Arra számítunk, hogy kialakul egy verseny a bankok között – hangsúlyozta Répássy Róbert államtitkár a fair bank törvénnyel kapcsolatban az M1 Ma reggel című műsorában 2014. november 12-én.
Mv: A Ma reggel vendége Répássy Róbert az Igazságügyi Minisztérium parlamenti államtitkára, jó reggelt államtitkár úr.
Répássy Róbert: Jó reggelt kívánok.
Mv: Na hát menjünk végig ezen, amit már a kollégáim összeállítottak, mégis a részletekbe menően. Szóval bemegy az ügyfél, majd hogyha ezt a fair bankokról szóló törvényt – amely egyébként a parlament előtt van már – elfogadja az Országgyűlés, ugye jövőre ez már működik. Akkor bemegyek én, mint ügyfél és szeretnék hitelt fölvenni. A bank elém tárja, hogy ezt a nyolcféle csomagot tudnám Önnek. Én azt mondom, nekem a harmadik érdekelne, azt viszont teljes részletességgel ki kell fejteni, ugye?
Répássy Róbert: Igen. Valójában ott kezdődik a törvénynek a hatása, az új törvény hatása, hogy már ezeket a termékeket – ahogy Ön fogalmazott – tehát a banki termékeket is a nemzeti bank részére meg kell ismertetni, tehát a nemzeti banknak egy nagyon széleskörű felügyeleti joga lesz, hogy tudja ellenőrizni a hitelezési piacot.
Mv: Tehát már elnézést, csak olyan termékek kerülhetnek a fogyasztó, vagyis a jövendőbeli adós elé, amelyet már a nemzeti bank láttamozott.
Répássy Róbert: Hát lehet, hogy nem pont azt a reklámot kell ellenőrizni a nemzeti banknak, sőt nem elsősorban azt, hanem a mögötte lévő jogi tartalmat kell ellenőriznie. Tehát az üzletszabályzat, a bank üzletszabályzatát, vagy az általános szerződési feltételeit, azt – ahogyan egyébként eddig is – kellett ellenőriznie. De most már nyilván termékekre lebontva kell megvizsgálni a banknak. És utána jön az a folyamat, amiről Ön említést tett, hogy az ügyfelet alaposan tájékoztatni kell, a kockázatokra is ki kell térni és valóban a szerződéskötés előtt van a legjelentősebb tájékoztatási kötelezettség, amikor az ügyfél a banki ügyintézőtől, meg a közjegyzőtől teljesen függetlenül saját szakértőjével megvizsgálhatja a szerződést, véleményt nyilváníthat abban a szerződésben és csak utána dönt arról, hogy megköti-e.
Mv: Tehát megkapja a szerződés tervezetet, elmegy az ügyvédjéhez és azt mondja, na ügyvéd úr akkor nézzük át.
Répássy Róbert: Hát igen, vagy más gazdasági tanácsadóhoz is, tehát ez nincs előírva, de az ügyfélnek az a joga, hogy ő alaposan tájékozódjon a szerződést illetően, ez egy nagyon fontos jog. Ez az egyik része ugye ennek a törvénynek. Hiszen nyilván a legfontosabb részeiről beszélünk, a tájékoztatási kötelezettségről és a másik pedig az egyoldalú szerződésmódosítások szigorításáról, korlátozásáról. Az egyoldalú szerződésmódosítás, például kamatemelés, az bizonyos esetekben kizárt lesz a jövőben. Ilyen a három évnél rövidebb időtartamú, futamidejű kölcsön. Ott a kezdeti feltételeknek és az utolsó feltételnek mindvégig meg kell egyeznie. Tehát, hogyha például egy változó kamatozású hitelben állapodtak meg, akkor arra nem lehet további költséget, további felárat rátenni, de a változás az valóban végigköveti a szerződést, úgy ahogyan a kezdetben megállapodtak. Ugye, úgy hívják ezt, hogy referencia kamatlábhoz kötik mondjuk a hitel kamatát. A három éven túli szerződéseknél, tehát a hosszútávú, hosszú lejáratú hiteleknél, ott pedig csak háromévente lehet változtatni a feltételeken, tehát a szerződési feltételeken és akkor is, ahogyan azt a Kúria előírta, ennek objektív okokból lehet csak a szerződésmódosítás, tehát nem a bankon belüli, a bank nehézségeire hivatkozva nem lehet szerződést módosítani, kamatot emelni. Másrészt pedig az ügyfélnek egy elállási jog, mégpedig egy ingyenes elállási joga lesz. Kilencven nappal korábban kell már az ilyen módosításról értesíteni az ügyfelet, és hogyha úgy dönt, hogy bankot vált és elviszi a hitelt egy másik bankhoz, akkor ezt költségmentesen teheti meg.
Mv: Mondjuk benne van a levesben, hogy a bankok ilyenkor összebeszélnek. Nem veszem én át az ő hitelét, maradjon csak nálam, de gondolom erre is figyelnek.
Répássy Róbert: Inkább arra számítunk, hogy kialakul egy verseny a bankok között, hogyha hasonló okból, tehát még egyszer mondom külső okról, egy objektív okról beszélünk, amiért kellene mondjuk változtatnia a banknak a kamatokon. Ha egy ilyen ok bekövetkezik, akkor a bankok legalább egymással versenyeznek azért, hogy ki az, aki kevésbé hárítja át az ügyfélre ezt az objektív körülményt.
Mv: Tehát mondjuk kilencven nappal hamarabb megkapom a banknak a, három év múlva, tehát letelt a három év, megkapom a következő három éves periódusra a kamat ajánlatát és azt mondom, hát nekem ez nem jön, és elkezdek más bankokhoz elmenni, ahol megint megkapom ezeket a csomagokat. Összehasonlítom, és azt mondom, köszönöm szépen, vállalják át hátralévő részemet, Önökhöz megyek.
Répássy Róbert: Hát így van, az ügyfelek egy része már most is ismeri, amikor ugye a kötelező gépjármű felelősségbiztosításban válthat az egyik biztosítótól a másikhoz és akkor is egy összehasonlításokat végeznek az ügyfelek. Hasonló lesz a saját hitelszerződés esetén is. De ez előre tervezhető, kiszámítható, hiszen csak a három éves kamat periódus után, három éves periódus után következhet ez be. Tehát ő tudja, hogy mikor kell figyelni arra, hogy most változhatnak a feltételek. Kiszámítható és tervezhető lesz számára a hitel folyósítás után a kölcsön törlesztése.
Mv: Államtitkár úr, tisztelettel köszönöm, hogy a vendégünk volt.
Répássy Róbert: Köszönöm szépen.
(Igazságügyi Minisztérium)