Répássy Róbert államtitkár az M1 Ma reggel című műsorának volt a vendége 2015. augusztus 25-én.
Mv: És migrációs válsággal folytatjuk. Az Unió ugye csúcsot tervez, Magyarország viszont azt mondja, hogy nem várhat arra, hogy kialakuljon egységes álláspont, ezért kellenek az intézkedések. Hogy ezekből mi látszik és mik a tervek, erről beszélgetünk Répássy Róberttel. Jó reggelt kívánok!
Répássy Róbert: Jó reggelt kívánok!
Mv: Parlamenti államtitkárral. Szó volt, illetve több ötlet is felmerült arra vonatkozóan, hogy a büntető törvénykönyvet például szigorítják. Ebből mi látszódik és mikor várható ez?
Répássy Róbert: Még ezen a héten nyilvánosságra kerülnek ezek a törvényjavaslatok, hiszen az Országgyűlés rendkívüli ülésének összehívásával, illetőleg a kezdeményezéssel egyidejűleg be kell nyújtani a törvényjavaslatot, aminek a rendkívüli ülésen való tárgyalását kezdeményezi a Fidesz-frakció vagy a kormány. Tehát én arra számítok, hogy a hét második felében már mindannyian ismerni fogják a kedves nézők is, hogy milyen javaslatokat tesz a kormánypárti frakció. A fizikai határzár, tehát az úgynevezett ideiglenes biztonsági határzár mellett egy jogi határzárra is szükség van. Mindenképpen egy jogi határzár létrehozására is szükség van. Ezért a határrendészeti szabályok szigorítása várható. Részben a menekültügyi törvényben, részben a büntető törvénykönyvben vannak erre vonatkozó rendelkezéseink. Tehát, hogy teljes legyen Magyarország déli határainak, szerbiai határainak védelme, ezért mind a fizikai, mind pedig a jogi lépéseket meg kell tenni a védelem érdekében.
Mv: Ezek mennyire lesznek összhangban az uniós joggal?
Répássy Róbert: Hát csak összhangban, csak az uniós joggal összhangban tudjuk ezt megalkotni. Nem is beszélve arról, hogy az unió határait védi Magyarország. Tehát az Európai Unió határa, külső határa pillanatnyilag Magyarországon a déli határvidéken húzódik. Tehát amit mi teszünk a saját ország... nemzeti határainknak a megvédése érdekében, azt az Unió határának a megvédése érdekében is tesszük. Itt jelentős illegális, tehát törvénysértő, részben bűncselekmények útján elkövetett tevékenységről van szó. Ne felejtsük el, hogy az embercsempészet az sajnos virágzik ebben az időszakban, hiszen másként nem is tudnak az illegális bevándorlók Magyarországra érkezni, vagy Magyarországon túl menni, mint embercsempészek segítségével. És az embercsempészet bűncselekményét is szigorítani szükséges, a büntetőjogi megítélését szigorítani szükséges, hiszen látható, hogy még mindig nagyon sokan nem értették meg, hogy az embercsempészet az nem valamifajta taxi szolgáltatás. Elnézést a személyi gépjármű fuvarozóktól, de nem így, természetesen nem így értem, de ez nem egy taxi szolgáltatás, hanem nyilván ez egy olyan illegális tevékenységhez való segítségnyújtás, amit a büntetőjog súlyosan büntet.
Mv: Ez azt jelenti, hogy eddig nem volt elég szigorú például velük szemben a törvény? Mi vonatkozott rájuk, vagy mi az, amit most ők kaphatnak?
Répássy Róbert: Az embercsempészetnek különböző esetei vannak. Nyilván vannak minősített esetek, amikor már súlyosabban minősül a bűncselekmény. Azokban az esetekben azt láttuk, hogy ahol már valamilyen súlyosabb bűncselekmény valósult meg, ott végrehajtandó szabadságvesztést szabott ki a bíróság. Főleg, hogyha külföldi állampolgár követi el, akkor ki is utasítják Magyarország területéről a büntetése letöltése után. Tehát hosszú ideig nem is jöhet Magyarországra. De ha magyar állampolgár követi el, annak is elég súlyos következményei vannak. Elég csak arra gondolni, hogy akár el is kobozhatják a gépjárművét, nemcsak a szabadságvesztéssel fenyegetik, hanem a gépjármű elkobzása is a büntetőjogi fenyegetettség része. Mégis, azt gondolom, hogyha ilyen mértékű, 1000-1500 napi illegális határátlépőre kell számítanunk, akkor tovább kell szigorítani a büntető törvénykönyvet. A kormány is úgy gondolja, hogy ez az egyik megoldás, egyik lehetséges megoldás, hogy olyan elrettentő büntetéseket helyezünk kilátásba, ami az embercsempészek kedvét és egyébként az illegális határátlépők kedvét is elveszi attól, hogy a bűncselekményeket elkövessék.
Mv: Az embercsempészeket említette. Látszik még más irány mondjuk, hogy hol terveznek még szigorítást, vagy hol van szükség rá?
Répássy Róbert: A menekültügyi eljárásban is szükség van gyorsításra. Hiszen ilyen méretű kérelem, ilyen mennyiségű kérelem elbírálásához gyorsabb és hatékonyabb eljárásra van szükség. Itt persze figyelemmel kell lenni arra, hogy mindig van bírósági jogorvoslatnak lehetősége. De akár a bírósági eljárás gyorsítására is lehet számítani.
Mv: Térjünk át egy másik, szintén fontos témára, hiszen részt vett egy konferencián, ahol úgy nyilatkoztak, hogy Magyarország támogatja a tallinni nyilatkozatot. Ez mit jelent pontosan?
Répássy Róbert: Tallinnban találkoztak az Európai Unió igazságügy-miniszterei. Leginkább a balti államok és a visegrádi országok igazságügy-miniszterei és igazságügyi vezetői vettek részt, ahol is megfogalmazódott egy olyan javaslat, az észt igazságügy-miniszter részéről, hogy meg kell fontolni egy nemzetközi büntetőtörvényszék felállítását a kommunizmus bűneinek feltárása és a felelősök megbüntetése érdekében. Nagyon sokszor elhangzott a párhuzam a náci bűnösök megbüntetésével kapcsolatos nürnbergi perekkel, hogy ilyen még a kommunizmus bűneinek feltárására nem történt ilyen nemzetközi lépés.
Mv: Köszönöm szépen, hogy itt volt.
Répássy Róbert: Én is köszönöm szépen a lehetőséget.
(Igazságügyi Minisztérium)