Völner Pál államtitkár Heringes Anita (MSZP) igazságügyi miniszterhez intézett kérdésére válaszolt az Országgyűlés 2016. november 2-i ülésnapján. A válasz leirata.

Tisztelt Képviselő Asszony! Tisztelt Ház!

A kárpótlás, így az egyes tartós időtartamú szabadságelvonást elszenvedettek részére járó juttatásokról szóló 267/2000. számú kormányrendelet meghatározott juttatás és szociális jellegű ex gratia juttatás, amelyre senkinek sincs alkotmányból fakadó alanyi joga. Ezt az Alkotmány-bíróság is megerősítette határozatában, amely szerint bárki hivatkozhat az ilyen jellegű sérelmekre, de a kárpótlásnak természetesen határt szabhat az ex gratia jellegből fakadó anyagi korlátok jelenléte. Kiemelte az Alkotmánybíróság is, hogy nincs a jogalkotónak alkotmányból eredő kötelezettsége, széles körű mérlegelési jog illeti meg, a személyi kört pedig a jogalkotó pontosan meghatározta.

Magyarország Alaptörvényének 2013. április 1-jétől hatályba lépett módosítása az U) cikk (9) bekezdése értelmében ’90. május 2-át megelőzően az életüktől vagy szabadságuktól politikai okból jogtalanul megfosztottak és az állam által a tulajdonukban igazságtalanul okozott károk folytán károsodottak számára pénzbeli vagy más vagyoni juttatást biztosító új kárpótlási jogcím jogszabályban nem állapítható meg. Tehát a kérdésben említett elhunyt jogosultak túlélő házastársai részére jogszabály-módosításra nincs lehetőség.

Megjegyezném egyébként, hogy ezeket a juttatásokat 2008-ban éppen az MSZP kormány fagyasztotta be, tehát érdekes a kérdésfeltevésnek ez a fajta megjelenítése.

Megemlíteném még, hogy az említett jogszabály alapján járó juttatásokra vonatkozó igényeket utoljára ’94. március 15., illetve az egyéb kárpótlásoknál 2012. március 30. napjáig lehetett előterjeszteni, és e határidők elmulasztása jogvesztéssel járt.

Köszönöm a figyelmet.

(Igazságügyi Minisztérium)