Biztonságos és értékteremtő internetezésre van szükség, a kormányzat pedig minden e célt szolgáló kezdeményezést támogat - hangsúlyozta Deutsch Tamás miniszterelnöki biztos, az európai kiberbiztonsági hónap nyitórendezvényén.

Kijelentette: biztonságos működés nélkül nem lehet teljesen sikeres a digitális átállás, megemlítve, pár hónapja még azt a valószerűtlen tényt közölték vele szakemberek, hogy az informatikushallgatók egyetlen napnyit tanulnak információbiztonságról.

Kép letöltéseFotó: Botár Gergely/kormany.hu

Az információbiztonság a felhasználók tudatos magatartásánál kezdődik - mondta a fideszes politikus, megemlítve, hogy a területen bekövetkező "incidensek" négyötöde emberi mulasztásból vagy hozzá nem értésből fakad.

Deutsch Tamás kiemelte, hogy a kormányzat a digitalizációra visszafordíthatatlan, az emberek mindennapi életére közvetlen hatással bíró folyamatként tekint, ezért is akar aktív szerepet játszani ebben az összetett társadalmi jelenségben.

Emlékeztetett: a kormány már korábban elfogadta a digitális gyermekvédelmi, a digitális exportfejlesztési és a digitális oktatási stratégiát, megemlítve, hogy már benyújtották a kabinetnek a digitális startup-stratégia tervezetét is, amely október második felében kerül a kormány elé, így a hónap végén vagy november elején jelenhet meg az erről szóló kormányhatározat és annak végrehajtási utasítása.

Deutsch Tamás a széleskörű egyeztetés fontosságát hangsúlyozva megemlítette: az ilyen konzultációk eredményeként megszületett Digitális Jólét Program eleme a nagyarányú hálózatfejlesztés. Ennek része, hogy minden háztartásban elérhető legyen a szupergyors, legalább 30 megabites hálózat, akárcsak a felhasználói kompetenciák fejlesztése és a szolgáltatás árának csökkentése, hiszen az utóbbi három-négy év felmérései szerint ez a két tényező akadályozta a felhasználói kör bővülését.

Kép letöltéseFotó: Botár Gergely/kormany.hu

A miniszterelnöki biztos ide sorolta azt is, hogy színes és gazdag legyen a világhálón elérhető tartalom, megjegyezve, az állam és a nagy ellátórendszerek digitális átalakulása nélkül féloldalas maradna Magyarországon a digitális kínálat.

Rajnai Zoltán, Magyarország nemzeti kiberkoordinátora a kétnapos konferencia megnyitóján arról beszélt, hogy a szakterület jogi szabályozása megszületett, és az előírások, valamint az állami és a piaci szereplők feladatai is szükségessé teszik a partnerek folyamatos egyeztetését, koordinációját.

(MTI, kormany.hu)