Répássy Róbert államtitkár Schiffer András (LMP) napirend előtti felszólalására reagált 2015. május 26-án az Országgyűlésben. A beszéd leirata.
Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Frakcióvezető Úr!
Az Ön által megjelölt napirend előtti felszólalás témájával kapcsolatban, mivel azt a mai napon juttatta el az Országgyűléshez, csak szóban tudtunk érdeklődni a Központi Nyomozó Főügyészségen, és nyilván a Központi Nyomozó Főügyészség a folyamatban lévő nyomozásról nem ad felvilágosítást. Azt azonban elmondhatták, hiszen ez már nyilvánosságra is került, hogy jelenleg is folyamatban van Simon Gábor ügyében költségvetési csalás miatt a nyomozás, azt június 14-ig a Központi Nyomozó Főügyészség meghosszabbította. Tehát nem került sor a nyomozás lezárására, másfél éve tart a nyomozás. A Nyomozó Főügyészség még azt is közölte, hogy az ügyben a közismert nemzetközi vagy külföldi szálak miatt nemzetközi megkereséseket kellett foganatosítania, és ez időigényes tevékenység, ezért húzódik a nyomozás.
Amit általában mondott, túlmutatva a Simon Gábor-ügyön, kicsit értetlenül fogadom, hiszen nem világos, hogy a kormánynak vagy az igazságszolgáltatásnak címezte a mondanivalóját. Magyarországon az igazságszolgáltatás független, az ügyészség független, a bíróságok függetlenek. Ha Ön azt tapasztalja, hogy a 2002 és 2010 közötti ügyekben az igazságszolgáltatás nem elég gyorsan vagy nem kellő döntéseket hozott, azt semmiképpen sem a kormányon lehet számon kérni.
Megjegyzem, hogy egy jogállamban az igazságszolgáltatáson sem lehet számon kérni azt, hogy milyen döntéseket hozott.
Ha jól értem Önt, azt kéri számon a kormányon, hogy miért nem befolyásolja az igazságszolgáltatás működését. Ez az eddigi nyilatkozataival szöges ellentétben állna, hiszen eddig azzal vádolta a kormányt, hogy befolyása alá akarja az igazságszolgáltatást vonni. Ezek az ügyek sajnos azt mutatják, sajnos azt a valóságot mutatják, hogy az igazságszolgáltatás, köszöni szépen, független, és az igazságszolgáltatás nem kér sem a kormánypártok, sem az ellenzéki pártok javaslataiból és elvárásaiból; az igazságszolgáltatás dolgozik, ahogyan tud.
Azokban az ügyekben, amelyekben Önök törvényjavaslatot nyújtottak be, ezekben az ügyekben, természetesen Ön is tudja, hogy már az elkövetett vagy potenciálisan elkövetett bűncselekmények vagy vélhetően elkövetett bűncselekmények után nyújtották be ezeket a jogszabály-módosításokat, így ezeknek már nem lehet hatása ezekre az eljárásokra.
Azt azonban szeretném leszögezni, hogy a kormány és a kormánypártok érdekeltek az elszámoltatásban. Úgy gondoljuk, hogy mind a 2002-2010 közötti gyanús ügyeket vagy akár a most, jelenleg zajló büntetőeljárásokat is nagy figyelemmel kíséri a politika, nagy figyelemmel kísérik a kormánypártok is. Azt várjuk az igazságszolgáltatástól, hogy pártatlanul, függetlenül és hatékonyan bírálják el ezeket az ügyeket. Természetesen nem vagyunk elégedettek az igazságszolgáltatás eddigi eljárásaival, ez azonban nem biztos, hogy az igazságszolgáltatás hibája. Az igazságszolgáltatás számára rendelkezésre álló nyomozati eszközök, törvényes eszközök egy alkotmányos jogállamban korlátozottak, ezek az alkotmányos jogállam szabályai szerint ráadásul megfelelő ellenpontozással, ellensúlyozással, a védelem oldalán megfelelő ellensúlyozással próbálják csak a valóságot kideríteni; tehát a nyomozás nem inkvizíció, ahol nincs joga védekezni a gyanúsítottnak.
Például egyes városi legendák szerint, abban az Ön által említett konkrét ügyben is azzal védekezik a gyanúsított, hogy nem tesz vallomást, nem fogja ő megmondani a nyomozó hatóságnak, hogy honnan származik ez a külföldön parkoltatott pénz. Ha a nyomozó hatóság nem tud erre fényt deríteni, akkor valóban nem fogja tudni a sokak által elvárt eredményt produkálni. Ez azonban egy jogállami eljárás, és ezt a jogállami eljárást a kormány tiszteletben tartja.
Köszönöm szépen, hogy meghallgattak.
(Igazságügyi Minisztérium)