Jövő januártól változik az ügyvédi tevékenységről szóló törvény, az előterjesztés ezzel összefüggésben változtat azokon az előírásokon, amelyek a jogtanácsosok és az ügyvédek eljárására, a jogi képviseletre, valamint az okiratok ellenjegyzésekre vonatkoznak – mondta expozéjában az igazságügyi tárca államtitkára 2017. október 3-án az Országgyűlésben.

Völner Pál közölte: a szabadalmi ügyvivőkről szóló jogszabályhoz kapcsolódóan egészül ki a törvény az összeférhetetlenségre, a szabadalmi ügyvivői titokra, valamint a fegyelmi eljárásokra vonatkozó szabályokkal.

A polgári perrendtartás változásához igazodva változnak a perbeli meghatalmazotti képviseletre vonatkozó szabályok, hogy ilyen esetekben kamarai jogtanácsos is eljárhasson.

A kamarai tagsággal rendelkező jogtanácsosokról közhiteles névjegyzék jön létre, az etikai szabályok és a felügyeleti tevékenység előírásai is megszületnek.

Az előterjesztés a vezető jogtanácsos helyett bevezeti a vezető jogász tisztségét. Ha a vezető jogász feladatai közé ügyvédi tevékenység is tartozik, ez csak ügyvédi kamarai tagság mellett látható el.

A kamarai jogtanácsos feladatkörének bővülése indokolja a pénzmosás és a terrorizmus finanszírozásának megelőzéséről szóló jogszabály változtatását is. A kamarai jogtanácsos integrációja nyomán a pályázati követelményekre vonatkozó rendeleteket is módosítani kell – mondta az államtitkár.

Változnak a közjegyzőről, valamint a hagyatéki eljárásról szóló törvények is. Növekszik a közjegyzők kötelező felelősségbiztosításának összege és bővül a közjegyző-helyettesként végezhető tevékenységek köre. Korszerűsödik a közjegyzői nyilvántartások rendszere is – tette hozzá.

A választottbírósági törvény is módosult – emlékeztetett –, amelyhez kapcsolódóan törvényben kell rögzíteni a tiszteletdíjjal kapcsolatos előírásokat. Ennek értelmében arról a delegáló szervezeteknek kell megállapodniuk.

Zárszavában Völner Pál kijelentette: a jogalkotás komplex munka és mindig van benne simítanivaló.

Ha van igény, szívesen látják a képviselőket egyeztetésre a minősített többséget igénylő passzusok miatt – válaszolta az MSZP-nek és a Jobbiknak.

Az államtitkár azt is elmondta, hogy a felelősségbiztosítás emelése a kamara javaslata volt.

(MTI)