Répássy Róbert államtitkár volt az ATV Start című műsorának vendége 2015. szeptember 3-án. Az interjú leirata.
Mv: Répássy Róbert, az Igazságügyi Minisztérium államtitkára a vendégünk, és nem meglepő módon a menekülthelyzet a témánk. Két ellenzéki képviselő már elmondta a véleményét a műsor első részében. Innen folytatjuk, jó reggelt kívánok.
Répássy Róbert: Jó reggelt kívánok.
Mv: Sikerült a világsajtóban szinte mindenütt a címlapokra kerülni azzal a káosszal, ami a Keleti pályaudvarban és a környékén kialakult. Nem gondolja-e, hogy óriási felelősséget visel ezért a kormány is, abból a szempontból, hogy sikerült teljes zavart okozni a menekültek számára is, hiszen az egyik nap még átengedték őket, fel tudtak szállni vonatokra, amivel eljutottak Németországba, a másik nap már nem engedték át őket, de közben jegyeket még vásárolhattak, és így tovább. Ezek az emberek méltán csalódottak, méltán dühösek. Közben az államtól semmiféle ellátást nem kapnak. Hőségriadó ide-oda például még vizet sem, és hogyha ott kitör valami sokkal feszültebb helyzet, azért a felelősség önöket fogja terhelni.
Répássy Róbert: Azt nem vitatom, hogy a felelősség a kormányt terheli. Éppen ezért kezdeményezett a kormány olyan lépéseket, amelyek erősítik a határok biztonságát, de hogyha már a Keletiben kialakult helyzetre utal és az ott eltérő napi helyzetre utal, akkor az a tiszta igazság, és ezt mindenütt elmondtuk, hogy a német kormány információi, a Magyarországra küldött információi voltak elbizonytalanítóak. Tehát mindenki emlékszik arra, hogy kezdetben, vagy volt egy olyan pillanat, mondjuk így inkább, hogy volt egy olyan pillanat, amikor úgy tűnt, hogy Németország tárt karokkal várja a szír állampolgárságú bevándorlókat. Ehhez képest gyorsan megváltozott a helyzet, amikor tisztázták a német hatóságok, hogy elvárják Magyarországtól, hogy tartsa be a schengeni szabályokat, tartsa be a dublini szabályokat.
Mv: Most a schengeni szabályok például nem tesznek határellenőrzést lehetővé, tehát az aki belépett Magyarország területére, itt regisztráltatta magát, és megkapta az ehhez szükséges papírokat, az utána de facto szabadon, határellenőrzés nélkül mozoghat Magyarország és az Európai Unió területén. Semmilyen olyan kötelezettsége nincsen a magyar államnak, hogy ellenőrizze, hogy ki száll föl a vonatokra például.
Répássy Róbert: Ez tévedés. Aki regisztráltatja magát, annak meg kellene várnia Magyarországon, hogy elbírálják a menekültkérelmét. Abban igaza van, hogy fizikailag lehetősége lenne, hogy elutazzon Magyarországról...
Mv: A magyar államnak nincs olyan kötelezettsége, hogy leszedje őket a vonatokról.
Répássy Róbert: De nem engedik be őket Ausztriába. Tehát azért szedjük le őket a vonatokról, mert egyébként Ausztriába már nem léphetnek be. Tehát Magyarország területén szabadon mozoghat az, akinek még nem bírálták el a menekült kérelmét.
Mv: De több vonatnyi embert beengedtek Ausztriába. Ön azt mondja, hogy azóta az osztrákok adtak arra egyértelmű jelzést önöknek, hogy ha még egy vonat érkezik, azokat visszafordítják? Mert eddig az osztrákoknak a túlzsúfoltsággal volt bajuk, azzal, hogy milyen papírjaik vannak ezeknek az embereknek, azzal nem.
Répássy Róbert: Egyrészt maguk az osztrákok is vizsgálták a papírjaikat, tehát az osztrákok is...
Mv: És aztán beengedték őket...
Répássy Róbert: Az osztrákok is tisztázni akarták, hogy milyen belépési engedéllyel rendelkeznek, másrészt pedig az osztrákok, a politikusaik, a hivatalos szerveik olyan felszólítást küldenek Magyarországra, amit a németek is mondanak, hogy tartsuk be a schengeni szabályokat és tartsuk be a dublini megállapodást. Most ezek nem ilyen misztikus szabályok, nagyon egyszerű szabályok ezek. Az Európai Unió területére az léphet be, akinek érvényes beutazási engedélye, vagy tartózkodási engedélye van.
Mv: Na, most a korábbi hivatalos adatok alapján tudjuk, hogy ötvenezer megszüntetett menekültügyi eljárás volt az elmúlt fél évben azért, mert ezek az emberek időközben eltűntek Magyarország területéről, tehát a magyar hatóságok semmit nem tettek azért, hogy visszatartsák őket. Miért változott ez időközben meg?
Répássy Róbert: A magyar hatóságoknak nincsen joga őrizetbe venni őket. Ön is emlékszik arra a vitára, hogy...
Mv: Nem szállítottak le embereket a vonatokról sem korábban, ezt most kezdték.
Répássy Róbert: Korábban, néhány évvel ezelőtt még hogyha egy idegen, tehát egy külföldi állampolgár megérkezett Magyarországra és illegális módon lépte át a határt, akkor idegenrendészeti őrizetbe lehetett venni. Ezt megszüntette egyébként a dublini 3-as rendelet és nekünk nincs ahhoz jogunk, hogy őket őrizetbe vegyük. Ezért nem tudja kontrollálni Magyarország azt, hogy a menekültek milyen módon akarnak eljutni Nyugat-Európába.
Mv: Erre mondta azt itt ma reggel is Szabó Tímea is, és Molnár Csaba is, hogy a magyar kormány megtehetné, hogy azokat az embereket, akiknek eszük ágában nincsen itt maradni, és a magyar állam nem tudja őket ellátni, nem tartják itt erőnek erejével akár a Keletiben, akár máshol, hanem regisztráció után nem foglalkoznak vele, hogy továbbmennek vagy nem mennek tovább a schengeni határ igénybevételével Németországba.
Répássy Róbert: Ez, ha csak finoman akarok fogalmazni, tévedés, mert abban a pillanatban, ahogyan azt a bizonyos három vonatot elengedte Magyarország, onnantól kezdve nagyon erős jelzéseket küldött Németország is, és Ausztria is, hogy akár a schengeni szabályoknak, tehát a schengeni határőrizetnek bevezetésével reagálhat arra, hogy Magyarország nem kezeli úgy a bevándorlókat, ahogyan azt a dublini rendelet előírja. Tehát ez egy tévedés, hogy szabad a vásár és mindenki mehet Németországba. Ezt egyébként kértük, tegnap este éppen Lázár János miniszter úr bejelentette, hogy kéri a német kormányt, akár a német nagykövetséget, hogy a helyszínen is tegyék nyilvánvalóvá, hogy Németországnak mi az álláspontja a befogadást illetően. És hogyha Angela Merkel szavait visszaidézzük, akkor ő azt mondta, hogy aki nem jogosult arra, hogy menedékjogot kapjon, azoknak nincs maradási lehetőségük a Német Szövetségi Köztársaságban.
Mv: Ez a helyzet így nem csak a csempészek malmára hajtja a vizet annyiból, hogyha egy menekültnek vagy több menekültnek van annyi pénze, hogy mondjuk, megfizessen valakit, hogy egy személyautóval átviszi őket a határon, tehát nem a Keleti pályaudvarban próbál fölszállni egy sokkal olcsóbb vonatjeggyel a vonatra, akkor nem fogják ellenőrizni, akkor átmehet. A pályaudvar előtt pedig ott vannak ezek a tumultuózus jelenetek.
Répássy Róbert: Hát nem kötelező illegális határátlépést elkövetni. Tehát az, hogy valaki el akar jutni Németországba vagy Svédországba, oda akar jutni, és mindehhez egyetlen egy érvényes úti okmánya nincsen, és nem akarja magát alávetni az idegenrendészeti...
Mv: Ha van arra pénze, hogy csempészeknek fizessen és átjusson a határon máshogy, akkor változatlanul megteheti ugye a schengeni rendszer miatt.
Répássy Róbert: Nem, ez illegális tevékenység.
Mv: Ha elköltötte az összes pénzét a vonatjegyre a a Keletiben, akkor nem tud mást tenni, mint ott kétségbeesetten várja, hogy mi történik.
Répássy Róbert: Nem, tehát minden ilyen határátlépés illegális, s akik Magyarországon beléptek, azoknak Magyarországon kellene megvárniuk a menekültügyi eljárást azt, hogy ők menedékjogot kapnak-e vagy sem. Tehát amikor továbbutaznak, az már nem legális, ezt az Európai Unió nem fogja tolerálni, hogy Magyarország nem bírálja el ezeket a kérelmeket.
Mv: Miért nem segíti a magyar állam ezeknek az embereknek az életét, akikről tudjuk, hogy nagyon nagymértékben valóban a halál torkába menekültek vízzel, élelemmel, tolmácsokkal, megfelelő információval?
Répássy Róbert: Ezek mind rendelkezésre állnak, csak nem a Keleti pályaudvaron, hanem a befogadóállomásokon.
Mv: Azt mondják el önkéntesek nap nap után, hogy nem.
Répássy Róbert: A befogadóállomásokon.
Mv: Azt mondta el tegnap Léderer András, hogy a bevándorlási hivatal munkatársai hívták őt fel, hogy odavisznek négyszáz embert, akinek a magyar állam nem tud például vizet adni a hőségriadó idején, úgyhogy az önkéntesek ha gondolják, tegyék meg.
Répássy Róbert: A befogadóállomásokon, ugye ez a lényege annak az útvonalnak, amit...
Mv: A bevándorlási hivatalnál nem a magyar államnak lenne dolga vizet adni az embereknek, kifejezetten a hőségriadó idején meg pláne?
Répássy Róbert: De csak hadd mondja el végre a mondatot, jó? Tehát a befogadóállomásokon, amelyeket már a határbelépésnél kijelölnek a bevándorlók számára a befogadóállomásokon, minden ilyen élelmezést, ellátást megkapnak. Azzal nem tudunk mit kezdeni, hogy ők ott és abban a pillanatban akarják megkapni ezt az ellátást, ahol éppen letáboroznak, tehát azt nem tudjuk tolerálni, hogy spontán módon alakulnak ki ilyen táborok például a Keletiben.
Mv: Hát a Keletiben napok óta ez a helyzet. Ugye ön is elmondta, hogy önök szerint például a német kormány üzengetései okolhatóak ezért, lehetett volna már erre bőven reagálni. Ha például ilyen válsághelyzet van, akkor létrehozhatott volna a kormány erre egy válságstábot, annak már rég lehetne akár egy egyszemélyi vezetője. Válsághelyzetekben, katasztrófahelyzetekben is különben, ilyen már mindjárt, nagyon gyorsan megtörténik. Ebben az esetben viszont politikai üzenetek vannak. Azt a kérdést nagyon sokan felteszik, hogy hatékony válságkezelés miért nincsen?
Répássy Róbert: Tehát minden egyes ellátás, ami őket megilleti, megkapnak, hogy ha betartják azokat a szabályokat, hogy oda menjenek azokra a helyekre, ahol ezt megkapják, ezt a...
Mv: Ahol egyébként már eddig is túlzsúfoltak a táborok, és messze a hivatalos befogadókapacitás fölött vannak.
Répássy Róbert: De ennek nem az a módja, hogy utána letáboroznak a Keletinél. Tehát attól, hogy túlzsúfoltak a táborok, nincsen joguk bárhol letáborozni Magyarországon, és ott követelni azt, hogy több vizet, vagy több jogot élvezzen.
Mv: Miért nem adnak legalább tolmácsok segítségével az ő anyanyelvükön információt arról, hogy mit kéne tenniük, hova kéne menniük? Itt egy csomó megtévesztett, félrevezetett, zavart helyzetbe hozott ember van.
Répássy Róbert: Nincsenek megtévesztve és nincsenek zavart helyzetben. Világos számukra, hogy ők bevándorlók Európában, világos számukra, hogy ideiglenesen lépték át a határt.
Mv: Az ő számukra az világos, hogy Németországban tárt karokkal várnák őket, és és a magyar hatóságok nem engedik most őket át, de pár nappal korábban már sokat még átengedtek, ezért abban reménykednek, hogy ha ott maradnak, majd megint átengedik őket, vagy elköltötték a pénzüket a vonatjegyre, és azt szeretnék visszakapni.
Répássy Róbert: De miért gondolja, hogy az ő számukra nem világos, hogy Németországban is el fogják a menekültügyi kérelmüket bírálni? Tehát ugyanúgy nyilván azok, akik eddig, akikkel eddig találkoztak, mindenki elmondta, hogy be kell nyújtani a menedékkérelmet, és a menedékkérelmet el fogják bírálni, tehát számukra az világos, hogy valamilyen tartózkodási jogcímüknek kell lennie az Európai Unióban. Tehát hogy valamilyen eljárásnak, menekültügyi eljárásnak, idegenrendészeti eljárásnak alá kell, hogy vessék magukat. Magyarország ezt az idegenrendészeti vagy menekültügyi eljárást biztosítja számukra, az új törvények szerint ezt a határon fogja már biztosítani, a most benyújtott törvényjavaslatok ezt tartalmazzák, hogy az úgynevezett tranzitzónákban fogják biztosítani ezeket a...
Mv: Milyen esetben fogunk mi például befogadni menekülteket közülük?
Répássy Róbert: Már többet befogadtunk, tehát aki Magyarországon menedékjogot kapott, azokat befogadjuk. Tehát hogy ha ugye elbírálják, és pozitívan bírálják el...
Mv: Ha érkezik valaki, aki bizonyítani tudja, hogy ő Szíriából érkezett például, és valóban az életveszélyből menekült el, de mondjuk például Szerbián keresztül érkezett vagy olyan más országon keresztül, amit a magyar állam biztonságosnak tart, ez az összes környező országra érvényes.
Répássy Róbert: Aki...
Mv: Akkor befogadjuk, vagy nem fogadjuk be?
Répássy Róbert: Aki Magyarországon menedékjogot kapott, azt mindenkit befogadunk. Tehát aki...
Mv: Ki kap Magyarországon menedékjogot?
Répássy Róbert: Hát ennek nagyon sok leírása van a törvényekben.
Mv: Mondjon nekem egy esetet, amikor valaki tényleg aki most háborús menekült, aki mondjuk Szerbián keresztül érkezik, megkaphatja?
Répássy Róbert: A háborús menekültek meg fogják kapni. Természetesen azt azért vizsgálni kell, hogy egyébként volt-e olyan ország, európai uniós ország ahol belépett, mert nem az az előírás, hogy Magyarországon kell megkapniuk, hanem az Európai Unióban kell megkapniuk a...
Mv: Ha Magyarországon lépett be az Európai Unió területére, de mondjuk...
Répássy Róbert: Ami kizárt ugye, tehát hogy Magyarországon lépett be az kizárt, mert először már Bulgáriába vagy Görögországba be kellett lépnie.
Mv: Tehát akkor az is kizárt, hogy Magyarországon valaki megkapja ezt a bizonyos menekültstátuszt, ha jól értem.
Répássy Róbert: Nem, megkapják Magyarországon a menekültstátuszt, tehát ennek ellenére egyébként, hogy visszaküldhetnénk őket például Görögországba vagy Bulgáriába, ennek ellenére megkapják.
Mv: Egyébként erről már van európai bírósági ítélet, hogy Görögországba nem küldhetünk vissza.
Répássy Róbert: Görögország az Európai Unió tagja, rájuk ugyanazok a kötelezettségek vonatkoznak, mint Magyarországra. Bulgáriára is ugyanezek a kötelezettségek vonatkoznak. Hogy ha ők betartják az uniós törvényeket, az uniós jogszabályokat, akkor nekik is már menedékjogot kellene adniuk ezeknek a menekülteknek. Itt az a probléma, hogy nem regisztrálják őket, tehát tudjuk ezt a problémát, hogy mindenki továbbengedi, és végül Magyarország az egyetlen, aki a schengeni szabályokat és a menekültügyi szabályokat következetesen betartja.
Mv: Tehát nem lenne Magyarországnak is az érdeke pont azért, hogy a mi vállunkról levegyék a terhet egy kvótarendszer elfogadása? Amikor nem mi fogadunk be feltétlenül máshonnan lévő táborokból embereket, hanem befogadunk, mondjuk a nálunk lévő táborokból embereket és másokat pedig, akik itt léptek be az unió területére, vagy itt regisztrálták őket, befogadnak más országok.
Répássy Róbert: Hát a kvótarendszernek az a legfőbb hibája, hogy más nyugat-európai országokból kellene befogadnunk menekülteket, miközben nálunk is nagyon sok van.
Mv: Ugye az alapelvek, amelyeket meghatároztak arról szólnak, hogy figyelembe veszik az ország gazdasági fejlettségét, helyzetét, mutatóit, a munkanélküliséget és a menekülthelyzetben már az amúgy is ráháruló terheket.
Répássy Róbert: És ön szerint nem hárul elég teher Magyarországra a menekülthelyzetben.
Mv: Ezen nyilván lehetne vitatkozni, de egyelőre a hivatalos magyar álláspont nem az, hogy hogyan számítsák be az itt már amúgy is megjelent menekültek számát, hanem az, hogy nulla embert fogadunk be.
Répássy Róbert: Mondjuk Horvátországnál, Szlovéniánál jóval nagyobb terheket vállal Magyarország, vagy akár valamelyik nyugat-európai országhoz képest és nagyon nagy terheket. Igaz, hogy a célország, tehát mondjuk egy Németország, az vitán felüli, hogy az nagyon nagy terheket vállal, de azért Magyarországra úgy tekinteni, mint aki nem vállal terheket, ez tévedés. Óriási terheket vállal, nemcsak a befogadásukkal van teher, hanem egyáltalán az egész menekültügyi eljárás lefolytatásával és az ideiglenes tartózkodással.
Mv: És hogyan lesz mindez hatékonyabb, hogyha a hadsereget is bevethetik még a rendőrség mellett?
Répássy Róbert: A hadsereg kizárólag a rendőrség közreműködőjeként, a rendőrség tevékenységének a támogatására használható fel. Tehát természetesen nem harci tevékenységre lehet bevetni a hadsereget, hanem kizárólag a rendőri munkának a támogatására, hogyha a céli határvidéken a rendőri létszám kevés lenne.
Mv: És hogyha valakinek a lakásába behatol a rendőrség, mert feltételezi, hogy ott menekültek vannak és ott talál valóban menekültet, aki már regisztráltatta magát és mondjuk enni-inni kapott, akkor az bűncselekmény lesz?
Répássy Róbert: Nem. Tehát hogyha valaki regisztrált menekültet fogad be, ahogyan ön is fogalmaz, annak semmi akadálya nincsen. Aki illegális menekülteket fogad be, olyanok, akik nem voltak hajlandóak a magyar hatóságokhoz regisztrálni magukat, az viszont az eset körülményei alapján esetleg felvethetik az embercsempészetnek a gyanúját.
Mv: Vona Gábor azt mondta, hogy szerinte hermetikusan le kéne zárni a határt és arra használni a katonaságot, hogy senkit ne engedjenek be. Ehhez mit szólnak?
Répássy Róbert: Hát a hermetikus szó azért nem jó, mert a hivatalos határátkelőhelyeken természetesen mindenkinek átjárása van, aki rendelkezik engedéllyel. És egyébként visszatérve az ön egyik korábbi kérdésére, az embercsempészek abban tévesztik meg a bevándorlókat, hogy nem kell a zöldhatáron bejönniük, mert hogyha bejönnek a hivatalos határátkelőhelyen ott is benyújthatják menekültkérelmüket. Tehát ez teljesen szükségtelen ez az embercsempészek – hogy mondjam – tarifájának a felverése, hogy...
Mv: Mit fognak tenni azokkal, akik mégis a kerítésen a zöldhatáron akarnak átjönni. Például gumilövedékkel, könnygázzal rájuk lőhetnek?
Répássy Róbert: Nincs erre semmi szükség. Szeptember 15-e után ez bűncselekménynek minősül. A rendőrök bíróság elé fogják állítani.
Mv: És akinek párhuzamosan fut a menekültügyi eljárása meg a bírósági eljárás, mert mondjuk átmászott a kerítésen és megkapja a menekült státuszt, azt utána börtönbe zárják?
Répássy Róbert: A menedékjog önmagában nem mentesít az alól, hogy be kell tartani a határátlépési szabályokat. Tehát aki valóban jogosult menedékre, vagy menedékjogra, annak a legális helyeken is meg kell kapnia a vendégjogot.
Mv: Tehát ha átmászott a kerítésen, akkor megkapja a menedékjogot, majd leültethetik.
Répássy Róbert: Nem feltétlenül fogják leültetni, mert lehet, hogy felfüggesztett büntetést kap, sőt a benyújtott szabály szerint elsősorban a felfüggesztett büntetést kell alkalmazni a kiutasítással egyidejűleg.
Mv: Tehát megkapja a menedékjogot, majd rögtön kiutasítják, azért mert átmászott a kerítésen.
Répássy Róbert: Nem, amennyiben megkapja a menedékjogot, akkor nem hajtják végre a kiutasítást.
Mv: Köszönöm, hogy itt volt.
Répássy Róbert: Köszönöm én is.
(Igazságügyi Minisztérium)