Nekünk a törvényhozói hatalom részéről az a feladatunk, hogy olyan jogszabályi környezetet tudjunk teremteni, amely lehetővé teszi a bíráknak, hogy befolyástól mentesen az eskü szövegéhez tudjanak alkalmazkodni és ennek megfelelően tudjanak eljárni – mondta Völner Pál államtitkár Hende Csaba (Fidesz) napirend előtti felszólalására válaszolva az Országgyűlés 2018. június 5-i ülésnapján.

Tisztelt Képviselőtársam! Tisztelt Ház!

Valóban Montesquieu-vel kezdődött a hatalmi ágak széttagolásának elmélete, amely, tudjuk, a törvényhozói, a végrehajtói és a bírói hatalom különállását követeli meg, hogy egy-egy ország alkotmányos működése érdekében az állam szervei elkülönítve tudjanak működni.

Ami azóta történt, lényegesen változtatott a képen, hiszen ha a mai világ fejleményeit nézzük, jól láthatjuk, hogy akár a sajtó, akár a hálózatba szervezett civil szervezeteknek mondott szervezetek szintén hatalmi tényezőként lépnek fel. De idesorolhatjuk az internet világát is, ami korábban befolyásolási tényezőként még nem jelentkező tényező volt. A DK-s bekiabálásra reagálnék: ma tárgyaljuk például a GDPR-t vagy akár megregulázandó azokat a nagy hálózatokat, akik nem tartják be a személyi alapjogok tiszteletét, hogy hogyan lehet őket nemzetközileg kordába vonni. Tehát ha önök ezt kétségbe vonják, akkor nem tartanak lépést a valósággal.

Visszatérve a bírói függetlenség és a bíró hatalmi ág különállásának kérdésére, elengedhetetlen, hogy a bírói integritás sérthetetlen legyen. Ezt azonban nemcsak a végrehajtó hatalomnak kell tiszteletben tartania, tehát nemcsak az Igazságügyi Minisztérium, amelynek képviseletében beszélek, vagy a kormányzat az, aki tiszteletben kell, hogy tartsa, hanem azok a különböző tényezők is, amelyeket felsoroltunk vagy akár nem estek bele ebbe a felsorolásba. Éppen az OBH elnök asszonyának levele bizonyítja, hogy igenis tudatosan és rendszeresen próbálnak a bírókra befolyást gyakorolni különböző szervezetek. Ezeket akár nevezhetjük itt konkrétan külföldről finanszírozott szervezeteknek is, hiszen tavaly is mekkora felháborodás övezte azt a fajta átvilágítást, amely megvalósult, és gyakorlatilag sikerült bemutatnunk ezeknek a szervezeteknek a finanszírozási hátterét, egyben ezzel, hogy úgy mondjam, ok-okozati vagy éppen gondolati láncot felépítve arra, hogy ki miért és mit cselekszik, és mit mond. Egyébként a mostani alaptörvény-módosítás kapcsán is szerintem eljuthatunk ugyanilyen következtetésekre.

Nemcsak a törvényhozó hatalmat, tehát a parlamentet kell megvédenünk ezektől a befolyásoktól, hanem a bírókat is. A bírók részéről azért legyünk elismeréssel, hiszen ma Magyarországon egy bíró bírói esküt tesz. Az eskü szövege szerint „Fogadom, hogy a rám bízott ügyeket tisztességes eljárásban, részrehajlás nélkül, lelkiismeretesen, kizárólag a törvényeknek megfelelően bírálom el, hivatásom gyakorlása során az igazságosság és a méltányosság vezérel.” Így szól ma Magyarországon a bírói eskü szövege. Nekünk a törvényhozói hatalom részéről az a feladatunk, hogy olyan jogszabályi környezetet tudjunk teremteni, amely lehetővé teszi a bíráknak, hogy befolyástól mentesen az eskü szövegéhez tudjanak alkalmazkodni és ennek megfelelően tudjanak eljárni. Persze, megvan a végrehajtó hatalom felelőssége is, hogy azokat a tárgyi feltételeket, infrastruktúrát kiépítse, éppenséggel a törvényhozó hatalom által biztosított forrásokból megvalósítsa, amely a bírói hatalmi ág működését a XXI. századi viszonyoknak megfelelően biztosítja.

Összességében elmondható, hogy minden olyan befolyási kísérlet, amely a bíróságokat érinti, az a társadalom egészére hatna ki, ezért rögtön és teljes erővel fel kell lépni ellene. Mint látható, az OBH már lépett, tehát külön felhívta a bíróságok figyelmét, hogy külön be kell jelenteniük az ilyen típusú kísérleteket, de azt kell mondanunk, hogy jogszabályi oldalról is nyilvánvalóvá kell tennünk, hogy milyen szervezetek működnek, és az átláthatósággal a bíróságnak segítséget kell ahhoz nyújtanunk, hogy felismerjék ezeket a törekvéseket.
Egyetértek képviselő úrral, valóban ez egy olyan probléma, amely mellett a parlament sem mehet el szó nélkül, és ezzel kiemelten kell foglalkoznunk.

Köszönöm a figyelmet.

(Igazságügyi Minisztérium)