Répássy Róbert, az Igazságügyi Minisztérium parlamenti államtitkára a Kossuth Rádió 180 perc című műsorában beszélt az első devizahiteles perről 2014. augusztus 22-én.
Mv: A Fővárosi Törvényszék Gazdasági Kollégiuma tehát ma kezdi a munkát. A vonalban Répássy Róbert, az Igazságügyi Minisztérium parlamenti államtitkára. Jó reggelt kívánok.
Répássy Róbert, államtitkár, Igazságügyi Minisztérium: Jó reggelt kívánok.
Mv: Újságírónak is, politikusnak is óvatosan kell bánni a jogerős ítélet előtti véleményalkotással. De, most mégis megkérdezem: mire számít?
Répássy Róbert: A kormány felkészült a devizahitelesek védelmére. Ezekben a perekben egy nagyon sajátos perjogi helyzet alakul ki, hiszen a bankok az állammal szemben indítják a pereket, és az államot ezekben a perekben arra akarják ugye kényszeríteni, hogy fogadja el az állam, hogy a törvény szerinti vélelmek, azok, magyarul azok a szerződési kitételek, amelyek a Kúria döntése alapján akár érvénytelennek is minősülhetnek, hogy ezek a szerződési feltételek ezek nem részei tovább a szerződésnek. Ezt írja elő a törvény, és ezt kívánják megdönteni a bankok. De, ha nagyon leegyszerűsíthetjük a képletet, akkor itt arról van szó, hogy a bankok az egyébként a Kúria által tisztességtelennek nevezett szerződési feltételeiért harcolnak a devizahitelesekkel szemben, és a devizahitelesek érdekeit védi ebben a perben az állam, azaz a kormány, a kormány képviseli az államot.
Mv: Hallom, hogy óvatosan bánik a jelzőkkel. Én talán messzebb mehetek. Ugye ezek az árfolyamrés alkalmazása és a szerződésmódosítás gazemberség volt, ezt mondja ki a Kúria döntése, és ennek megfelelően született egy jogszabály, és valóban, most ez ellen kell érvelni a bankoknak. Mit gondol, lesznek itt győztes perek? Tehát a bankok fognak tudni sikeresen érvelni a saját szempontjaik szerint az említett tétellel szemben?
Répássy Róbert: Hát ezt nagyon nehéz megjósolni, de a Kúria által meghatározott szempontok azok eléggé világosak, és ezt a kormány által javasolt törvény még világosabban megfogalmazza, tehát végül is az a törvény, amit az Országgyűlés elfogadott, az olyan határozott és olyan egyértelmű feltételeknek a meglétét írja elő, hogyha ezek a feltételek nem voltak meg az egyoldalú szerződésmódosításoknál, vagy egyoldalú kamatemeléseknél, hogyha ezeket a feltételeket nem tudja bizonyítani a bank, akkor nagyon rövid idő alatt a bíróság meghozhatja a döntését. És akkor a törvénynek az a szabálya lép életbe, hogy nem része tovább a szerződésnek a tisztességtelen feltétel.
Mv: És akkor jöhet az elszámolás. Ön tud arról mondani valamit, hogy ez hogy néz majd ki? Hogy a forintosítás az például milyen árfolyamon történik meg az egyes devizahiteles szerződéseknél?
Répássy Róbert: Az ezzel kapcsolatos munka már folyik a tárcáknál, de azért korainak tartom ezt a kérdést, vagy legalábbis nem a kérdést, de a pontos válaszokat tudom korainak nevezni, mert látnunk kell azt pontosan, hogy hogyan végződnek ezek a devizahiteles perek, vagy legalábbis, hogy mi a kimenete.
Mv: De, ezt heteken belül látni fogjuk egyébként, mert nagyon szorosak a határidők.
Répássy Róbert: Igen, igen. Ezért azt vállalta a kormány, hogy szeptemberre az Országgyűlés elé terjeszti a törvény folytatását. Ennek a részletei viszont még munka alatt áll, hiszen ahogy mondtam az előbb is, az nem lényegtelen kérdés, hogy sikerül-e bármelyik szerződési feltételt a szerződésből megtartaniuk a bankoknak. Hiszen akkor ezekkel kalkulálni kell.
Mv: Hát most a forintosításról és a forintosítás árfolyamáról tehát ön sem mond most ennél többet mint kollégái tegnap-tegnapelőtt ugyanitt ebben a műsorban. Akkor békén is hagyom ezzel a témával. Térjünk vissza konkrétan a most futó perekhez, vagy a ma kezdődő perekhez. Említettem már a szoros határidőt. Bírni fogja a kormány által megbízott ügyvéd csapat a munkát? Mert rájuk is nagy terhet ró ez a dolog, hiszen a keresetlevelekre a választ is szinte pár napon belül mindig meg kell fogalmazni, és ezek sok száz oldal is lehet egy-egy ilyen kérdés-válasz.
Répássy Róbert: Hát, ismét csak meg tudom erősíteni azt, hogy felkészült a kormány a devizahitelesek védelmére. Ezek a perek szükséges, mindenképpen szükség volt arra, hogy külső ügyvédi irodákat bízzon meg a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium, ő a megbízója az irodáknak, és az Igazságügyi Minisztérium pedig szakmailag segíti, felügyeli a munkájukat, tehát azt mondhatom, hogy minden feltétel adott ahhoz, hogy ezek a jogi képviselők el tudjanak járni a bankokkal szemben. Hozzáteszem, hogy a másik oldalon is, tehát a bankok érdekei mellett is nagy ügyvédi irodák sorakoznak fel. Egy kicsit kellemetlen az a helyzet, hogy valóban, itt most egy ügyvédek csatája kezdődik meg ebben az eljárásban, de abban mindenki megnyugodhat, hogy a törvény, ahogyan mondtam, világosan fogalmaz, és a bankoknak láthatóan nehéz dolguk van. Az első hírek szerint engem meglepett, hogy még olyan okból is utasítottak el érdemi vizsgálat nélkül keresetet, hogy egyszerűen nem csatoltak bizonyítékokat a keresethez. Hát, egyszerűen abban bíznak a bankok, hogy az nem lehet, hogy a törvény érvényesüljön. Márpedig a törvény érvényesülni fog, hiszen látható, hogy a bíróságok nem fogadják el az olyan keresetlevelet, amiben minimális bizonyítást sem ajánl fel egy bank.
Mv: Mindenképpen izgalmas a helyzet. A jogász szakma is figyeli a történéseket. Még egy grátisz kérdés a végére, ha már devizahiteles perekről beszélgetünk. Az Ön értelmezése – ez nem közvetlenül az Ön asztala, de nyilván olvassa a sajtóban, hogy van egy vita arról, hogy az autós devizahiteleseket, tehát a devizahitelekből autót vásárolt tulajdonosokra, bajba került adósokra is vonatkoztatható-e mindaz, amit a Kúria mondott? És tud-e arról, hogy a kormánynak van ilyen szándéka?
Répássy Róbert: A Kúria általánosan fejtette ki az álláspontját a szerződés érvénytelenségéről.
Mv: És találkozunk? És találkozunk?
Répássy Róbert: Találkozunk, találkozunk ezzel a kérdéssel. Igen találkozunk. Az a fő szabály, az kell, hogy legyen a jognak egyértelműen parancsa, hogy a tisztességtelenül szerzett előnyt nem tarthatja meg a bank, a pénzintézet.
Mv: Répássy Róbert, az Igazságügyi Minisztérium parlamenti államtitkára volt az előző percekben a műsorunk vendége.
(Magyar Rádió)