Mirkóczki Ádám (Jobbik) képviselőjének napirend előtti felszólalásához szólt hozzá Répássy Róbert 2014. december 2-án az Országgyűlésben.
Köszönöm a szót.
Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselő Úr!
A visszaesők büntetőjogi megítélése tekintetében nem hiszem, hogy különbség lenne a kormány és önök között, tehát a visszaeső bűnöző vagy bűnismétlő a legveszélyesebb bűncselekmény elkövetője, potenciális elkövetője, és természetesen ennek megfelelően az elmúlt években reagált is az Országgyűlés a kormány javaslatára a büntető törvénykönyv több alkalommal történt szigorításában, reagált a visszaeső bűnözőkkel szembeni küzdelem új kihívásaira. Így szeretném emlékeztetni önt arra, hogy első lépésként bevezettük a „három csapás” intézményét, amely kifejezetten a személy elleni erőszakos bűncselekményeket elkövető visszaesőkre jelentett nagyon súlyos szankciót, hiszen a harmadik alkalommal már az erőszakos visszaeső bűnöző a büntetési tétel kétszeresével sújtható büntetésként, vagy akár ha meghaladja e büntetési tétel kétszerese a húszéves börtönbüntetést, akkor az életfogytig tartó szabadságvesztést is ki kell szabnia a bíróságnak.
Tehát a „három csapás” intézménye, amelynek egy korrekcióját az Alkotmánybíróság elvégezte a halmazati büntetés tekintetében, de éppen a visszaeső bűnözők tekintetében megmaradtak a „három csapás” szabályai, ezek a „három csapás” szabályai kizárják lényegében, hogy a legsúlyosabb bűnöket elkövetők bármikor szabadlábra kerüljenek, vagy pedig olyan hosszú börtönbüntetés után kerülhetnek szabadlábra, amely – azt kell hogy mondjam – lé¬nyegében sikeresen izolálja őket a társadalomtól, meggátolja azt, hogy újból bűnöket kövessenek el.
Az új büntető törvénykönyv tartalmaz a visszaesőkre nézve, akik nem a „három csapás” szabályai alá esnek, további szigorításokat, így az új büntető törvénykönyv kizárja őket a kedvezményekből, a feltételes szabadságra bocsátás kedvezményéből, vagy akár a felfüggesztett szabadságvesztés kedvezményét is csak nagyon kivételes esetben lehet alkalmazni visszaeső bűnözővel szemben.
Szeretném felemlíteni önnek és felhívni a figyelmét arra, hogy az úgynevezett gyermekbarát igazságszolgáltatás törvénycsomag keretében az Országgyűlés szigorította a gyermekek sérelmére elkövetettek, elsősorban szexuális bűncselekményeket elkövetettek büntetett előéletének nyilvántartását. Tehát ma már nem fordulhat elő az, hogy egy olyan munkakörben alkalmazzák a korábban gyermekek sérelmére bűncselekményt elkövető személyt, akire egyébként az erkölcsi bizonyítvány adásának kötelezettsége fennáll, tehát az erkölcsi bizonyítvány kifejezetten tartalmazza majd azt a rendelkezést, hogy ő milyen típusú bűncselekmény miatt volt elítélve. Tehát ha nem is a széles nyilvánosság, de a potenciális munkaadó tudni fogja, hogy nem alkalmazható ilyen munkakörben az, aki ilyen pedofil bűncselekményt követett el, vagy más gyermekek sérelmére követett el bűncselekményeket.
Az ön által említett különös figyelem, hogy így mondjam, amely a börtönből szabadulókat illetné, nem ebben a formában, de az új büntetés-végre¬hajtási törvény tartalmazza, és nemrégiben a kormány is úgy döntött, hogy az úgynevezett pártfogó felügyelői rendszerből a szabadulók, a büntetés-végrehajtásból szabadulók pártfogó felügyeletét a büntetés-végrehajtás fogja koordinálni, tehát a büntetés-végrehajtáshoz kerülnek azok a pártfogó felügyelők, akik a szabadulók speciális kezelését és speciális figyelemmel kísérését fogják elvégezni.
Úgy gondolom, hogy az Országgyűlés eddig is nagyon sok lépést tett az erőszakos visszaeső bűnözőkkel szemben, és nagyon sok lépést tett azért, hogy a börtönből szabaduló elítéltek részben vissza tudjanak illeszkedni a társadalomba, részben pedig az ő figyelemmel kísérésük speciális körülmények között zajlik. Minden javaslatot meg fogunk fontolni természetesen.
Az a javaslatom, a jövő évben várhatóan felülvizsgálatra kerül a büntető törvénykönyv néhány rendelkezése, szerintem térjünk akkor vissza erre a vitára, amikor az új büntető törvénykönyvhöz esetleg egy első novellát tárgyal majd az Országgyűlés.
Köszönöm szépen a figyelmüket.
(Igazságügyi Minisztérium)