Répássy Róbert az M1 Ma reggel című műsorának volt a vendége 2015. március 10-én. Az államtitkár az Európai Bizottság friss felmérése kapcsán a bírói függetlenség magyarországi megítélésről beszélt. Leirat.
Mv: Az Európai Bizottság szerint javul Magyarországon a bírói függetlenség megítélése. Répássy Róbert, az igazságügyi tárca parlamenti államtitkára, jó reggelt kívánok!
Répássy Róbert: Jó reggelt kívánok!
Mv: Azért ez egy nullától hetesig terjedő skála. Mondjuk, hogy miért pont hétig, azt nem tudom, de fogadjuk el egytől hétig. A legjobb hat és felessel Finnország. Akkor hetes nincs.
Répássy Róbert: Ez egy olyan felmérés, úgy nevezik, hogy igazságügyi eredménytábla, amelyet most már sokadik alkalommal ad ki az Európai Bizottság, és öt szervezetnek, köztük a Világbanknak, az Eurostatnak és a Világgazdasági Fórumnak a felméréseit, statisztikai adatait válogatják 56 táblába, tehát 56 szempont szerint csoportosítják. És ebben mérik, ebben próbálja megmérni a bizottság az igazságszolgáltatások hatékonyságát, minőségét, függetlenségét. Nos, ebben a rangsorban a 11 európai uniós tagállam mögöttünk, ami a hatékonyságot és a minőséget illeti. Tehát olyan mutatókat vizsgáltak, amiben magunk mögé soroltunk majdnem egy tucat EU-s tagállamot. A régió mindegyik országa mögöttünk áll ezen a területen, és ugyanígy a régi tagállamok közül például Olaszország, vagy Görögország is mögöttünk áll. Azt tudni kell, hogy a Világgazdasági Fórum 144 országot vizsgál, és ebben 56. lett a magyar igazságszolgáltatás a bírói függetlenség, a bíróságok függetlenségének a felmérése alapján úgy, hogy négy évvel ezelőtt még a 72. volt. Tehát 16 helyet léptünk előre egy világranglistán. Egy olyan ranglistán, ahol az igazságszolgáltatások függetlenségét mérik. Tehát azt kell, hogy mondjam, hogy ezek jó eredmények, és ékes ellentétei, ékes cáfolatai azoknak a kritikáknak, amelyekkel hazai, vagy akár nemzetközi szervezetek, vagy akár maga éppen az Európai Bizottság illette a magyar igazságszolgáltatást.
Mv: Hát igen, merthogy az Európai Bizottság kritikáit is tisztelettel el kell fogadni, de hát, ha megdicsérik az országot, azt se árt elfogadni.
Répássy Róbert: Igen, ez az igazságügyi eredménytábla azt mutatja, hogy van még tennivaló az igazságszolgáltatás területén, hiszen a kormány célja, hogy az igazságszolgáltatással szembeni bizalmat növelje. Ide természetesen a tágabb értelemben vett igazságszolgáltatást is ide kell vennünk, például a bírósági végrehajtást is.
Mv: Most éppen aktuális, mert a kamara vezetősége úgy, ahogy van, lemondott, mint ahogy tegnap olvastam. De mondjuk ez egy másik beszélgetés témája is lehetne. Egyébként említette, hogy fél száz táblázatot kellene végignéznünk ebben. Ebben ugye van az ügyek elintézésének ideje, satöbbi, satöbbi, nem tudom.
Répássy Róbert: Igen. Tehát, hogy értsék a nézők is. Három fő szempont, tehát hatékonyság, minőség és függetlenség. Ebből a hatékonyságot és minőséget statisztikai adatokkal próbálják mérni. A függetlenséget pedig kérdőíves, megkérdezéses módszerrel úgy, hogy az igazságszolgáltatást igénybe vevőitől megkérdezik a véleményüket. És ahogyan mondtam, a statisztikai adatokban még jobban is állunk egyébként, mint a függetlenségi mutatókban. A statisztikai adatokban az Európai Unió átlagánál jobban szerepelt a magyar igazságszolgáltatás. Az a függetlenségre vonatkozik, hogy 11 tagállamban rosszabb hangulata van az igazságszolgáltatásnak, rosszabbat gondolnak róla azok, akik igénybe veszik az igazságszolgáltatást. Ez azért nem kis eredmény, hiszek azok után a viták után, ami mondjuk a 2012-es igazságszolgáltatási reformot követte Magyarországon, jó eredménynek számít, hogy a magyar jogászok, a magyar igazságszolgáltatást igénybe vevők jobban bíznak az igazságszolgáltatásban, mint ahogyan ezt egyébként a kritikusok állítják az igazságszolgáltatásról.
Mv: Mi alapján választják ki azokat a gyakorló jogászokat, akik itt a véleményüket elmondják? Mert hogyha mondjuk én ügyvéd lennék, és akkor tíz perből tízet nyerek, akkor abszolút beírom a hetest, hát kiváló. Ha meg mindet elvesztem, akkor azt mondom, hogy na hát.
Répássy Róbert: Nem ismerem a módszereiket, de minden országban ugyanaz a módszer. Tehát ugyanolyan kört, elsősorban gyakorló jogászokat kérdeznek meg erről. Nyilván nem bírósági dolgozókat, hanem a bíróságot igénybe vevőket.
Mv: A bíróságokról szól ez a minősítés.
Répássy Róbert: Így van. Tehát a bíróságok teljesítményét mérik így a kérdőíves módszerrel. Ez semmivel sem különb attól a módszernél, amikor például a korrupciós indexet mérik, hiszen a korrupciós indexet is az érzések, a személyes tapasztalatok alapján mérik. És hogyha mondjuk, az országot a korrupciós indexben rosszul rangsorolják, akkor érdemes megemlíteni, hogy itt 16 helyet léptünk előre ebben az egyébként szubjektív felmérésben. De hát 144 országból 56., tehát azért mondtam, hogy van még tennivaló. Erről szólnak az Igazságügyi Minisztérium tervei, erről szólnak az új eljárási törvények, a polgári perrendtartás vagy a büntetőeljárás. Tovább lehet még növelni a hatékonyságot és a minőséget.
Mv: Államtitkár úr! Nagyon szépen köszönöm, hogy itt volt, jöjjön máskor is!
Répássy Róbert: Köszönöm szépen én is a beszélgetést!
(Igazságügyi Minisztérium)