Völner Pál államtitkár Apáti István (Jobbik) az igazságügyi miniszterhez intézett azonnali kérdésére válaszolt az Országgyűlés 2017. május 2-i ülésnapján. A válasz és a viszontválasz leirata.

Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Úr!

Először is a büntetőeljárás során az elkövetők származását a bíróság nem vizsgálhatja – ezt elöljáróban szeretném közölni. Mindenkire ugyanúgy vonatkoznak a törvények.

Az pedig, hogy a bíróság hogyan alkalmazza a törvényeket, a hatalmi ágak különválasztása folytán nem a kormányzat kompetenciájába tartozik. Valamennyien emlékszünk rá, hogy 2010 után a büntető törvénykönyvben jelentős szigorításokat eszközölt ez a kormányzat, gondoljunk akár a három csapás törvényre és a büntetési tételek kiszabásánál a bírói mérlegelés kereteinek a megvonására. Tehát törvényhozói oldalról, amit el lehetett követni, amit meg lehetett tenni, azt hiszem, mind a parlament, mind a kormányzat megtette.

Ugyanakkor egyedi ügyekben – bár örömmel hallom, hogy csak elsőfokú ítéletről van szó, tehát amennyiben probléma van, a másodfok korrekciókat tud végrehajtani –, be kell látnunk mindannyiunknak, hogy sem a magyar parlamentnek, sem a magyar kormánynak semmiféle ráhatása nincs és nem is lehet a bíróságok működésére. A bíróságok belső szabályzatai, előmeneteli rendszere alapján kell kialakítani azt az egészséges joggyakorlatot, amely révén a társadalom igazságérzete és a jogszabályok betartása valahol találkozik. Nem ismerem az ügy részleteit, egyébként sem nyilváníthatnék benne véleményt, bár ha jól értettem, volt egy ilyen tartalmú kérdés képviselő úr felszólalásában, de összességében csak azt tudom mondani, hogy ezekben az büntetőügyekben, ami a környezetet illeti, mind a parlament, akár az önök segítségével, mind a kormányzat teszi a dolgát.

Remélem, hogy ebben az ügyben is majd egy olyan ítélet fog születni, amely valóban megfelel az elkövetés körülményeinek és a büntető törvénykönyv tényállásának.

Köszönöm.

***

Köszönöm a szót, elnök úr. Örömmel hallottam, hogy képviselő úr is egy véleményen van velem a tekintetben, hogy nem lehet a származás befolyásoló tényezője annak, hogy milyen ítélet születik. De továbbra is csak azt tudom megerősíteni, hogy a kormány tiszteletben tartja a magyar bírói függetlenséget.

Magyarországon bíróság dönti el, hogy valaki bűncselekményt követett-e el, ha igen, milyen bűncselekményt követett el, és a bíróság szabja ki az érte járó büntetést. Tehát sem a korábbi, sem a mostani ítéletek kapcsán nem vagyunk abban a helyzetben, hogy ezeket minősítsük. A Kúrián is működik egy bíróijoggyakorlat-elemző csoport. Ennek alapján valóban azt szeretnénk elérni, illetve, ahogy említette, az elnök úrék is rengeteget dolgoznak ezen, hogy valóban világos, tiszta keretek között és olyan ítéletek szülessenek, amelyek mind a jognak, mind pedig a társadalom elvárásainak megfelelnek.

(Igazságügyi Minisztérium)