A folyamatban lévő perek lezárulta után dönthet a kormány arról, hogy milyen feltételekkel lehet felajánlani a forintra átváltást az ügyfeleknek – közölte Répássy Róbert államtitkár a Duna Televízió Közbeszéd című műsorában 2014. október 3-án.

Mv: Répássy Róbert a vendégünk, igazságügyi államtitkár. Jó estét kívánok!

Répássy Róbert: Jó estét kívánok!

Mv: Ugyan nemsokára parlament elé került, mint ahogy az előbb mondtuk, a harmadik devizahiteles törvény, de azért mi még maradjunk egy picit a másodiknál, merthogy ugye Rogán Antal írt egy levelet a köztársasági elnöknek, hogy legyen szíves minél előbb aláírni, erre a köztársasági elnök azt mondta, hogy nyugalom, majd aláírom, amikor aláírom. Viszont az a probléma, hogy amíg nincs jogerős törvény, addig devizahiteleket mondanak fel a bankok. Ezzel van-e bármi teendő, vagy ezt most így nézzük és várjuk, amíg a törvény a közlönybe bekerül?


Répássy Róbert: Hát jól hívta fel a frakcióvezető a figyelmet arra, hogy a törvénynek van egy olyan rendelkezése, ami a felmondási tilalmat, felmondási moratóriumot írná elő. Néhány napon belül egyébként a köztársasági elnöknek döntenie kell.

Mv: Hát holnap.

Répássy Róbert: Igen, igen. Tehát szerintem annyira nem kell sokat várnunk arra, hogy megtudjuk a köztársasági elnök döntését. És onnantól kezdve, amikor kihirdetik a közlönyben, tehát a Magyar Közlönyben, onnantól kezdve már a felmondási tilalomnak élnie kell. Pontosabban hát a hatálybalépéstől él a felmondási tilalom.

Mv: Akinek most mondják fel a bankok a szerződését, az ugye azt jelenti, a felmondás, ha jól értem, hogy elindulhat egy végrehajtás, elindulhat egy foglalás. Tehát mi fog itt történni azokkal az emberekkel, akiknek éppen ezekben a napokban történik meg ez?

Répássy Róbert: Nincs azonnali hatályú felmondás, tehát... Vagy legalábbis nagyon ritka esetben fordulhat elő azonnali hatályú felmondás. Itt valószínű, hogy a felmondási időtartam, felmondási idő közben fog érkezni a törvény. Tehát ha valakinek felmondanák mostanában a szerződését, akkor azon már, abba a törvény hatással lesz, tehát mindenképpen a felmondási tilalom az életbe fog lépni.

Mv: Tehát azt hiába mondják fel most, annak van egy átfutási ideje, és az átfutási idő alatt vélhetően a törvény meglesz. Ha a köztársasági elnök aláírja persze.

Répássy Róbert: Így van, így van. De mondom, ez attól függ persze, hogy mi a felmondási ok. De a felmondás általában nem azonnali hatályú.

Mv: Mi lesz a forintosítással? Ugye, folyamatosan szó van róla, hogy egyszercsak majd a még meglévő devizahiteleket forintosítani fogják. Mikor? Hogyan? Kinek? Milyen feltételekkel?

Répássy Róbert: Hát ezen már a kormány egyes tárcái már régóta dolgoznak, hogy kidolgozzák ennek a feltételeit. Nyilván az egy nagyon fontos szempont, hogy meg kell várnunk az első és a második devizahiteles törvény végrehajtását. Tehát az elszámoltatásnak meg kell történnie. Az elszámoltatás a jövő évben legkésőbb novemberig meg fog történni. És a most folyamatban lévő perek függvénye is az, hogy mennyit kapnak vissza az ügyfelek, vagy milyen mértékben csökken a törlesztőrészletük. És ezek után dönthet a kormány arról, hogy milyen feltételekkel lehet a forintra átváltást felajánlani az ügyfeleknek. Mert nem feltétlenül minden esetben az átváltás a legjobb megoldás.

Mv: Mindezt meg kell várni ahhoz is, hogy a harmadik törvény, tehát a fair bankok, vagy a tisztességes bankokról szóló törvény, vagy szabályozás megszülessen, vagy ez a kettő ez párhuzamosan is működik?

Répássy Róbert: Párhuzamosan is, hiszen a fair bankokról szóló törvény, tehát egyfajta fogyasztóvédelmi felülvizsgálata a hitelezési gyakorlatnak, ez a jövőre nézve életbe léphet bármikor. Minél hamarabb elfogadjuk a törvényt, annál hamarabb életbe léphet. És ez meg is fog történni.

Mv: Beszéljünk egy picit az igazságügynek más területeiről is, merthogy az ároktői banda kapcsán megszületett a Fővárosi Ítélőtábla döntése. Hárman ugye életfogytiglant kaptak, és akkor ketten, kettőjüket a bíróság kizárta a feltételes szabadság lehetőségéből. Ugye, a tényleges életfogytiglani büntetéssel kapcsolatban a strasbourgi bíróság kifogásokat fogalmazott meg. Erre válaszolta az Igazságügyi Minisztérium azt, hogy akkor negyven év után kell felülvizsgálni. Ebből mikor lesz jogszabály, ez mikor fog valóban életbe lépni?

Répássy Róbert: Szeretném felhívni a figyelmet arra, hogy bár a Fővárosi Ítélőtábla nevében, de egyébként a Szegedi Ítélőtábla egy büntető tanácsa hozta az ítéleteket. Ez azért érdekes, mert a Szegedi Ítélőtáblának egy másik büntető tanácsa fordult az Alkotmánybírósághoz. Úgy látszik, hogy még egy bíróságon belül sem egyeznek meg a bírák abban a kérdésben, hogy...

Mv: Szakmai vita lehet ezek szerint.

Répássy Róbert: Szakmai vita lehet, de egyébként a tizenöt éve létező tényleges életfogytiglannal eddig több mint negyven esetben éltek a bírók, tehát több mint negyven tényleges életfogytiglant szabtak ki a bírók.

Mv: Ez a tényleges, ez azt jelenti, hogy soha, se húsz, se harminc, se negyven, semmikor nem lehet felülvizsgálni?

Répássy Róbert: Ez egészen pontosan, a jogi fogalom az úgy szól, hogy kizárja a feltételes szabadságra bocsátás lehetőségét a bíró. Tehát egyrészt életfogytiglant szab ki, másrészt pedig azt mondja, hogy soha nem lehet felülvizsgálni, nem lehet feltételes szabadságra bocsátani az elítéltet. De egyetlenegy eset van természetesen, a kegyelem lehetősége. A kegyelem eddig is rendelkezésére állt, kegyelmi kérelmet tudott benyújtani az elítélt. Az elképzelések szerint, amelyeket még a kormány sem hagyott jóvá, valamilyen speciális kegyelmi eljárást kell a tényleges életfogytiglanra ítéltek számára bevezetni. Ez azonban nem jelenti azt, hogy nem szabhatnak ki velük szemben tényleges életfogytiglant. És adott esetben lehet, hogy életük végéig fog tartani a börtönbüntetésük.

Mv: Tehát ez egy speciális eljárás. Ez eleget tenne a strasbourgi bíróság kifogásainak ezek szerint.

Répássy Róbert: A mi megítélésünk szerint igen. Tehát lehet olyan szabályokat létrehozni, lehet olyan szabályzást elfogadni, ami megfelel a strasbourgi ítéletnek. Anélkül, hogy a tényleges életfogytiglant meg kellene változtatnunk és törölnünk kellene a büntetési lehetőségek közül.

Mv: Muszáj befejeznünk. Mikor?

Répássy Róbert: Még ebben az évben. Tehát ősszel várhatóan.

Mv: Köszönöm, hogy eljött hozzánk.

Répássy Róbert: Köszönöm szépen.

(Igazságügyi Minisztérium)