Völner Pál államtitkár a Kossuth Rádió Határok nélkül című műsorának nyilatkozott kárpátaljai látogatásán.
Mv: Beregszászon a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskolán tartott előadást Völner Pál, az Igazságügyi Minisztérium államtitkára az október 2-ai kvótanépszavazásról. Az államtitkár ismertette a migránshelyzetet, Magyarország álláspontját a kötelező kvótával kapcsolatban. A Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség nyilatkozatban hívta fel minden magyar állampolgár figyelmét, hogy menjen el október 2-án szavazni. Iváncsik Attila mikrofonja előtt elsőként Völner Pált halljuk.
Völner Pál: Elsősorban szeretnénk, hogyha a határon túli magyarok is tájékoztatást kapjanak, ne csak a sajtón keresztül, arról, hogy miről szól ez az október 2-ai népszavazás. Hogyha a nemzeti összetartozásról beszélünk, akkor tudható, hogy a határon túli magyarok a magyar nemzetbe ugyanúgy beletartoznak, tehát a nemzeti sorskérdésekben ugyanazt a tájékoztatást meg kell, hogy kapják, mint az otthoniak. Ez az Unión belüli helyzet, ahol gyakorlatilag kontrollálatlanul próbálták az ellenőrizetlen, illegális bevándorlótömegeket átkényszeríteni Magyarországon, a határzár után kialakult helyzet, ami viszont már arról szól, hogy a mostani bevándorlókat kényszerbetelepítéssel próbálják elosztani az Unió tagállamai között, és ezért vált szükségessé. Mivel mi elsősorban természetesen inkább a határon túliaknak segítünk, illetve, azoknak, akik rászorulnak ott a helyszínen, ahol sokkal hatékonyabb lehet ez a forrásfelhasználás, tehát megtárgyaltuk azt a visszás helyzetet, hogy egy szomszédos ország, amely társulni akar az Unióval, milyen nehézségékkel küzd mondjuk a határátlépésnél. Ugyanakkor Ukrajnán belül is van kétmillió menekült, keleti megyékből, és ezekkel senki nem foglalkozik az Unión belül, azokat pedig, akik nem beilleszthetők mondjuk az európai kultúrkörbe, olyan könnyen is integrálhatók, őket pedig korlátozás nélkül akarják fogadni.
R: Az elmúlt választásokkor előfordult, hogy a határon túli szavazatoknak egy jelentős része érvénytelen volt.
Völner Pál: Ez szerintem, a mostani választási lap, az eléggé egyszerű. Tehát az igen és a nemnek a megtalálása az szerintem nem okoz akkora kihívást, és amiről szintén beszéltünk, hogy ez legalább annyira az ő kérdésük is, mint a mienk.
R: Beregszász után Szatmárnémeti és holnap Kolozsvár a következő állomás.
Völner Pál: Az ottani magyarság vezetőivel kívánok találkozni, illetve, a Sapientia Egyetemen teszünk látogatást. Ott egy kicsit más a helyzet, hiszen Románia uniós tagállam, tehát ők más szemszögből nézik ezeket a dolgokat, de nyilvánvaló, ők is kisebbségben élnek és mindenfajta etnikai változás egy-egy államon belül legalább annyira érzékeny a kisebbség, mint a többség szempontjából és szintén próbáljuk elmondani azokat az érveket, amelyek ebben a kérdésben vezetnek bennünket.
R: Brenzovics László, a KMKSZ elnöke, a kijevi parlament képviselője. Brüsszel kettős mércét alkalmaz Ukrajnával szemben a migránshelyzet kezelése kapcsán?
Brenzovics László: Igen, tulajdonképpen, bár nem azonos problémákról van szó. Azért mégiscsak furcsa dolgok történnek ezzel kapcsolatban. Hiszen nap, mint nap látjuk a médiába az európai politikusok nyilatkozatait a migránshelyzettel, a menekülthelyzettel kapcsolatban, ahol ugye egyfajta ilyen korlátlan empátiát tanúsítanak a közel-keleti menekültek vonatkozásában, miközben ugye Ukrajna vonatkozásában erről koránt sincs ennyire szó, pedig itt is a háborús viszonyok következtében közel kétmillió belső menekült van és én nem látom, hogy ez annyira a figyelemnek a középpontjában állna vagy pedig annyira próbálnak rajtuk segíteni, mint ezt a közel-keleti problémák kapcsán, az ott lévő, nehéz helyzetben lévő emberek kapcsán teszik. Másik, amit furcsállok, az, hogy Magyarországnak a vádolása azzal, hogy megvédi a határait délen, hát ezt nemcsak délen teszi, hanem keleten is, ahol Ukrajnával határos, itt is olyan szigorú határellenőrzés folyik, mint ahogy délen teszi, hiszen a schengeni rendszerről van szó és itt útlevéllel, vízummal is elég nehézkes a belépés az Európai Unió területére. Másik ilyen kérdéskör pedig a népszavazásnak a kérdése, akkor már addig elment a luxemburgi külügyminiszter, hogy mivel Magyarország egy ilyen, az ország jövője számára lényeges kérdésben népszavazást tart, akkor emiatt ugye ki kellene zárni az Európai Unióból. Miközben azt tudjuk, hogy az ukrán kérdésben Hollandiában volt népszavazás, társulási szerződésnek a ratifikálását utasította el a holland választópolgár, pedig ebbe konszenzus volt az európai államok körében, hogy ezt Ukrajnával alá is írta az EU vezetősége, hollandok mégis megcsinálták a népszavazást. Azokat illetően (...), de én nem hallottam volna, hogy ebben az esetben a luxemburgi külügyminiszter felhívta volna azt az európai uniós vezetőséget, hogy zárják ki Hollandiát emiatt az Európai Unióból, úgyhogy ezek furcsa kérdések. A migráció kérdése rendkívül fontos nemcsak a magyar állampolgárok számára, az egész magyar nemzet számára, hiszen számunkra sem mindegy az, hogy megmarad-e a magyar életforma, megmarad-e a magyar kultúra és milyen lesz a lakosságnak az összetétele, ami miatt én is szeretnék felhívni mindenkit arra, minden magyar állampolgárt arra, éljen bárhol is a világon vagy például a Kárpát-medencében, hogy igenis, saját magunk, gyermekeink, unokáink jövője érdekében menjen el és szavazzon nemmel a kényszerbetelepítésre.
Mv: Brenzovics Lászlót, a KMKSZ elnökét, előtte pedig Völner Pál államtitkárt hallottuk.
(Igazságügyi Minisztérium)