Völner Pál államtitkár a Komárom-Esztergom Megyei Önkormányzat nemzeti értékek és hungarikumok gyűjtésére kiírt pályázat zárórendezvényén nyilatkozott a Kossuth Rádió Határok Nélkül című műsorának.

Mv: HUNG-2015, ez a Komárom-Esztergom Megyei Önkormányzat nemzeti értékek és hungarikumok gyűjtésére kiírt pályázat címe. A pályázat egyik célja volt, hogy határon túli magyarlakta területekkel működjenek együtt. Ma Révkomáromban volt a programzáró rendezvény, ahol Komárom-Esztergom Megye Önkormányzata, az Értéktár Bizottság és a Csemadok Komáromi Területi Választmánya közösen értékelte a projektet. Völner Pált, az Igazságügyi Minisztérium államtitkárát hívtam fel a rendezvény szünetében.

Völner Pál, államtitkár, IM: Bemutatták azokat az eredményeket, amelyeket elértek az elmúlt időszakban, illetve egy érdekes színfoltja volt a történetnek, hogy a programon túlterjeszkedve, miután a mi megyénk, Komárom-Esztergom megye a két megyének a déli része a Duna jobb partján itt maradt a vármegyék korában, viszont területileg, történelmileg nagyon kötődik az északi oldalhoz. Ugye felvidéki részeken is a Csemadok közreműködésével egyfajta értékbemutatás történt, ami majd a felvidéki értéktárnak az alapját fogja képezni.

Mv: Nem közös az értéktár, külön van Komárom-Esztergom Megyei Értéktár, és külön van felvidéki ezek szerint.

Völner Pál: Igen, mert maga a jogszabály a határon belüli értéktárak létrehozását, megyei értéktárak létrehozását nyilvánvalóan meglévő közigazgatási kereteken belül tudja jogszabályilag megvalósítani. Ugyanakkor a történeti, kulturális összefüggések átnyúlnak a határokon, és ezért van egy ilyen vonulat, ami a felvidéki értéktár formájában fog megjelenni.

Mv: A mai rendezvény helyszíne Révkomárom volt, és a témája is a magyar kincsek gyűjtése a volt Komárom és Esztergom megyék területén. Milyen értékek gyűjtődtek ebben az érték és hagyomány programban most?

Völner Pál: Megyertől egészen le Párkányig épített környezet például. Hát maga az erőd is, amiben éppen most tartózkodunk, a komáromi öreg vár, a tatár, török hódításnak ellenállva mindvégig meg tudta tartani a magyar függetlenséget. Vagy gondoljunk '48-ra, az itt lévő templomok, kúriák, akár a paraszti gazdaságnak az emlékei, tájházak, együttesek, népviseletek. Nagyon gazdag az a tárház, természeti értékeknek a köre, tavak, Duna-menti tájak, amelyek mind-mind beletartoznak ebbe az érték fogalomba.

Mv: Gondolom, van egy bizottság, ami eldönti, hogy mi az, ami bekerül, és mi az, ami most még esetleg nem. Vagy majd csak a későbbi időpontban.

Völner Pál: A mai napon is fogadtunk el értékeket, például az én választói kerületemből, az esztergomiból a táti szigetek került be a maga páratlan természeti adottságaival. De ugyanígy a táti fúvószenekar, amely egy nemzetiségi zenekar, ki tudta vívni ezt az elismerést. Vagy a gazdasági élet résztvevői közül a gyermelyi tészta, ami gyakorlatilag ennek a térségnek egy egyedülálló produktuma, ugyanígy bekerülhetett az értéktárnak abban a kategóriájában a gyűjteménybe.

Mv: A Csemadokkal ezek szerint vannak közös pontok is az értékgyűjtésben.

Völner Pál: Közös programunk volt ez a felvidéki résszel. És éppen most jelentette be a Csemadok területi választmányának az elnöke, hogy komáromi bizottsága meg fog alakulni ennek az értéktárnak, hogy legyen egy formális bírálóbizottság is, amely dönteni tud ezekben a kérdésekben.

Mv: Milyen regionális fejlesztések kapcsolódnak ehhez az értékgyűjtéshez, az értékmegőrzéshez?

Völner Pál: Természetesen a határ menti együttműködés keretében, tehát az interregben utó-programokról is szó volt, amelyek a természeti környezetnek a megújításától kezdve, itt gondolunk a vízmedrek rendbetételén, hulladék összegyűjtésén keresztül a kerékpárutak létesítéséig, a közlekedési kapcsolatoknak a revitalizálásáig. Számtalan olyan kérdés és program merült föl, amelyekben korábban is megvolt az intenzív együttműködés, és ezt a jövőben is, az új uniós ciklus pénzügyi keretei között tovább fogjuk folytatni.

Mv: És lesz a programsorozatnak egy következő fejezete is?

Völner Pál: A minisztérium újabb pályázatot írt ki, amelyen természetesen ismét elindul a megye, és hát a megkezdett munkát tovább kívánjuk folytatni.

Mv: Völner Pál államtitkárt hallottuk.

(Igazságügyi Minisztérium)