Völner Pál államtitkár a TV2 Mokka című adásának vendége volt 2015. november 18-án. Leirat.

Mv: Következő vendégem itt a stúdióban Völner Pál, az Igazságügyi Minisztérium államtitkára, akivel természetesen az előző témáról beszélgetünk, a kvótarendszerről. Jó reggelt kívánok! Köszönöm, hogy elfogadta a meghívásunkat.

Völner Pál: Jó reggelt kívánok!

Mv: Láttam, hogy a kamera mögött van. Volt lehetősége hallani Mesterházy Attila gondolatait?

Völner Pál: Részben hallottam.

Mv: Részben hallotta. Ő ugye azt mondta, akkor elmondom még egyszer összefoglalva helyette, messzemenőkig nem értenek egyet azzal, hogy Magyarországnak ne kellene menekülteket befogadnia. Merthogy mit tudom én, 1.500 főt említett ezt hiszem Mesterházy úr, és az nagyon alacsony szám.

Völner Pál: Azt hiszem, alapvetően azt kell tisztáznunk, hogy menedékkérőkről vagy bevándorlókról beszélünk. Nekünk a bevándorlókkal van problémánk, hogy ellenőrizetlen tömegek százezer számra átözönlenek az országon illegális határátlépés útján. Ugye a kerítésépítéssel, a jogi szabályozással elértük, hogy ez az illegális áradat ez megállt. De, annak sem vagyunk hívei, hogy ez a tömeg, amit németek, svédek, más régi tagállamok meghívtak úgymond magukhoz, miután nekik nem kell, ezt visszaosszák hozzánk. Tehát ez egy elfogadhatatlan eljárás...

Mv: Jó, de korábban erről határozott megállapodás született, nem? Az EU-s tagállamok között. Hogy ez majd kötelező érvényű lesz.

Völner Pál: A megállapodásról, amelynek éppen a megtámadásáról beszélünk, éppen hogy nem a jogi szabályokat betartva született egy döntés a belügyminiszterek tanácsában. Amely szembement a korábbi kormány és államfők által hozott döntéssel, amely szerint önkéntes alapon történik befogadás a tagállamok részéről.

Mv: És akkor a magyar kormány, elnézést, hogy a szavába vágtam államtitkár úr, de szívesebben befogadna menekülteket, ha azokról egyértelműen kiderülne az, hogy ők mondjuk egy háború miatt menekültek mondjuk az európai kontinensre, és kevésbé fogadnának bevándorlókat be, ugye Magyarországra. Jól értem?

Völner Pál: Igen, a bevándorlók és a menekültek ügye külön téma. A menekültekre vonatkozóan létezik a Genfi egyezmény, amely megmondja, hogyha valaki olyan államból érkezik, ahol az élete közvetlen veszélyben van, azok menedékkérők, azokat be kell fogadni, el kell bírálni a kérelmüket. Mi azt mondjuk, hogy aki jelentkezik a határon, megvizsgáljuk, hogy az az ország ahonnan érkezett az az életére veszélyes vagy nem? Ilyen a környező államok között Magyarország körül nincsen. Tehát jelenleg nekünk menedékkérőket, hacsak nem közvetlenül légi úton érkeznek háború sújtotta övezetből, befogadási kötelezettségünk általában nincsen. Ezért is esett vissza az utóbbi időben az itt jelentkezők száma.

Mv: Igen. Azt magyarázza el nekünk, meg a nézőinknek, hogy tulajdonképpen ez a lépés, ez a jogi lépés, amire most a parlament felhatalmazta a kormányt, hogy az Európai Bírósághoz forduljanak, ez majd mivel jár együtt? Írnak egy kérvényt, egy A/4-es papírt, vagy küldenek egy faxot, hogy bocsánat, mi nem vagyunk hajlandóak egyetlen egy menekültet sem, vagy bevándorlót befogadni?

Völner Pál: Az Európai Uniónak létezik egy bírósága Luxemburgban, sokszor beszélünk kötelezettségszegési eljárásokról, amelyeket Magyarország ellen indítanak. Ebben az esetben szerintünk a bizottság, illetve ez a tanácsi formáció követett el egy jogsértést, ugyanis az a jogszabályhely, amelyre hivatkoztak, hogy nem jogalkotási aktus keretében terítik szét a tagállamok között ezeket a menedékkérőket, az nem megalapozott, mert módosította a dublini egyezményt. És egyezményt csak külön jogszabályalkotási aktussal lehetett volna módosítani, tehát alapjában eljárási jogot sértettek. Más egyéb, apróbb eljárási szabálysértések is vannak, tehát egy jogilag megalapozott állásponttal megyünk a bíróság elé.

Mv: Tulajdonképpen ezt a hivatalos levelet a kormány már elküldte? Vagy az most előkészítés alatt áll?

Völner Pál: A parlament meghozta a törvényt, a kormány valószínűleg a mai napon ezt megtárgyalja és az Igazságügyi Minisztérium előkészíti és benyújtja Luxemburgban.

Mv: Tehát ezt az Igazságügyi Minisztérium fogja eljuttatni.

Völner Pál: Hát, mint illetékes minisztériumnak, az Igazságügyi Minisztériumnak kell ezt.

Mv: Mi a protokoll ilyenkor államtitkár úr? Oké, elküldik, nem tudom 8 napon belül, 15 napon belül, 30 napon belül, kell majd reagálniuk?

Völner Pál: Befogadják a keresetlevelet, tudjuk Szlovákia is bejelentette, hogy ők is beadják, reméljük, hogy beavatkozó államok is lesznek. Éppen a lengyelek nyilatkoztak legutóbb úgy, hogy a párizsi események függvényében már ők sem akarják befogadni azokat a hozzájuk kiosztandó menedékkérőket, akiknél potenciális veszélyt látnak, tehát ellenőrizetlenül nem fogadnák be őket. És magára a bíróságra van bízva, hogy mennyi időn belül bírálja el ezt az esetet. Szerintem miután itt eléggé reflektorfényben levő esetről van szó, van rá remény arra, hogy nem ilyen több évig elhúzódó folyamatnak nézünk elébe.

Mv: De semmiképpen sem egy-két hónapról beszélünk akkor ezek szerint. Mi történik akkor, hogyha elutasítják Magyarország kérvényét, beadványát?

Völner Pál: Akkor is egy olyan helyzettel találkozunk, hogy ez egy 120 ezres kontingensről szóló döntés. Én nem hiszem azt, hogy a többi tagállam elfogadná azt, hogy jogi felhatalmazás nélkül a jövőben is a Bizottság újabb és újabb tömegeket vagy akár más jogesetben felhatalmazás nélkül állami szuverenitást, parlamenti szuverenitást elvonva hozzon döntéseket. Tehát ez nemcsak erről a kvótáról szól ez a per, hanem arról is, hogy a Bizottság, illetve bármelyik tanácsi formáció a magának az Uniónak az alapokmányával szemben hozzon döntéseket, kötelező döntéseket, kötelezettségeket a tagállamokra.

Mv: Államtitkár úr, köszönöm szépen, hogy itt volt.

Völner Pál: Köszönöm a lehetőséget.

(Igazságügyi Minisztérium)