Répássy Róbert államtitkár Volner János (Jobbik) javaslatára válaszolt 2015. április 14-én az Országgyűlésben. A felszólalás leirata.

Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselő Úr!

Egy mondatával mindenképpen maximálisan egyetértek, amely szerint a szocialista kormányok nyakig sárosak voltak ebben a brókerbotrányban, mondta Volner János, aki többek között a következő országgyűlési képviselőkkel együtt kezdeményezett vizsgálóbizottságot a szocialista kormányok felelősségének kivizsgálására: Tóbiás Józseffel, Gőgös Zoltánnal, Lukács Zoltánnal, Tóth Bertalannal, Hiszékeny Dezsővel, Varga Lászlóval, Bárándy Gergellyel, Kunhalmi Ágnessel, Burány Sándorral, Hiller Istvánnal, Mesterházy Attilával, Legény Zsolttal, Gúr Nándorral, Horváth Imrével, Szabó Sándorral, Korózs Lajossal, Kiss Lászlóval, Heringes Anitával, Demeter Mártával és Harangozó Tamással.

Tisztelt Ház! Tisztelt Tévénézők!

Ha valaki nem tudná, ez tehát nem a Jobbik képviselőcsoportjának a kezdeményezése, hanem a Jobbik és az egyesült baloldal kezdeményezése arra, hogy – ahogy Volner János fogalmazott – a szocialista kormányok felelősségét megvizsgálja.

Ha valaki azt hiszi, hogy ez a társaság ki fogja vizsgálni a szocialista kormányok felelősségét, akkor, azt hiszem, téved, ezzel szemben az Országgyűlés albizottságot hozott létre a brókerbotrányok felelőseinek kivizsgálására. Ez a brókerbotrány-albizottság a tegnapi napon meg is kezdte a működését, ebben egyébként a Jobbik is részt tud venni, tehát minden parlamenti pártnak lehetősége van arra, hogy részt vegyen a brókerbotrányok felelőseinek kiderítésében.

Természetesen ne tévesszük szem elől, hogy az igazságszolgáltatás is, sőt elsősorban az igazságszolgáltatás jogosult arra, hogy a felelősséget megállapítsa, mert abban egyetértek Volner képviselő úrral, hogy itt súlyos bűncselekmények történtek. Tehát ne tévesszük szem elől az Országgyűlés szerepét és az igazságszolgáltatás szerepét ebben az ügyben. A hírek szerint mind a Buda-Cash-brókerbotrány ügyében, mind a Quaestor-brókerbotrány ügyében megindultak a büntetőeljárások, több gyanúsított előzetes letartóztatásba került, óriási mennyiségű vagyontárgyat biztosítási intézkedésként már zár alá vettek ebben az ügyben.

És nem utolsósorban szeretném felhívni a tisztelt képviselőtársaim figyelmét az Országgyűlés házszabályára, a határozati házszabályra, amely szerint a vizsgálóbizottság vizsgálata nem terjedhet ki olyan ügy megvizsgálására, amely folyamatban lévő büntető-, szabálysértési, polgári vagy hatósági eljárás tárgya. Tehát azon túl, hogy a Jobbik összeállt az egyesült baloldallal, még házszabályellenes is a javaslatuk, hiszen a hatalommegosztás elvét sérti; olyan ügyben, amelyben már az igazságszolgáltatás megindította a független vizsgálatát, az Országgyűlés nem tud vizsgálódni. Ez egyébként olyan szabály, amit természetesen minden hasonló alkotmányos berendezkedésű országban így szabályoznak a vizsgálóbizottságokra nézve.

Tisztelt Ház! Tisztelt Hölgyeim és Uraim!

Akik még egyszer abba a tévedésbe esnének, hogy a Jobbik kezdeményezett vizsgálóbizottságot, azoknak nem szeretném felidézni, hogy kikkel együtt, még nem is soroltam fel Fodor Gábortól egészen a Demokratikus Koalíció tagjainak aláírását is… Látom, hogy a jobbikos képviselők is felháborodva kiabálják ezeket a neveket, megértem őket, nagyon rossz társaságba keveredtek, és nyilván a tapolcai választás előtt nem árulták volna el ezt, hogy ilyen társasággal együtt akcióznak a parlamentben.

Köszönöm szépen, hogy meghallgattak.

(Igazságügyi Minisztérium)