Völner Pál államtitkár Pócs János (Fidesz) napirend utáni felszólalására adott választ 2016. november 2-án az Országgyűlésben.
Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Ház!
Mindenki láthatja, hogy a magyar gazdaság egyre jobban teljesít. Engedje meg, hogy néhány aktuális példát említsek ennek alátámasztására. 2016 második negyedévében 2,6 százalékkal bővült hazánkban a GDP, ezzel az EU negyedéves alapon második leg-jobb eredményét elérve. 2016 első nyolc hónapjában 7,5 százalékkal emelkedtek a reálkeresetek a nemzetgazdaságban. Idén augusztusban 11,1 százalékkal nőtt éves összevetésben az ipari termelés. A járműalkatrészek gyártása 15,7 százalékkal bővült, a feldolgozóipar 12 százalékos emelkedést mutatott. Az Unióban Magyarországon nőtt a leginkább a lakásépítési kedv a második negyedévben: a kettőnél több lakásos társasházakra kiadott engedélyek száma 230 százalékkal emelkedett az előző év azonos időszakához képest.
Egyre több innovatív cég jelenti be, hogy beruház Magyarországon. Az elektromos buszokat gyártó BYD 6,2 milliárd forintos beruházással hozza létre első európai gyárát Komáromban. Az üzleti szoftvereket fejlesztő német SAP pedig 4 milliárd forintos beruházással teremt új munkahelyeket. Mindez azzal jár, hogy a magyar nemzetgazdaságnak egyre nagyobb szüksége van megfelelő munkaerőre. Abból is látszik ez, hogy a munkanélküliség 4,9 százalékra csökkent, ilyen alacsony rátát 26 éve nem mértek hazánkban.
A gazdaság bővülésének természetes velejárója, hogy hiányszakmák alakulnak ki, olyan szakmák, amelyekben nincs elég jól képzett munkaerő, így ezen szakmák ismerete biztos megélhetést jelent az embereknek. A kormány nem ellenzi, ha hiányszakmába, a vonatkozó jogszabályokat betartva, akár európai uniós, akár nem uniós szomszédos országokból érkeznek munkások, hiszen ez az érintett személyeknek, cégeknek és Magyarországnak is előnyt jelent.
A hazai munkaerőpiac védelme és a magyar munkavállalók érdekeinek messzemenő figyelembevétele mellett van csak lehetőség külföldiek foglalkoztatására Magyarországon. Az engedélyezési rendszer egyik legfontosabb alapelve, hogy az Unión kívülről érkező munkavállalók csak akkor jogosultak Magyarország területén munkát végezni, ha az üres álláshelyet magyar vagy uniós állampolgárral nem lehet betölteni.
A Magyarországgal szomszédos, nem uniós tagállam polgárai számára biztosított egyszerűsített engedélyezési eljárásnak szigorú feltételei vannak, amelyek kialakítása során a kormányzat Magyarország munkaerőpiaci igényeit, gazdasági érdekeit messzemenően figyelembe vette. Megjegyzendő, hogy az elmúlt évben a kiadott engedélyek száma mindössze 5 ezer volt, miközben a kvóta 59 ezer volt. Mindebből egyértelműen kitűnik a kormányzati szándék, miszerint nem külföldiekkel, hanem alap-vetően magyar munkavállalókkal kívánja a kormány megoldani a vállalkozások munkaerőgondjait.
A Jobbik azonban valóban zavaros és felelőtlen politikát folytat, láthatjuk ezt abból, hogy a népszavazás és az alkotmánymódosítás kérdésében sem tudtak felülemelkedni vélt pártpolitikai érdekeiken, hol támogatták az ország védelmét, hol nem. A Jobbik felelőtlen és zavaros politikája jó példa arra, hogy a párt elnöke korábban azt mondta, hogy az iráni Forradalmi Gárdát akarja behívni választási megfigyelőnek az országba, az iszlámot pedig, ahogy többször idéztük, az emberiség utolsó reményének nevezte. Ráadásul azzal a szélsőséges Betyársereggel van kapcsolata a Jobbiknak, amelynek az elnöke nácinak vallja magát, és Vona Gábor is elismerte, hogy vannak náci barátai. A Jobbik egy zavaros hátterű párt, amely, úgy tűnik, a pénzért és a hatalomért bármire képes, akár valótlan dolgok állítására is.
Köszönöm a figyelmet.
(Igazságügyi Minisztérium)