A kormány azt látja megnyugtatónak és megalapozottnak, ha a Kúria döntésén alapuló törvény alapján lehet az elszámoltatásnak megindulnia – közölte Répássy Róbert államtitkár Z. Kárpát Dániellel (Jobbik) 2014. szeptember 15-én az Országgyűlésben.

Képviselő Úr! Tisztelt Ház!

Nem fogok tudni minden kérdésére részletes választ adni, de meg szeretném nyugtatni, hogy rövidesen szavazunk az Országgyűlés napirendjéről, ahol napirendre kerülhet az Önök szavazatával az a törvény, amelynek vitájában minden egyes kérdésére részletes válaszokat tudnak adni, részben a kormány-előterjesztő, részben pedig nyilván az ezzel foglalkozó országgyűlési bizottságok és országgyűlési képviselők.

Ami a késlekedésről mondott véleményét illeti, szeretném osztani ezt a véleményt, amennyiben ez azt jelenti, hogy ne felejtse el, a Kúria viszonylag későn foglalkozott ezzel a kérdéssel, későn hozta meg ezt a döntést. De azt ma már láthatjuk, hogy a Kúria döntése nélkül jogilag nagyon kockázatos lett volna újabb törvényeket hozni, főleg olyan törvényeket hozni, amelyek a Kúria döntésén alapulnak. Tehát ma azt tudom mondani, hogy a kormány azt látja megnyugtatónak és megalapozottnak, ha a Kúria döntésén alapuló törvény alapján lehet az elszámoltatásnak megindulnia. Ezt a magukkal szembeni elszámoltatást egyébként nem túl nagy szimpátiával kísérik figyelemmel a bankok, hiszen körülbelül ezermilliárdos összegről van szó, amellyel a bankok tartoznak az ügyfeleknek, alsó hangon is ekkora összegről beszélhetünk.

Én azt kérem Öntől, képviselő úr, hogy támogassa a kormány törvényjavaslatát, és amennyiben kevesli ezt a javaslatot, akkor természetesen tegye meg hozzá a módosító javaslatait. De kérem, azt mindig vegyék figyelembe, hogy ezeket a törvényeket mind a magyar Alkotmánybíróság előtt, mind pedig az európai jogi fórumokon meg kell védenünk. Egyébként az Igazságügyi Minisztérium határozottan alkotmányosnak tartja a törvényt, az a szakvéleménye az Igazságügyi Minisztériumnak, hogy az Alkotmánybíróság előtti beadványok nem fognak helyt, ugyanis az ilyen beadványok nem veszik figyelembe a Kúria döntését. Megjegyzem, hogy ma már a Kúria döntését is, a Kúria jogegységi döntését is vitatják a bankok. Más kérdés az, hogy miért csak most jutott ez eszükbe.

Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Úr!

A bankokkal való tárgyalás vagy a Bankszövetséggel való tárgyalás a kormánynak akkor is kötelessége lenne, ha egyébként ezek a tárgyalások nem vezetnek eredményre. Hiszen számos esetben tárgyaltunk már a Bankszövetséggel úgy, hogy ezek nem vezettek eredményre. Nyilván nem gondolhatja komolyan azt, hogy a mostani törvénycsomagot, amely ellen a konkrét perekben a Bankszövetség jól fizetett ügyvédei fellépnek, nem gondolja komolyan azt, hogy a Bankszövetség jóváhagyta volna ezt a törvénycsomagot. Tehát nem értettek egyet a kormány álláspontjával, mindig is hangoztatják, hogy nem értenek egyet a kormány álláspontjával, de a kormány csak egy jogilag megalapozott törvényt tud megvédeni, és szeretnék mindenkit megnyugtatni, hogy meg is fogjuk tudni védeni ezt a törvényt. A kormány felkészült az ügyfelek, a fogyasztók védelmére, akár az Európai Bíróság előtt is vagy akár az Alkotmánybíróság előtt is meg fogjuk védeni a törvénycsomagot.

(Igazságügyi Minisztérium)