankok a fogyasztók nagy számát érintően nem ismerik el a kölcsönszerződés vagy pénzügyi lízingszerződés fogyasztói jellegét, azt eltérően minősítik, vagy erre vonatkozóan megváltozott álláspontjukat nyilvánítják ki, és ezáltal az elszámolási kötelezettség teljesítésének elhárítására, illetve az elszámolás iránti igények benyújtásának megakadályozására törekednek.

Ezen elsődleges célkitűzés mellett a törvényjavaslat több más, az elszámoláshoz kapcsolódó eljárási könnyítést tartalmaz, ami lehetővé teszi, hogy a fogyasztók időben, a lehető legkevesebb kényelmetlenség mellett jussanak hozzá az őket megillető túlfizetéshez. Egyszerűsödik a Pénzügyi Békéltető Testület és a bíróság eljárása, hiszen fő szabállyá válik az iratok alapján történő döntéshozatal, a meghallgatás nélküli eljárás. Megkönnyíti a fogyasztók helyzetét az is, hogy kérelmüket az erre a célra rendszeresített űrlapon is beadhatják majd a bíróságokhoz.
A törvényjavaslat tisztázza, hogy ha fogyasztói oldalon ugyanabból az okból többen is vitathatják az elszámolást, akkor a kérelmek elbírálására egy eljárásban kerülhessen sor, ezzel is lerövidítve az eljárás időtartamát. Szintén a fogyasztók mielőbbi kifizetése érdekében teszi lehetővé a törvényjavaslat, hogy a bankok, ha nem állnak rendelkezésre teljeskörűen az elszámolási kötelezettség teljesítéséhez szükséges információk, a Magyar Nemzeti Bank ellenőrzése mellett becslési módszertant alkalmazzanak az elszámolás elkészítése során.

A törvényjavaslat további lényeges újítása, hogy a családi csődvédelem szabályozásának folyamatban lévő kidolgozására tekintettel a két szabályozás összhangjának és a fogyasztók számára kívánatos teljes körű védelemnek a biztosítása érdekében módosítja az elszámolási törvény alapján megakasztott végrehajtási eljárások folytatásának lehetséges időpontját. Indokolt ugyanis, hogy a családi csődvédelem szabályainak elfogadása és hatálybalépése előtt ezek a végrehajtási eljárások még ne folytatódjanak.

A törvényjavaslat elfogadása szükséges és elengedhetetlen feltétele annak, hogy a tisztességtelen szerződési feltételek alkalmazása folytán hátrányt szenvedett fogyasztók mielőbb kielégítéshez jussanak. Az elszámolásokkal kapcsolatos kötelezettségek teljesítése kiemelt jelentőséggel bír a társadalom egésze szempontjából, hiszen a sérülékeny csoportok, így a fogyasztók fokozott védelme mindannyiunk érdeke.

Kérem ezért a tisztelt Országgyűlést, hogy a törvényjavaslat elfogadásával támogassák a kormány által is képviselt, a devizahitelesek megsegítése érdekében tett és tervezett intézkedéseket.

Köszönöm a szót, elnök úr.

(Igazságügyi Minisztérium)