Répássy Róbert parlamenti államtitkár Vigh László (Fidesz) képviselő kérdésére válaszolt 2014. november 17-én az Országgyűlésben. A beszéd leirata.

Köszönöm a szót.

Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Úr!

A devizahitelekkel kapcsolatos helyzetek megoldása érdekében a következő lépés a fair bankrendszer megteremtését célzó törvényjavaslat, amely törvényjavaslat célja, hogy egyensúlyt teremtsen a bank és a fogyasztó között, ezáltal megszüntetve az emberek kiszolgáltatottságát a bankokkal szemben. A fogyasztói hitelek a hitelek egy különálló csoportját alkotják, amelyek számos sajátossággal rendelkeznek. Ezek közül az az egyik legfontosabb, hogy a fogyasztó gazdasági és jogi szempontból is kiszolgáltatott helyzetben van a hitel nyújtójával szemben. A fogyasztó a gyengébb fél, aki a hitelügylet valós tartalmát illetően is jóval kevésbé informált, mint a hitelező. Azonban az a tény, hogy a fogyasztót, a gyengébb felet jogalkotói beavatkozással is segíteni kell az erősebb féllel, a hitelezővel szemben, csak a későbbi hitelezői gyakorlat alapján vált egyértelművé.

Az Európai Unió már 1987-ben irányelvben szabályozta a fogyasztói hitelszerződéseket. Ezt az irányelvet váltotta fel egy 2008-as irányelv, amelyet a magyar törvényhozás a fogyasztónak nyújtott hitelről szóló törvénnyel ültetett át a magyar jogba. A fogyasztói hitelekkel kapcsolatos magyar, valamint európai bírói gyakorlat alapján a kormány és a parlament a fogyasztói hitelszerződések adósainak fokozottabb védelmét szolgáló intézkedéseket hozott. Ennek a folyamatnak egy újabb lépése lehet a fair bankokról szóló törvény. E fogyasztói csoport nagyságát, a védelmükben szükséges jogalkotói lépések megtételét a gazdasági adatok is alátámasztják, a Magyar Nemzeti Bank adatai szerint a fogyasztási hitelek volumene az eddigi legmagasabb szintet 2010. június 30-án érte el. Ez az érték az elmúlt négy évben folyamatosan csökkent, de a fogyasztói hitelek volumene 2014. június 30-án még mindig meghaladta a 6802 milliárd forintot.

Tisztelt Képviselő Úr!

A törvényjavaslat a következő eszközök segítségével kívánja elérni a fogyasztó kiszolgáltatottságának csökkentését. Meghatározza a fogyasztói hitelszerződések egyoldalú módosításának új, tisztességes, átlátható szabályait, részletezi és hatékonyabbá teszi a hitelezőt a szerződéskötést megelőzően terhelő tájékoztatási kötelezettséget. E szabályok fő célja, hogy a fogyasztó megalapozott döntést tudjon hozni a hitelfelvételről és az azzal járó kockázatokról. Ingyenes felmondási jogot biztosít a fogyasztó számára a kamatperiódus leteltét követően. A cél az, hogy megkönnyítse a bankváltást és a bankok közötti versenyt. Maximalizálja a késedelmi kamat mértékét a törvényjavaslat. A hitelezőt a szerződéskötést megelőzően terhelő tájékoztatási kötelezettséget kiterjeszti a fogyasztói kezesre és a zálogkötelezettre is. Ennek célja, hogy ezek a fogyasztók is megalapozott döntést tudjanak hozni a biztosíték nyújtásáról.

A fogyasztó megalapozott döntéshozatalát segíti elő az is, hogy a hitelező a hitelszerződések mintaszövegét köteles az internetes honlapján hozzáférhetővé tenni. Arra ösztönzi a magyar bankokat, hogy üzletszabályzatot dolgozzanak ki annak érdekében, hogy a bankok egységes szerződéses feltételek mellett nyújtsanak hitelt, amely megkönnyíti a fogyasztó számára ezeknek a hiteltermékeknek az áttekintését, és átláthatóbbá teszi a szerződéses feltételeket.

A fentiekből következően kérem tisztelt képviselőtársaimat, hogy a törvényjavaslat általános vitája során az általam most elmondott célokat és magát a törvényjavaslatot is ezt szem előtt tartva támogassák, és ez alapján kérem képviselő urat is, hogy fogadja el a válaszomat.

Nagyon köszönöm, hogy meghallgattak.

(Igazságügyi Minisztérium)