Répássy Róbert államtitkár Szél Bernadett (LMP) képviselő „Mi rombolja a közbizalmat?” című kérdésére válaszolt 2014. december 1-én az Országgyűlésben.

Köszönöm a szót, elnök úr.

Tisztelt Képviselő Asszony!

Egyrészt kevés olyan felvetése volt, amely az igazságügy-miniszter hatáskörébe tartozik, másrészt pedig Papcsák képviselő urat nem tudja interpellálni, ezért kérdezi tőlem, hogy mi a véleményem Papcsák képviselő úrról. Ez így elég nehéz műfaj számomra.

Arra szeretném felhívni a figyelmét, hogy az országgyűlési képviselők széles körű vagyonnyilatkozatot tesznek. Hosszú évek óta van egy vita arról, hogy a képviselői vagyonnyilatkozat alkalmas-e arra, hogy a képviselői vagyongyarapodást valóban lehessen követni. Azt gondolom, éppen Simon Gábor ügye a legjobb példa arra, hogy kiborulhat a bili – bocsánat, hogy ezt így mondom –, kiborulhat bizony a bili, mert ha egy képviselő a vagyonnyilatkozatában eltitkol ilyen jövedelmeket, és bárki hitelt érdemlően tudomást szerez arról, hogy egy képviselőnek a vagyona jóval nagyobb, vagy meghaladja azt az összeget, mértéket, ami a vagyonnyilatkozatban van, akkor ezzel kapcsolatban egy alapos eljárás indulhat a vagyonnyilatkozatot ellenőrző bizottságnál.

Annak természetesen nincs akadálya, hogy – ahogyan önök javasolták – más folytassa le a vagyonnyilatkozat ellenőrzését, mint ahogyan egyébként, mondjuk, egy köztisztviselő vagy egy bíró esetén természetesen más szervek is bekapcsolódnak a vagyonnyilatkozat ellenőrzésébe. Nemrégiben mentett fel például a köztársasági elnök egy bírót, akinek a vagyonnyilatkozatával kapcsolatban – mivel nem tudott elszámolni a vagyonnyilatkozatával és azzal a vagyongyarapodással, ami nem szerepelt a vagyonnyilatkozatban – az Országos Bírósági Hivatal elnöke javaslatot tett arra, hogy a köztársasági elnök mentse fel.

Anélkül, hogy most a tízoldalas törvényjavaslatának minden egyes pontját megbeszélnénk, azt tudom önnek mondani, hogy működik a vagyonnyilatkozat-tételi rendszer, és számos botrányos ügyre derül fény a vagyonnyilatkozattal kapcsolatban.

Köszönöm szépen.

***

Köszönöm a szót.

Tisztelt Képviselő Asszony!

Megint csak nem mondott olyan dolgot, ami az igazságügy-miniszter hatáskörébe tartozna, de megpróbálok válaszolni önnek. Ha nem lennének képviselői vagyonnyilatkozatok, akkor mindazok az ügyek, amikről ön beszélt a jelenlegi kormánypártokkal kapcsolatban, nem is kerültek volna nyilvánosságra. Pontosan a vagyonnyilatkozatok teszik lehetővé, hogy valamelyik képviselőtársunk a vagyonával el tudjon számolni a nyilvánosság előtt.

Az megint más kérdés természetesen, hogy helyes-e nagy vagyonnal vagy akár kis vagyonnal országgyűlési képviselőnek lenni, de ez nem a vagyonnyilatkozat-tételi kötelezettségen múlik, hiszen a vagyonnyilatkozat-tételnek az a célja, hogy a vagyongyarapodást lehessen követni. Minden egyes országgyűlési képviselőnél a vagyongyarapodás évről évre megállapítható, és amennyiben a vagyongyarapodásra nincs magyarázat, akkor például olyan nehéz helyzetbe kerül egy országgyűlési képviselő, mint Simon Gábor, aki először előzetes letartóztatásba, utána házi őrizetbe került.

Köszönöm szépen.

(Igazságügyi Minisztérium)