Völner Pál államtitkár Budai Gyula (Fidesz) az igazságügyi miniszterhez intézett azonnali kérdésére felelt az Országgyűlésben 2017. november 13-án. Leirat.

Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársam!

Jelenleg Czeglédy Csaba és társai ellen bűnszövetkezetben üzletszerűen elkövetett, különösen nagy vagyoni hátrányt okozó költségvetési csalás bűntette és más bűncselekmények elkövetése miatt folyik az eljárás. A gyanú szerint a DK és az MSZP házi ügyvédje irányításával létrejött bűnszövetkezet 2011 és 2016 között olyan hálózatot hozott létre, amely diákmunka-közvetítéssel is foglalkozott. A gyanú szerint a Czeglédy Csabához köthető bűnszervezet hozzávetőlegesen 3 milliárd forint vagyoni hátrányt okozott az állami költségvetésnek.

A gyanú szerint Gyurcsány Ferenc családi vállalkozása, az Európai Bizottság által is finanszírozott Altus 80 millió forinttal segítette ki a szocialistáknak ezt a szervezetét, Czeglédy Csabát. Az ügyben Deutsch Tamás európai parlamenti képviselő az Európai Unió Csalás Elleni Hivatalához, az OLAF-hoz fordult. Remélhetőleg az ügy tisztázása végett az Európai Unió Csalás Elleni Hivatala azonnali vizsgálatot rendel el, tekintettel az európai uniós források terhére elkövetett súlyos csalás gyanúját felvető tranzakció ügyére.

A Gyurcsány Ferenc érdekeltségébe tartozó Altus Portfólió több alkalommal nagyobb összegű baráti kölcsönt nyújtott Czeglédy Csabának, csakhogy a kölcsönszerződések olyan elemeket is magukba foglalnak, amelyek megkérdőjelezik a baráti kölcsön jelleget, személyi biztosítékok, azonnali inkasszó és egyéb elemek. Ezek nem támasztják alá, hogy ez igaz lenne, és ez üzletszerű hitelezést feltételez. Felmerül a kérdés, hogy Gyurcsány Ferenc cége rendelkezett-e megfelelő engedélyekkel pénzügyi kölcsön nyújtására. Ezt a Nemzeti Bank jogosult vizsgálni, és reményeink szerint a szükséges piacfelügyeleti eljárást, vizsgálatot megindítja.

***

Még egy fontos kérdésre szeretnék kitérni az ügy kapcsán. A kormány és a Fidesz azt tartja az ügyben a legfontosabbnak, természetesen a büntetőeljárásnak ki kell deríteni a felelősséget, hogy kártalanítsák az ügy sértettjeit. Tekintettel a megkárosítottak kiszolgáltatott helyzetére, ma országgyűlési határozati javaslat került benyújtásra, amelyben méltányosságon alapuló kárrendezés kifizetésére kerülhet sor a magyar kormány részéről. Az Országgyűlés a határozati javaslat elfogadásával utat nyithat a károsultak lehető leggyorsabb kárrendezésére. Ez a kárrendezés azonban nem eredményezheti azt, hogy a kártérítés megfizetése alól a károkozó mentesüljön.

Amennyiben kiderül, hogy az MSZP és a DK háttér-finanszírozását segítette elő Czeglédy Csaba bűnszervezete, akkor a kárrendezésre kifizetett összeget le kell vonni az érintett pártok állami támogatásából. Összességében kijelenthető, hogy az ügyben az egész magyar baloldalnak súlyos etikai és politikai felelőssége van, ezért mindenképpen indokolt annak vizsgálata, hogy történt-e burkolt pártfinanszírozás.

Köszönöm.

(Igazságügyi Minisztérium)