Répássy Róbert államtitkár a devizahitelesek helyzetét rendező törvényjavaslatról a kormány nevében szólt a zárószavazás előtt az Országgyűlés 2014. július 4-i ülésnapján. A felszólalások leiratai.

Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim!

Azért kértem szót, hogy felhívjam a figyelmet arra a törvényjavaslat által előállított jogi konstrukcióra, amelyben a pénzintézeteknek, a devizahitelt folyósító vagy más kölcsönszerződést kötő pénzintézeteknek az állammal szemben kell pert indítania, amikor is vitatják a törvényhozás által tisztességtelennek tartott szerződési kikötéseket, tisztességtelennek tartott vagy egyoldalú szerződésmódosításokat. Elsősorban az egyoldalú szerződésmódosítások tekintetében az államnak kell megvédenie azt a vélelmet, amelyet a Kúria kimondott, hogy tudniillik az egyoldalú szerződésmódosítások a fogyasztókkal szemben megengedhetetlenek voltak, és ezért a szerződés részleges érvénytelenségét eredményezik ezek a pontok. Tehát olyan perekre készülhetnek az állam nevében eljáró jogi képviselők, amelyekben a bíróság előtt a pénzintézetekkel szemben a devizahitelesek és más kölcsönfelvevők, tehát forinthitelesek érdekeit kell az államnak képviselnie. Azt is mondhatnám, hogy igen szép feladat előtt állnak ezek a jogi képviselők, hiszen a közérdeket fogják védelmezni szemben a bankokkal, a közérdeket fogják védelmezni, amely közérdeket itt most az Országgyűlés állapít meg egy törvényben, mégpedig a Kúria döntése alapján megállapít bizonyos feltételeket, bizonyos vélelmeket, amelyeket megdönthetnek persze a bankok. Ez így tisztességes és így fair egy jogállami megoldásként, de ne tévesszék szem elől, ne tévedjünk ebben a kérdésben, valójában ezekben a perekben az alperes, az alperes állam az Országgyűlés akaratát és a közérdeket fogja képviselni. Ez természetesen nem befolyásolja a bíróságokat, a bíróságoknak az ügyet magát jogi valójában kell eldöntenie, és abban csak egy érdekessége, és azt kell mondjam, egy különlegessége ezeknek a pereknek, hogy alperesként a magyar állam fog perben állni.

A benyújtott módosító javaslatok tisztázzák ennek az eljárásnak a részleteit, tehát azt a peres eljárást, ahogyan majd a pénzintézetek az állammal szemben megpróbálják megdönteni az Országgyűlés által felállított vélelmeket. Ezért speciális eljárási szabályokat, eljárási határidőket kell megállapítania az Országgyűlésnek, ezeket a különleges eljárási szabályokat tartalmazzák a most elfogadandó módosító javaslatok.

Úgy, ahogyan azt a Törvényalkotási bizottság előadója ismertette, a módosító javaslatok egy része arra irányul, hogy a bankok ne tudják érvényesíteni a törvényjavaslat ismeretében már megkezdett egyoldalú szerződésmódosításaikat, hiszen hiába tettek közzé hirdetményt a bankok erre nézve, ha a törvényjavaslat hatálybalépése után ezek a szerződésmódosítások nem következhetnek be, a szerződésmódosítások nem lépnek hatályba, nem lesznek a szerződés részei. Azt kell hogy mondjam, elsősorban a pénzintézetek ügyfeleinek mondom, hogy ezek az egyoldalú szerződésmódosításokról szóló hirdetmények a mai döntésünk alapján széttéphető papírok. Tehát széttéphetik nyugodtan ezeket az egyoldalú hirdetményeket, egyoldalú szerződésmódosításokat, mert ezek nem fognak hatályba lépni, ha az Országgyűlés a mai napon elfogadja a törvényjavaslatot.

Köszönöm szépen a figyelmüket, elnök úr.

***

Köszönöm a szót, elnök úr.

Rövid leszek: azt kérem az Országgyűlés minden képviselőjétől, hogy támogassa a kormány javaslatát, hiszen abban egyetértünk mindannyian, hogy a devizahitelesek és elsősorban azok a fogyasztói szerződések által érintett kölcsönfelvevők, akikről a Kúria döntése megállapította, hogy velük szemben a bankok tisztességtelenül jártak el, ezek a kölcsönfelvevők, ezek a magyar állampolgárok megérdemlik, hogy az Országgyűlés melléjük álljon.
Ezért kérem önöket, hogy támogassák a törvényjavaslat elfogadását, és természetesen ígérem a kormány nevében – mint ahogyan sokszor megígértük –, hogy ezt a mai törvényt további lépések fogják követni, további lépésekben segít a kormány a devizahitelesek helyzetén, mint ahogyan eddig is több lépésben segített a devizahiteles állampolgárok helyzetén.

Köszönöm szépen a figyelmet, elnök úr.

(Igazságügyi Minisztérium)