A Strasbourgban, 1959. április 20-án kelt, a kölcsönös bűnügyi jogsegélyről szóló európai egyezmény második kiegészítő jegyzőkönyvének kihirdetéséről szóló törvényjavaslat expozéját Völner Pál államtitkár tartotta meg 2017. november 14-én az Országgyűlésben. A beszéd, valamint a vitában elhangzottakra adott válasz leirata.

Tisztelt Országgyűlés!

A törvényjavaslat célja a Strasbourgban 1959. április 20-án kelt kölcsönös bűnügyi jogsegélyről szóló európai egyezmény második kiegészítő jegyzőkönyvének kihirdetése. A határon átnyúló bűnözés folyamatos elterjedésével különös fontosságot kapott az egyes országok együttműködése az igazságügy területén. A bűnügyi jogsegély eszközei megkönnyítik a bűncselekmények felderítését s az eljárások lefolytatását. Magyarország 1994 óta részese az Európa Tanács kölcsönös bűnügyi jogsegélyről szóló egyezményének, valamint az egyezmény kiegészítő jegyzőkönyvének. Az egyezménynek az Európa Tanács tagállamai mellett számos más állam is részese, így széles körben könnyíti meg a büntetőügyekben folytatott együttműködést.

Az egyezmény lehetővé teszi a felek között a bűnügyi jogsegély számos eszközének alkalmazását, valamint szabályozza a kérelmek és az azokra adott válaszok továbbításának rendjét és a nyelvhasználatot is. Az egyezmény második kiegészítő jegyzőkönyvét Magyarország 2003. január 15-én írta alá, azonban annak ratifikációjára eddig nem került sor. A második kiegészítő jegyzőkönyv kiszélesíti a kölcsönös bűnügyi jogsegély eszköztárát, és egyszerűbbé, gyorsabbá, rugalmasabbá teszi a részes államok közötti jogsegélykérelmek teljesítését, valamint adatvédelmi rendelkezéseket is tartalmaz.

Az egyezmény második kiegészítő jegyzőkönyvének első fejezete az egyezmény rendelkezéseinek helyébe lépő rendelkezéseket tartalmazza, a második fejezetben az egyezményt kiegészítő rendelkezések kaptak helyet, a harmadik fejezetben a záró rendelkezések szerepelnek. Tekintettel arra, hogy az egyezmény második kiegészítő jegyzőkönyvében szereplő rendelkezések alkalmazásával Magyarország és a nem uniós részes államok viszonylatában a kölcsönös bűnügyi jogsegély eszköztára kiszélesedne, a jogsegélyforgalom egyszerűbbé válna, Magyarország számára kiemelten fontos a második kiegészítő jegyzőkönyv ratifikációja.

A második kiegészítő jegyzőkönyv kihirdetését törvényben szükséges megtenni, mivel az állampolgárok alapvető jogait és kötelezettségeit is érintő kérdésekben kell állást foglalni. Az egyezmény második kiegészítő jegyzőkönyve Magyarország vonatkozásában csak akkor léphet hatályba, ha a nemzeti jognak megfelelően a második kiegészítő jegyzőkönyv rendelkezései kihirdetésre kerülnek.

Tisztelt Országgyűlés!

Kérem a tisztelt képviselőket, hogy fogadják el a törvényjavaslatot.

Köszönöm megtisztelő figyelmüket.

***

Tisztelt Ház!

Először is szeretném megköszönni a frakciók támogatását ebben az előterjesztésben, úgy tűnik, hogy konszenzusra fogunk jutni.

Mesterházy képviselő úrnak volt egy észrevétele. Szerintem össze lehetne hasonlítani a különböző kormányzatok tevékenységét ebben a tekintetben is, és nem hiszem, hogy a mostani kormányzat bármiben is hátrább állna, főleg ha a 2006-os eseményekre gondolunk, amelyeket akkor ősszel az akkori kormányzat elkövetett, és amivel még a mai napig sem számoltak el lelkiismeretesen.

A dolog másik része pedig az, hogy ezeknél az egyezményeknél azt is mindig figyelembe kell venni, hogy hol van a nemzeti szuverenitás határa, és hol van az, amikor túlterjeszkedni akarnak különböző nemzetközi szervezetek az egyezményekben nyújtotta kereteken.

Köszönöm a figyelmet.

(Igazságügyi Minisztérium)