Répássy Róbert államtitkár válaszolt Tuzson Bence (Fidesz) „Fellép-e a kormány a zöldgalléros bűnözés ellen?” című interpellációjára 2015. március 2-án az Országgyűlésben. Leirat.

Köszönöm a szót, elnök úr.

Tisztelt Képviselő Úr!

Mindenekelőtt szeretném leszögezni, hogy folyamatban lévő büntetőeljárásról van szó, így természetesen a kormány és az Igazságügyi Minisztérium nem kommentálja a konkrét ügyet.

Az ön által csak zöldgalléros bűnözésnek nevezett jelenséget olyan bűnelkövetőkkel összefüggésben használjuk, akik haszonszerzési céllal, illetve haszonszerzés reményében, jogellenesen terhelik a környezetünket vagy használják ki a környezetvédelem intézmény- és eszközrendszerét a saját céljaik érdekében. A kormány már eddig is sokat tett a bűnözés ezen formájának megelőzése érdekében, azonban ha mégis történik ilyen, akkor a büntetőjogi tényállások széles tárháza áll a jogalkalmazók rendelkezésére.

A büntető törvénykönyv, élő jogszabály megalkotásakor a legfontosabb szempontok egyike az volt, hogy megfelelő eszközt biztosítson a bűnözés új formái elleni harcban a jogalkalmazóknak. A korrupció elleni fellépésre a törvényhozás is kiemelt hangsúlyt fektet. Ennek a hangsúlynak a büntető anyagi jogi megnyilvánulásaként születtek meg a korrupciós bűncselekmények tényállásai. A Btk. 290. és 291. §-a az interpellációban példaként felhozott esetekre megfelelő szabályozást tartalmaz.

Fel kell hívnom a figyelmet arra, hogy abban az esetben, ha valaki azért fizet az elkövetőnek, hogy az a megindított eljárásokat visszavonja, akkor a magyar jog szerint mindketten vesztegetésért felelnek. A magyar emberek egészségéhez, jólétéhez, a természettel harmonizáló élethez fűződő magasabb érdekek ugyanis nem képezhetik alku tárgyát. Ezért a jog akár tíz évig terjedő szabadságvesztéssel is büntetheti az ön által zöldgallérosnak nevezett bűnözőket.

A vesztegetés azonban nehezen feltárható bűncselekmény. Mégis az interpellációbeli példák adják a bizonyosságát annak, hogy igenis kiderülhetnek ezek az esetek, és ha ezután a nyomozó hatóságok jól dolgoznak, gyorsan és hatékonyan felderítik a történteket, és a bizonyítékokat hozzáértő módon összegyűjtik és rögzítik, akkor elmondható, hogy a kormány és a kormány által irányított rendőrség is mindent megtesz annak érdekében, hogy az igazságszolgáltatás kezébe adják azokat az információkat, amelyek az ilyen bűnözők szigorú felelősségre vonásához vezethetnek.

Meglátásom szerint azért is fontos a büntető törvénykönyv következetes alkalmazása az ilyen bűncselekmények elkövetőivel szemben, mert az olyan becsületes emberekbe vetett hitet kérdőjelezik meg, akik valóban mindenféle mögöttes érdek nélkül a környezeti értékeink megóvásának szentelik az életüket, vagy az olyan civil szervezetekkel szembeni bizalmat rombolják le, amelyek hangsúlyozottan a haszon reménye nélkül, a civil társadalmat érintő kérdések megoldása érdekében lépnek fel.

Tehát, tisztelt képviselő úr, anélkül, még egyszer mondom, hogy a konkrét ügy kommentálását megtennénk, a kormány által javasolt büntető törvénykönyvi tényállások, a büntető törvénykönyv megoldásai, mint ahogyan az a konkrét esetben is látható, lehetőséget adnak arra, hogy az igazságszolgáltatás szervei fellépjenek ez ellen az ön által zöldgallérosnak nevezett bűnözés ellen.

Kérem válaszom elfogadását.

(Igazságügyi Minisztérium)