Völner Pál az Echo Televízió Napi Aktuális című műsorának a vendége volt 2018. január 22-én. Az államtitkár szólt a Stop Soros törvényjavaslatról. Leirat.

Mv: Völner Pál igazságügyi államtitkár első vendégünk, jó estét kívánok!

Völner Pál: Jó estét kívánok!

Mv: Kovács Zoltán kormányszóvivő és Pintér Sándor belügyminiszter még szerdán bejelentette a Stop Soros törvénycsomag három törvényjavaslatát. Mielőtt a tartalomról beszélünk, mikor kerül az Országgyűlés elé ez a törvénycsomag?

Völner Pál: Hát leghamarabb február második felében, amikor az Országgyűlés tavaszi ülésszaka kezdődni fog.

Mv: Ugye három törvényből áll ez a csomag. Hogyha nézzük az elsőt, annak a lényege talán annyi, hogy az illegális migráció támogatásában résztvevő szervezeteket, adatszolgáltatásra kötelezik. Ezzel kapcsolatban Kovács Zoltán kormányszóvivő azt mondta, hogy önkéntes lesz, önbevalláson alapul ez az adatszolgáltatás. Mennyire életszerű az, hogy ezek a szervezetek el fogják mondani ezeket az információkat?


Völner Pál: Hát egyrészt Magyarországon a törvényeket mindenkinek be kell tartani, főleg az olyan szervezeteknek, amelyek a demokratikus értékrend fő hitvallóinak tüntetik fel magukat. Hogyha ezt nem teszik meg, akkor azt hiszem a hitelességük is nagyban megrendül, de természetesen van olyan ellenőrző rendszer, ami lehetővé teszi azt, hogy amennyiben nem tesznek eleget, akkor nyilván a Nemzeti Bank jelzése alapján az ügyészség fel tud lépni, és a kellő eljárásokat a bíróság előtt, akár a bírság, akár pedig szervezet nyilvántartásba vételével kapcsolatban kezdeményezni tudják.

Mv: Milyen más jellegű változtatásokat vagy változások lesznek, amelyek a civil szervezetek közhasznúságára vonatkozik például?


Völner Pál: Nem a civil szervezetekről beszélnék, mert a civil szervetekről beszélünk, akkor mintegy hatvanezer szervezetről beszélhetnénk. Azok a szervezetek, akik ezen a fronton vitézkednek, azoknak a száma néhány tucat. Ugyanakkor a közvéleményben, a sajtóban, az ellenzéki körökben az a felhajtás, amit végeznek, az úgy tünteti fel, mintha egy össztársadalmi problémáról lenne szó az ő működésükkel kapcsolatban. Mi abban az értelemben igaz, hogy a társadalmi érdekeknek vagy értékeknek az alapvető megrendítése is járhat az ő tevékenységükkel, de abban az értelemben nem, hogy a civil szervezetek megfogalmazása ebben az esetben pontatlan. Tehát a közhasznúságnál figyelembe kell majd venni a jövőben, hogy milyen arányban részesednek külföldről támogatásban szervezetek, azt milyen célra fordítják, tehát hogyha migrációs célra fordítják, akkor az nyilván nem közhasznú tevékenységnek minősül, mert egy illegális tevékenységet támogatnak vele, valamint meg kell nézni, azt a társadalmi beágyazottságát, hogy az adófizetői támogatásokban egyáltalán részesülnek-e, és milyen arányban, itt Magyarországon.

Mv: Milyen hátrányokkal járhat az, hogyha ezek az érintett szervezetek esetleg elveszítik a közhasznúságukat?


Völner Pál: Hát gyakorlatilag különböző adózási és egyéb kötelezettségeik keletkezhetnek, amelyektől jelen pillanatban megmenekülnek vagy ki tudják vonni magukat ez alól.

Mv: Ugye az is részét képezi a javaslatnak, hogyha ezek a szervezetek több pénzt kapnak külföldről, mindegy, hogy magánszemélytől vagy jogi személytől, mint magyarországitól, akkor ezekért az összegek után illetéket kell fizetni. Ennek a mértéke mekkora lesz?

Völner Pál: A jelenlegi tervezetben 25% szerepel a törvénytervezetben és konkrétan megjelölésre került a cél is, tehát az ilyen Soros által támogatott szervezetek, ezek az összegnek a 25%-át, amit befizetnek, azt határvédelemre kell fordítani, ugyanis ez a fő vitakérdés közöttünk, és legalább az összeg egy része hasznos célra kell, hogy fordítódjon.

Mv: Ugye azt mondják, hogy ezeket a szervezeteket nemcsak anyagilag lehet támogatni, hanem személyek is támogathatják, éppen ezért bevezetik az idegenrendészeti távoltartás intézményét. Sokan azt mondják, hogy ezt kifejezetten Soros Györgyre írták.

Völner Pál: Én azt mondom, hogy minden olyan emberre írták, akik az idegenrendészeti szabályokat nem tartják tiszteletben, tehát nemzetbiztonsági érdekeket sértenek. Gyakorlatilag arra buzdítanak, azt támogatják, azt segítik, hogy a magyar határt illegálisan lépjék át széles tömegben harmadik országból átjönni kívánó bevándorlók, illetve migránsok, és ezt kívánjuk szankcionálni, illetve megakadályozni ezzel az intézkedéssel, ami a schengeni határ nyolc kilométeres körzetéből biztosítja ezeknek a személyeknek a kitiltását, illetve, hogyha nem magyar állampolgárról van szó, akkor akár az ország teljes területéről kiutasíthatók lesznek.

Mv: Egy önkormányzati politikus nyilatkozatát szeretném önnek idézni. Rogán Antal úgy fogalmazott, hogy senkit nem fog meglepetésként érni, ha Soros Györggyel szemben az elsők között vezetik be a távoltartási végzést, amennyiben nem hagyja abba a bevándorlás finanszírozását. Kontra Pintér Sándor, aki azt mondja, hogy Soros György nem végez illegális migrációt támogató tevékenységet, ezért egyelőre nem alkalmazzák vele szemben az idegenrendészeti távoltartás intézményét. Szóval a kérdés továbbra is fennáll, hogy Soros György jelenlegi tevékenysége jogalap lehet arra, hogy vele szemben ezt a jogintézményt bevezessék?


Völner Pál: Hogyha törvényben meghatározott kritériumokat kimeríti az ő tevékenysége, és dokumentálható, hogy ő ilyen célból támogat Magyarországon szervezeteket, akkor gyakorlatilag ugyanez az intézkedés vele szemben is alkalmazható. Az egy másik kérdés, hogy én magam sem tudom, hogy rendelkezik-e magyar állampolgársággal. Ha ő igazolja, hogy magyar állampolgár, akkor ez nyolc kilométeres körzetre vonatkozik, ha nem tudja igazolni, akkor pedig az ország teljes területéről kiutasítható.

Mv: Ezt nem lehet tudni pontosan, hogy ő milyen állampolgárságú?

Völner Pál: Nyilván a Belügyminisztériumnak meg vannak, de én nem vagyok nyomozóhatóság, tehát amikor konkrét ügy van, akkor az adott hatóság vizsgálja ezt meg, és annak megfelelően jár el vagy a bíróság.

Mv: Jó, milyen változtatások lesznek még?


Völner Pál: Gyakorlatilag a főelemeit az képezi, hogy az egész pénzmozgásnak a nyomon követése lehetővé válik a beérkezéstől kezdődően. Megtörténik a regisztráció, valamint van egy nyilatkozati kötelezettsége a szervezeteknek, hogy fel kell tüntetniük, hogy ők ebbe a körbe tartoznak, amennyiben ezt a pénzt tovább kívánják belföldi szervezetnek utalni, akkor pedig kell a támogatótól egy nyilatkozat, hogy hozzájárul, hogy az a szervezet kapja meg ezt az összeget. Tehát természetesen ez azt jelenti, hogy fokozottan nyilvánosságra kell hozniuk ezeket az adatokat, tehát az átláthatóság nagymértékben növekedni fog, és ugyanakkor bekerülnek egy olyan előtérbe, hogy az egyéb politikai nyilatkozataikat is ennek fényében tudják a választópolgárok értékelni.

Mv: Jó, sokat beszélgettünk már az Echo Televízióban is arról több vendéggel, ami most következik téma, hogy ugye az MSZP azt mondja, hogy a magyar kormány gyakorlatilag suttyomban végrehajtotta a Soros-tervet, merthogy csak tavaly befogadott 1300 menekültet. Ugye itt van egy számbeli egyezőség a kvótahatározat alapján is ugye 1300 körüli főről lett volna szó, de azért érdemes újra tisztázni, hogy itt két teljesen különböző dologról van szó.


Völner Pál: Soros György beszélt már másfél millió évi migránsról is, beszélt háromszázezer migránsról is későbbiekben, amikor visszakoznia kellett, ugyanakkor a kvótaügy, ami egy kötelező kvóta egy ideiglenes intézkedés az 1294 fő, az pedig teljesen különbözik a Genfi konvenció alapján Magyarországon a menekültügyi eljárások lefolytatásától. Tehát mi mindvégig azt mondtuk, hogy az illegális bevándorlás ellen lépünk fel, a határkerítés is azért épült meg, és mindenki tudja, hogy léteznek a tranzitzónák, ahol a legálisan bekopogó menekültek jelentkezhetnek, ott elbírálják a kérelmüket, és amennyiben erre jogosultak, akkor úgynevezett oltalmazotti státust kaphatnak. Tehát amíg az a konfliktus nem ér véget, ahol az életüket veszély fenyegeti a saját hazájukba, addig beléphetnek az unió területére, és hangsúlyozom, hogy az unió területére, ahol őrzött, illetve nem őrzött szállásokon elhelyezést is biztosít nekik a magyar kormány. De ezt összekeverni azzal, hogy Brüsszelből kötelezően nekünk át kell venni illegális bevándorlókat, akik gyakorlatilag úgy érkeznek az unió területére, hogy igazolni sem hajlandók magukat, ujjlenyomatot nem voltak hajlandók. Mindenki emlékszik, hogy 2015-ben négyszázezer migráns vágtatott át Magyarországon. Ezt összekeverni azzal, hogy évtizedek óta gyakorlatilag a menekültügyi konvenció alapján Magyarország fogad be 4-500 vagy éppen most egy nagyobb hullámnál 1300 oltalmazotti státusza jogosultat az egy aljas csúsztatás, vagy pedig az MSZP teljes inkompetenciáját bizonyítja.

Mv: Ha arra gondolunk, hogy akkor miért folyna Magyarország ellen kvótaper, ugye, hogyha ezt mi önként és dalolva teljesítettük volna a múltban. Jó. Ezek az oltalmi vagy menekült státuszt kiérdemelt emberek közül hányan vannak még mindig Magyarországon, és hol laknak?

Völner Pál: Jelenleg ötszáz fő alatt van a számuk. A BM adatai szerint, ha jól emlékszem 490 főt jelöltek meg, akik őrzött és nem őrzött szállásokon tartózkodnak, és gondoljunk arra, hogy a fiatalkorúak, akiket be kell fogadni, nyilván, hogy azokat felügyelet alatt lehet, iskolát kell a részükre biztosítani, tehát gyakorlatilag ennek meg van a szabályozott nemzetközi eljárásrendje, s Magyarország most is és a jövőben is minden korábbi parlament által jóváhagyott nemzetközi kötelezettségvállalását teljesíti. Soros György és támogatói, valamint a szervezetei által szervezett illegális bevándorlás és a kötelező és állandó, meg felső határ nélküli kvótával az a problémánk, hogy ott a magyar parlament véleményét nem kérdezik meg. Tehát Magyarországon a magyar parlamentnek kell meghatároznia azt, hogy kikkel élünk együtt a jövőben, és kikkel akarunk együtt élni, és aki nem tartja tiszteletben, azzal minden vitába bele fogunk bocsátkozni.

Mv: Genfi egyezmény alapján nemcsak befogadunk menekülteket, de a lakhatásukat is segítjük. A Fővárosi Önkormányzat hajléktalanellátó szervezete 2016 óta nyújt támogatást a befogadottaknak. Hány érintettek lakhatását tudták így segíteni Budapesten?

Völner Pál: Ezt a Fővárosi Önkormányzattól lehetne megkérdezni. Futnak különböző uniós programok, amelyekre az önkormányzatok pályázhatnak, amelyek nem magyar finanszírozásban, és más fajta lakhatást biztosítanak.

Mv: Igen, ők is egyébként egy ilyen, bocsásson meg, forrásalapból nyert 82,5 millió forintot, pályázat útján.

Völner Pál: Igen, tehát ezért mondom, ezek nem állam által támogatott, és állam által finanszírozott formái az ellátásnak.

Mv: Jó, térjünk át egy egészen más témára. Közleményt adott ki Janan Mirwais, aki tavaly június óta ad tanácsot a külpolitikai ügyekben az LMP frakciónak, és abban ugyan elismeri, hogy a Nemzetbiztonsági bizottság zárt ülésén nem vehet részt, mivel az átvilágításának eredménye negatívan zárult, ahogy ő fogalmazott, ugyanakkor azt állítja a férfi, hogy személye nem minősül nemzetbiztonsági kockázatnak. Ez lehetséges, hogy valaki megbukik az átvilágításon, ugyanakkor nem minősül nemzetbiztonsági kockázatnak?

Völner Pál: Az én tudomásom szerint, ha valaki megbukik, akkor az nemzetbiztonsági kockázatot képvisel. Az ellenzék is szokott más személyek kapcsán felhozni ilyen érveket, de nagy bajban lehet az LMP, ha Afganisztánból kell szakértőket importálnia nemzetbiztonsági kérdésekben.

Mv: Ha egyébként az érintett, mondjuk ennek az átvilágításnak az eredményét vitatja, nem ért vele egyet, akkor van bármiféle jogorvoslatnak helye, vagy mondhatja azt, hogy legyen kedvesek jobban vizsgálják meg az én háttereimet, kapcsolataimat?

Völner Pál: Nemzetbiztonsági kérdések nem nyilvánosak, tehát gyakorlatilag, és nem kötelező ilyen területen működnie senkinek, és gyakorlatilag a magyar államot megilleti az önvédelem joga, és ez külföldön is mindenhol a legnagyobb demokráciákban is így működik.

Mv: És azt tudja egyébként, hogy ezt a férfit mikor világították át?

Völner Pál: Nem tudom, tehát gyakorlatilag ezt illetékes szolgálatoknak a feladata. Nyilvánvaló, amikor bejelentkezett szakértőnek ebbe a Nemzetbiztonsági bizottságba, akkor oda nem lehet bemenni erre feljogosító papírok nélkül, nem tartozik, ezek zárt ülések, nem tartozik a nyilvánosságra, ami elhangzik, és főleg nem tartozik olyan külföldi körökre, amelyek adott esetben az ország ellen felhasználhatnák.

Mv: Azért is kérdezem, mert a férfi azt állítja, hogy számos alkalommal tolmácsolt például a Magyar Honvédségnek, a Külgazdasági és Külügyminisztériumnak is. Hogyha ő nemzetbiztonsági kockázatot jelent, akkor itt ez nem jelentett veszélyt.

Völner Pál: Az a kérdés, hogy most szakácskönyveket kellett ott lefordítania vagy pedig gazdasági adatokat vagy nemzetbiztonsági iratokat. Szerintem nem nemzetbiztonsági iratokat kellett neki fordítania.

Mv: Jó, hát ezt nem fogjuk megtudni. És akkor végezetül még egy kérdés. Az osztrák környezetvédelmi minisztérium bejelentette, hogy Ausztria keresetet nyújt be az Európai Bíróságnak a Paksi Atomerőmű bővítése ellen, azt szeretnék elérni, hogy semmisítse meg az Európai Bizottság határozatát, amivel jóváhagyták ezt a bővítést. Számítottak erre?

Völner Pál: Hát Ausztria álláspontját az atomerőművek kérdésében évtizedek óta ismerjük, hiszen neki van egy atomerőművük, amit soha nem indítottak el, tehát megépítették, majd úgy döntöttek, azt hiszem egy népszavazáson, hogy ez nem valósul meg. Azóta is nyilvánvalóan ők ezt a politikai vonalat viszik, és hát Paks esetében ez egy politikai nyilatkozat, amivel deklarálni akarják a saját lakosságuk felé, hogy nem változott ez az irányzat, amit korábban képviseltek. Egy szerencsés ország. Tele van vízierőművekkel, tehát úgy tudnak energiát termelni.

Mv: De mire számítanak? Tehát az Európai Bíróságnál akkor elindul most egy eljárás ezzel kapcsolatban, megakaszthatja ez a bővítést magát?

Völner Pál: Megnézik... Nem, felfüggesztő rendelkezést biztosan nem hoz a bíróság. Azt fogják megvizsgálni, hogy a különböző uniós előírásoknak megfelel-e az építkezés, korábban is már a bizottsággal voltak egyeztetések. Valamennyien emlékszünk, ahol az ellenzék ezeket az ügyeket megpróbálta felfújni. Most már túl vagyunk ezen az egész történeten. Gondoljunk csak abba bele, hogy most jelent meg a sajtóban, hogy franciák szállítják a turbinát az erőműhöz, tehát unión belüli gyártócégek is jelen vannak a projektben. Mindennek rendben kell lennie.

Mv: Köszönöm szépen!

Völner Pál: Köszönöm a lehetőséget!

(Igazságügyi Minisztérium)