Répássy Róbert az M1 Ma reggel című műsorának vendége volt 2015. szeptember 16-án. Az államtitkár szólt a déli határzárral kapcsolatos szabályokról.
Mv: A szigorítások egy része ellentétes a nemzetközi egyezményekkel, így reagált a Magyar Helsinki Bizottság a déli határzárral kapcsolatos új szabályokra. Azt írják, hogy ezek a szabályok nem minden esetben betarthatók és túl nagy lesz a nyomás szerintük az igazságszolgáltatáson. Nézzük, hogy mi a kormány véleménye erről. Répássy Róbertet köszöntöm, jó reggelt kívánok!
Répássy Róbert: Jó reggelt kívánok!
Mv: Kezdjük azzal, hogy mi az elmúlt egy nap tapasztalata?
Répássy Róbert: Szerencsére működnek azok a jogszabályok, amelyek hatályba léptek tegnap reggeltől. Tehát egyelőre azt látjuk, hogy a törvényhozás által elfogadott szabályoknak érvényt szerez minden hatóság. Azok a nyilatkozatok, azok a téves tájékoztatások viszont esetleg elbizonytalaníthatják a jogalkalmazókat, amikor arra hivatkoznak például egyesek, hogy ezek a szabályok nem felelnének meg a nemzetközi menekültügyi eljárásoknak. Teljes egészében, precízen követtük a menekültügyi eljárásokra vonatkozó nemzetközi normákat átvette ez a törvény. A végrehajtás során természetesen arra kell törekedni, hogy minél hamarabb el tudják bírálni a menekültkérelmeket, hiszen ez az érdeke egyébként a menedékkérőnek, hogy minél hamarabb döntsenek az ügyében. Összesen nyolc nap áll rendelkezésre arra, hogy elbírálják a menedékkérelmet. Természetesen, hogyha ennél hamarabb bírálják el, akkor hamarabb tudnak dönteni a bírósághoz fordulással is. Egyébként újabb hét nap áll lehetőségre a bírósághoz forduláshoz. És itt szeretném felhívni a figyelmet arra, hogy az teljesen megalapozatlan az az állítás, hogy nem használhatják az anyanyelvüket a menedékkérők, nem használhatják az eljárás alá vont személyek, akár legyen szó büntető eljárásról, vagy a menekültügyi eljárásról. A törvény azt mondja, hogy abba az esetbe, hogyha kifejezetten úgy nyilatkozik, hogy ért más nyelvet is és nem kéri a fordítást, nem kéri a tolmácsolást, akkor lehet mellőzni a tolmácsot. Egyébként a tolmácsoláshoz joga van. Minden ilyen állítás az teljes tévedés, finoman szólva, hogyha jóhiszemű vagyok. Az is egyébként egy tévedés, hogy a büntetőjogi felelősség alól mentesülnének a Genfi egyezmény alapján azok, akik illegálisan átlépik a határt. Tehát az illegális határátlépés során elkövetett bűncselekmény alóli mentességre csak akkor lehetne hivatkozni, hogyha az életét közvetlenül veszélyeztető helyzetből menekülne Magyarországra. Tudomásom szerint Szerbiában nincsen háború, tehát nincsenek olyan veszélynek kitéve, amely például arra feljogosítaná őket, hogy bárhol, bármikor, ahol éppen ők akarják, ott lépjék át a határokat.
Mv: Erre a Helsinki Bizottság azt mondja, már hozott néhány példát, amit cáfol, de ők pont Szerbiával kapcsolatban azt mondják, hogy azért nem lehet biztonságos országnak tekinteni Szerbiát, mert ott nem megfelelő ezeknek az embereknek az ellátása.
Répássy Róbert: Ez megint csak egy félrevezető tájékoztatás. Ugyanis a két különböző kérdés az, hogy vissza lehet-e küldeni Szerbiába valakit? Tehát a visszaküldés szempontjából biztonságos országnak minősül-e? A kormány határozott álláspontja az, hogy mivel az Európai Unió tagjelölt országáról van szó, ráadásul az Európai Unió biztonságos származási országnak tekinti Szerbiát, ezért biztonságos tranzitországként vissza lehet ide küldeni a menedékkérelemre nem jogosult személyeket, vagy menedékjogra nem jogosult személyeket. De ettől függetlenül kérdés az, hogy a büntetőjogi felelősség alól mentesül-e? Tehát nem a visszaküldés szempontjából, hanem a büntetőjogi szempontból az élete közvetlen veszélyben van-e. Tehát én nagyon bízom benne, hogy a migránsok nem hallgatnak azokra az úgynevezett jogvédő szervezetekre, akik arra bíztatják őket, hogy illegálisan lépjék át a határt, mert emiatt igenis büntető eljárás alá fogják őket vonni. Hiszen a Genfi egyezmény nem jogosítja fel a menedékkérőket sem arra, hogy bármikor, bárhol átlépjenek mindenféle országhatárt.
Mv: Helsinki Bizottság arra is felhívja a figyelmet, hogyha valaki mostantól ugye illegálisan átlépi a határt, átvágja a kerítést, és valamilyen eljárás indul ellene, akkor nem biztos, hogy nagyon sok eljárás várható esetleg, gyorsított eljárások és nem biztos, hogy adva van ezeknek az embereknek a jogi képviselete. Kérem, hogy erre is röviden reagáljon.
Répássy Róbert: Itt megint csak valótlant állít a Helsinki Bizottság és a hasonló állítások valótlanok, amikor azt mondják, hogy a fiatalkorúakra például nem a fiatalkorúak szabályai vonatkoznának. A fiatalkorúak büntetőjoga, tehát a büntető törvénykönyvnek a fiatalkorúakra vonatkozó rendelkezéseit maximálisan be kell tartani. Itt bizonyos eljárási szabályok, tehát a fiatalkorúakkal kapcsolatos eljárási szabályok alól adott felmentést a törvényalkotó. Hiszen mondjuk a környezettanulmány elkészítésének, vagy az iskolai vélemény elkészítésének mi értelme lenne egy olyan személy esetében, aki most lépett be Magyarországra. Tehát az olyan fiatalkorúakra vonatkozó szabályokat mellőzött csak a törvény, aminek nincs értelme, nem lehet végrehajtani. Ezzel szemben például a védő részvétele az eljárásban kötelező. Tehát olyan garanciális szabályok maradtak meg, amelyek kötelezőek a fiatalkorúakkal szemben is.
Mv: Köszönöm szépen, hogy itt volt.
Répássy Róbert: Köszönöm én is a lehetőséget.
(Igazságügyi Minisztérium)