A közjegyzőkről szóló és egyes igazságügyi tárgyú törvények módosításával egyfelől egy uniós bírósági döntésnek kell megfelelni, másfelől a változtatással a végrendeletek országos nyilvántartási adattartalmát szeretnék kiegészíteni – ismertette az általános vitát megnyitó Völner Pál 2017. szeptember 20-án az Országgyűlésben.

Az igazságügyi tárca államtitkára hangsúlyozta, hogy az Európai Unió Bírósága (EUB) szerint Magyarország megszegi a letelepedés szabadságára vonatkozó uniós előírásokat azzal, hogy a közjegyzői hivatal gyakorlását magyar állampolgársághoz köti. Ezentúl az egyenlő feltételeket az uniós tagállamok, az unión kívüli Európai Gazdasági Térséghez tartozó államok és Svájc állampolgárai számára is biztosítani kell. Ennek megfelelően a törvényjavaslat a kinevezés egyik feltételeként azt írja elő, hogy a jelentkező ezen államok polgára legyen – közölte Völner Pál.

Az indítvány emellett továbbra is fenntartja a közjegyzői tevékenység ellátásához szükséges nyelvi és szakmai feltételeket – közölte.

Az igazságügyi tárca a törvényjavaslat előkészítése során felülvizsgálta a végrendeletek országos nyilvántartására vonatkozó jogszabályi környezetet is – folytatta Völner Pál. A nyilvántartás célja, hogy a hagyatéki eljárást lefolytató közjegyzők az örökhagyó végakaratáról tájékozódhassanak.

Az ügyvéd által készített vagy annál letétbe helyezett végrendeletekről a Magyar Ügyvédi Kamara is vezet egy nyilvántartást – emelte ki az államtitkár. Kiemelte, a közjegyzők hatékony tájékoztatásának érdekében a törvényjavaslat megteremti a központi nyilvántartási rendeletben szereplő adatok átadásához szükséges feltételeket.

Völner Pál, az igazságügyi tárca parlamenti államtitkára az elhangzottakra úgy reagált: a végrendeleti nyilvántartást azért kell a közjegyzőknek látni, mert ők folytatják le a hagyatéki eljárást.

Kitért arra is, hogy a szakvizsga-rendszert nem érinti a módosítás.

Az államtitkár megjegyezte azt is, hogy például a Benelux államokban is hasonlóképpen kellett átalakítani a jogrendszert.

(MTI)