Répássy Róbert parlamenti államtitkár a TV2 Tények Este című műsorának nyilatkozott a 2015. szeptember elsején.

Mv: Vendégünk a stúdióban Répássy Róbert, az Igazságügyi Minisztérium államtitkára, jó estét kívánok.

Répássy Róbert: Jó estét kívánok.

Mv: Rendkívüli nemzetbiztonsági bizottsági ülés volt ma, de mielőtt erre is rátérnénk, beszéljünk inkább gyorsan a Keleti pályaudvaron kialakult helyzetről. Mi az oka annak, hogy tegnap még elmehettek a menekültek a vonatokkal Németországba, bár már tegnap sem könnyen, ma pedig gyakorlatilag lezárták a Keleti pályaudvart, és kitereltek onnan mindenkit.

Répássy Róbert: Azóta már mindenki számára világos, hogy a Német Szövetségi Köztársaság hatóságai először eltérő információkat mondtak a közvélemény előtt, és eltérő információt kaptunk mi is, tehát úgy tűnt, hogy Németország a szír állampolgárokat minden különösebb feltétel nélkül befogadja.

Mv: Merkel kancellár asszony úgy fogalmazott, hogy megengedőbb, vagy engedékenyebb lesz a szíriai menekültekkel.

Répássy Róbert: Így van, ma reggelre, sőt, már tegnap estére világossá vált, hogy már az osztrákok sem engedik át őket regisztráció, tehát menekültügyi eljárások nélkül. Tehát még akkor is, hogyha a németek ilyen nagyvonalúbbak lennének, amit egyébként utólag cáfoltak, még akkor is az osztrák idegenrendészet, az egészen másként állt a kérdéshez, tehát ma reggel helyreállt az a rend, hogy csak az szállhat fel a vonatra, akinek érvényes útiokmányai vannak. 

Mv: És egyúttal regisztrációjuk is van Magyarországon? Tehát itt már regisztrálva kell lenni, hogy felszállhasson a vonatra? Mert tegnap ugye ez volt. Volt, akit leszállítottak, mert nem volt regisztrálva, itt-ott regisztrálták.

Répássy Róbert: Ez egy kicsit bonyolultabb kérdés. Mert hogyha valaki itt menedékkérelmet nyújt be, akkor elvileg addig, ameddig a menedékkérelmét el nem bírálják, amíg a menekültügyi eljárás tart, addig ő nem hagyhatná el Magyarországot. Na most ennek ellenére, mivel szabadlábon vannak, tehát nincsenek őrizetben, és a schengeni határok könnyen átjárhatóak, ezért elindulhatnak, de természetesen bármelyik rendőr Ausztriában, vagy Németországban feltartóztathatja őket, hogyha nincsen érvényes beutazási engedélyük abba az országba. Tehát az csak egy látszat, hogy szabadon mozoghatnak, akiknek megkezdődött a menekültügyi eljárása. Hogyha már megkapta a menedékjogot, akkor szabadon mozoghat az Európai Unióban. Aki pedig nem kapta meg, azt ki fogják utasítani.

Mv: Tehát akkor úgy tűnik most, a vonattal Németországba tartó utazás az most letisztázódott.

Répássy Róbert: Hát leszámítva azt a nézeteltérést, hogy nyilván a pályaudvaron várakozó bevándorlók nem értik a helyzetet, és azt hiszik, hogy még a tegnapi engedékenység, ami látszólag engedékenység volt a németek részéről, az a mai napon is fennállt. Mi azt tettük, amit egyébként az Európai Unió, és Merkel kancellár is, az osztrákok is elvárnak tőlünk, betartjuk a schengeni határőrizeti szabályokat, betartjuk az Unió menedékjogi, menekültügyi szabályait. Magyarországon akinek nincsen vízuma, nincsen belépési engedélye az Európai Unióba, azok vagy menekült státuszért folyamodnak, vagy pedig el kell hagyniuk Magyarországot. Ez a két megoldás van.

Mv: Ön ugye azt mondta most, és Merkel kancellár is elismerte, hogy Magyarország betartatja azokat az uniós szabályokat, amiket kell. Ugyanakkor a Külügyminisztérium ugye bekérette tegnap a francia nagykövetet, aki bírálta a kerítést, és a határvédelmet, aztán pedig az osztrák kancellár is bírálta, ezért az osztrák nagykövetet is bekérették. Ez az egyik oldal, a franciák, és az osztrák véleménye. Ugyanakkor pedig Merkel kancellár pontosan, hogy elismeri abszolút Magyarország részvételét, sőt, ki is emeli a mi részvételünket ebben a folyamatban. Sőt, azt is mondta, hogy vélhetően fel is leszünk véve szeptemberben a legterheltebb országok közé. Mi okozza ezt az ellentétet, az eu-s tagállamok véleményalkotása között?

Répássy Róbert: Német kormány illetékeseit nagyon közvetlenül és azonnal tájékoztatjuk minden lépésünkről. Tehát ők pontosan értik, és tudják a Magyarországon kialakult menekültügyi helyzetet. Azt, hogy a franciák miért nem tudják, azt én nem tudom megítélni, de úgy látszik, hogy kellett hozzá idő, hogy megértsék, milyen súlyos Magyarországon a helyzet. És azt pedig az osztrákoktól végképp elvárjuk, hogy mivel szomszédos ország, ők is tudják azt, hogy a schengeni határőrizeti szabályok szerint nekünk nagyon szigorúan meg kell védeni mind Magyarország, mind pedig az Unió határait. Tehát fordítva természetesen az osztrákok el is várnák ezt tőlünk. Nem véletlen, hogy itt gyakorlatilag nem tudom, hogy mennyire volt világos mindenki számára, tulajdonképpen bevezették a határőrizetet, és függetlenül attól csak, hogy a közúton vezették be ezt a határőrizetet, de felfüggesztették a schengeni szabályok alkalmazását, nincsen szabad mozgás a közúti határátkelőhelyeken. És mindezt arra való hivatkozással teszik, hogy illegális bevándorlókat keresnek, még akkor is, hogyha embercsempészek közreműködésével szállítják ezeket az illegális bevándorlókat. Tehát mi nem teszünk mást, a magyar kormány nem tesz mást, minthogy szigorúan betartja Magyarország biztonsága érdekében, és egyébként az Európai Unió biztonsága és a határok biztonsága érdekében betartja ezeket a szabályokat. Ezek után azt várnánk el a nyugat-európai vezetőktől, hogy szolidaritással figyeljék azt, ami Magyarországon történik.  Nem könnyű egy ilyen migrációs nyomásban betartani ezeket a szabályokat. Nagyon szigorúak a schengeni szabályok és nem akarjuk elveszíteni ezt a szabadságot, hogy az állampolgárok szabadon utazhassanak az Európai Unión belül.

Mv: Említette az előbb a hegyeshalmi helyzete, ami ugyan most kétnapos immár, és a torlódás a határnál. Mit gondol, hogy meg lehetett-e volna ezt az állapotot, amit ön mondott, előzni, még mielőtt ez a 71 ember meghalt? Tehát az EU kialakíthatott-e volna egy szigorúbb, valamilyen módú határellenőrzést az embercsempészek ellenében?

Répássy Róbert: Hát az embercsempészek jórészt, én azt tapasztalom, hogy hamis információkkal látják el a menekülteket, a bevándorlókat. Tehát nézzük csak például a magyar fizikai határzár, az ideiglenes biztonsági határzárnak az esetét. Mindenki tudja, hogy attól, hogy átjön a határzár alatt, fölött, attól még úgyis a rendőrség el fogja vinni, és a menekültügyi eljárást lefolytatják, vagy az idegenrendészeti eljárást lefolytatják. Tehát nem kell neki ott átbújni azon a kerítésen, hanem elmegy például a hivatalos, nyitva álló határátkelőhelyre, és a határátkelőhelyen jelentkezik menekültként. De valószínűleg az embercsempészeknek az az érdeke, hogy elhitessék velük, hogy csak ilyen körülményes, regényes, és nagyon rizikós útvonalon lehet csak eljutni Nyugat-Európába. Pedig hogyha benyújtják a menekültkérelmeiket, biztos, hogy nem mindenki fogja a menedékjogot, de nagyon sokan közülük megkaphatják a menedékjogot.

Mv: Ez a félreinformálás lehet az oka annak, hogy vannak Magyarországon menekültek mondjuk a debreceni menekülttáborban, vannak menekültek a Keleti pályaudvar környékén, vannak menekültek tranzitzónákban, tehát hogy úgy mindenhol vannak menekültek. Ez azért van, mert ők maguk sem tudják, hogy mi az a folyamat, amin ide belépve végig kell menni?

Répássy Róbert: Részben nem tudják, részben nem akarják alávetni magukat ennek a folyamatnak. Tehát az utóbbi napokban már azt tapasztaltuk, hogy kifejezetten megtagadják ezt a regisztrációs eljárást. Pedig a regisztráció az, hogy ők menekültként, vagy egyáltalán az EU-ba belépőként, és engedéllyel, tehát vízummal nem rendelkező személyként regisztrálják, ez az egész schengeni határőrizetnek a része. Tehát ha ők nem vetik alá magukat ennek az eljárásnak, akkor a kitoloncolás veszélye fennáll.

Mv: De ennek is lehet, hogy a félreinformáltság az oka, nem? Ők azt gondolják, hogy a regisztrálás az valaki hátrányt okoz nekik.

Répássy Róbert: Ennél ravaszabb azért ez az embercsempész hálózat, hiszen tisztába vannak azzal, hogyha Magyarországon regisztrálják őket, és mondjuk Németországban nem kapják meg a menedékjogot, akkor vissza fogják őket toloncolni Magyarországra. Át fogják adni, és ezt nem akarják, hogy ide toloncolják őket.

Mv: És ezt nem szeretnék.


Répássy Róbert: Tehát azért mennek el egészen a határokig, tehát a nyugat-európai határokig. Tehát akik itt vannak, azoknak nagy része már regisztrál, de még mindig előfordulhat olyan személy, aki a menekültügyi hatóságok, vagy az idegenrendészeti hatóságok látókörébe nem került, és mindenféle papír és engedély nélkül van Magyarországon.

Mv: Térjünk rá a bizottsági, a mai bizottsági ülésre. Lázár János ma nagyon élesen fogalmazott, ezt idézném. Az EU bénázása és döntésképtelensége hívó szó volt a gazdasági bevándorlóknak és az embercsempészeknek, hogy visszaéljenek a rendszerrel. Milyen EU-döntés lenne az, ami számunkra kedvező lenne?

Répássy Róbert: Hát a legfontosabb az lenne, hogy ha már olyan kötelezettséget ró a külső országokra az Európai Unió, hogy védjék meg az Európai Unió határát, és az Európai Unió határán szigorú beléptetési rendszer legyen, akkor ehhez adják meg a feltételeket, nem is beszélve a szolidaritásról, amiről az előbb beszéltünk, hogy legalább ne bíráljanak bennünket érte. De adják meg a feltételeket, pénzügyi feltételeket vagy akár rendészeti feltételeket egyrészt. Másrészt pedig amikor egy ilyen migrációs válság alakul ki az Európai Unióban, most már látszik, hogy több irányból, Afrika irányából vagy a Balkánon keresztül, Ázsia irányából érkeznek a bevándorlók, menekültek. Ez egy külön probléma, hogy vegyesen vannak közöttük olyanok, akik tényleg jogosan kérnek menedékjogot és akár háború elől menekülnek, de vannak közöttük olyanok is, akik egyébként bevándorlók, tehát semmilyen különösebb, a gazdasági okot leszámítva más okuk nincs, ami miatt menekülnének. Ezek a szabályok egyrészt nem tisztázottak, hogy hogyan kell kezelni a valódi menekülteket, és a gazdasági bevándorlókat, másrészt az európai uniós tagállamok nem egyformán állnak a bevándorlás kérdéséhez. Tehát most nem a menekültkérdésről beszélünk, hanem ahhoz, hogy ő kiket akar befogadni munkásként például.

Mv: Befogadó, aha.

Répássy Róbert: Na, most például azt tudjuk, hogy a németek sokkal inkább befogadóak ebből a szempontból. Ők megengedik, hogy minél nagyobb számban vendégmunkások, hogy így mondjam ezt a régi kifejezést, vendégmunkások telepedjenek le Németországban, csak azt felejtik el, hogy ez már egy közös határral védett térség, és nincsen olyan megoldás, ami mindenkire egyforma lenne. És a legfontosabb tényleg az, amit számon kérünk minden egyes ilyen nyilatkozatunkban, minden egyes vitánkban, hogy ha nekünk az a kötelezettségünk, bármelyik külső országnak, hogy megvédje az unió határát, akkor legalább ne lehetetlenítsék el a munkánkat, ne küldjenek olyan üzeneteket, amivel naponta azok, akik szembenéznek ezzel a bevándorlási hullámmal. azok még magukat érzik kellemetlen helyzetbe, hogy még megvédik az unió határait.

Mv: Még két, ezen belül még két témára szeretnék gyorsan rátérni. Az egyik az, hogy ugye a kerítés már épül, de kilátásba van helyezve a Btk. módosítása is. Mit várnak egy úgynevezett jogi határzártól, ez mennyire lehet visszatartó erő?

Répássy Róbert: Itt több törvénymódosításra kerül sor, egyrészt a menekültügyi törvények, tehát a menekültügyi eljárás módosításra kerül. Hogy úgy mondjam, a központi kérdése ennek a jogi rendezésnek a tranzitzóna létrehozása. A tranzitzónát úgy kell elképzelni, mint egy ilyen repülőtéri tranzitváró, tehát belépett ugyan az ország területére valaki, de nem kap belépési engedélyt addig, amíg nem tisztázzák a jogi helyzetét, tehát ott várakoznia kell. Na most a magyar megoldásként a déli határokhoz olyan tranzitzónák kerülnek kialakításra, amelyek egyébként Szerbia irányába nyitottak, tehát nem zárt zónákról van szó, viszont a magyar menekültügyi ügyintézést és az idegenrendészeti ügyintézést meg kell várniuk azoknak, akik Magyarországra illegálisan érkeznének, tehát vízum nélkül, engedély nélkül érkeznének. Ezt az ügyintézést nagyon felgyorsítja ez a törvény. Egyrészt a határon fogják elbírálni, tehát a tranzitzónából fogják elbírálni a menekültkérelmeiket, és amennyiben ez ellen bírósági jogorvoslatot kérnek, akkor a Szegedi Közigazgatási és Munkaügyi Bíróságnak az illetékességébe fognak tartozni ezek az ügyek, tehát a bírósági felülvizsgálat is biztosított lesz. Tehát a jogállami kontroll minden szempontból megmarad ezek felett a menekültügyi eljárások felett, viszont koncentráltan egy helyen fog történni az ügyintézés, és gyorsított eljárásban. A másik része a büntetőjogi kérdés. Ha nem önmagában a határátlépés lesz tiltott, megjegyzem, az most is szabálysértés a tiltott határátlépés, tehát, hanem a műszaki határzárnak, tehát ennek a bizonyos ideiglenes biztonsági határzárnak az átlépésével történő határátlépés az, ami tiltott. Tehát hogy ha valaki kerítéseket lát maga előtt, és ki van írva, hogy államhatár, akkor azon nem lehet átmenni, akkor meg kell keresni egyébként a legközelebbi hivatalos határátlépőt, mert nem arról van szó egyébként, hogy nem jöhetne be valaki.

Mv: Csak nem úgy.

Répássy Róbert: Hanem határátlépő helyen lehet bejönni, és hogy ha nem így teszi, akkor az büntető törvénykönyvbe ütköző cselekmény lesz.

Mv: Annyit mondjon még, hogy Orbán Viktor csütörtökön Brüsszelbe utazik, és egyrészt találkozni fog Jean-Claude Junckerrel, az Európai Bizottság elnökével, nyilván szó lesz a menekültügyről, illetve pénteken lesz a visegrádi négyeknek a rendkívüli csúcstalálkozója, nyilván szintén a menekültüggyel kapcsolatban is, mire számíthatunk?

Répássy Róbert: Egyrészt a miniszterelnök úr tájékoztatni fogja az Európai Unió vezetőit, az Európai Bizottság elnökét és az Európai Parlament elnökét a magyar helyzetről, és az erre tervezett kormányzati és törvényhozási lépésekről. Másrészt feltételezem, hogy egyúttal segítséget is kér, hiszen azok az országok, az a két ország, amely már eddig is nagy migrációs nyomás alatt volt, Olaszország és Görögország, ők jóval nagyobb segítséget kapnak az Európai Uniótól, most ez milliókban...

Mv: Euró milliókban.

Répássy Róbert: Euró milliókban mérhető különbségek vannak. Tehát szerintünk indokolt lenne, hogy Magyarországot is úgy segítse az EU ebben a feladatban, mint a többieket, másrészt én arra számítok, hogy a visegrádi országok pedig egy közös álláspontot tudnak kialakítani már a kvótarendszerrel, a kvóta, a menekült kötelező kvóta elutasításában is egy közös álláspontot alakítottak ki. Ennek az az értelme, hogy a közép-kelet-európai országokat egészen másként érinti ez a bevándorlási hullám, mint mondjuk Nyugat-Európát, és ezt a 28 európai uniós tagállamnak a többségének tudomásul kellene vennie, hogy azokat az országokat, ahol jönnek a migránsok ott azokat nagyon erősen érinti ez a probléma. Nem ugyanaz a helyzetük, mint azoknak, akik ugyan szívesen befogadnának menekülteket, de nem ott jönnek be, tehát nem ott okoznak például a pályaudvarokon torlódást, és a pályaudvarokon fennakadásokat.

Mv: Répássy Róbert, köszönöm, hogy itt volt.


Répássy Róbert: Köszönöm én is a lehetőséget.

(Igazságügyi Minisztérium)