Völner Pál államtitkár Szávay István (Jobbik) képviselő napirend előtti kérdésére válaszolt az Országgyűlés 2015. november 23-i ülésnapján.

Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr!

A képviselő úr adminisztratív nyomásról beszél, és azt az érzetet kelti, mintha a kormány vagy a jogi környezet méltatlanul hátráltatná, nehezítené el a civil szervezeteket. Ehhez csak annyit, hogy az új Ptk. életbe lépése kapcsán valamennyi jogi személy létesítő okiratát, működését a törvényhez kell igazítani. Erre egy évet kaptak, a civil szervezetek esetében ez kettő év, amely jövő év március 15-én jár le. Tehát méltányosabb a határidő. 2015-ben több mint 3 ezer civil szervezet között közel 2,5 milliárd forintot osztott ki a Nemzeti Együttműködési Alap a pályázatain keresztül működési célra, amely 800 millió forinttal több, mint az előző évi volt.

A közhitelességgel kapcsolatban: a civil és egyéb cégeknek nem minősülő szervezetek nyilvántartása, országos névjegyzék közhiteles, ezt a civil nyilvántartási törvény mondja ki, és az interneten keresztül bárki hozzáférhet az adatokhoz. Az egyéb joggyakorlati kérdéseket érintő kérdések tekintetében a miniszternek, a minisztériumnak nincs jogköre, ugyanakkor az Igazságügyi Minisztérium munkájának a legfontosabb célja, hogy az igazságszolgáltatás iránti közbizalmat erősítse. Erre főként jogalkotás útján tud hatni. A jó igazságszolgáltatás a jó jogalkotással kezdődik, így képviselő urat annyiban tudom megnyugtatni, hogy ha a jog eszközeivel megoldható problémát azonosítunk, akkor azt jó jogalkotással készek vagyunk mindenkor megoldani. Ennek célja elsősorban a jogszabályi környezet korszerűsítése, az egymással nem megfelelően együtt élő fogalmak, jogintézmények ismételt elválasztása, valamint az egyesüléshez való alapjog gyakorlására vonatkozó jogi környezet egyszerűsítése lehet.

Tehát összességében elmondhatjuk, hogy a kormány megtesz mindent a maga eszközeivel ahhoz, hogy a civil szervezetek működését továbbra is segítse.

Köszönöm.

(Igazságügyi Minisztérium)