A Civil Kerekasztal a Fenntartható Fejlődési Célokért „Vírus-álló fenntartható fejlődés esélyei” címmel online előadás-sorozatot és kerekasztalt hívott össze. Az egyeztetés vitaindító nyitóbeszédét Boros Anita az Innovációs és Technológiai Minisztérium építésgazdaságért, infrastrukturális környezetért és fenntarthatóságért felelős államtitkára tartotta meg.

A rendezvény további résztvevői Éger Ákos a Civil Kerekasztal a Fenntartható Fejlődési Célokért koordinátora, Jász Krisztina, az Esély Labor Egyesület munkatársa, Sipos Katalin, a WWF Magyarország igazgatója, Tóth Gergely, a KÖVET Egyesület a Fenntartható Gazdaságért főtitkára, és Faragó Tibor, a Szent István Egyetem címzetes egyetemi tanára voltak.

A kerekasztal beszélgetés összehívását az a felismerés váltotta ki, hogy, az egyes környezeti- gazdasági válságok és így a COVID-19 világjárvány is egyre nyilvánvalóbbá tette a jelenlegi fejlődési pálya fenntarthatatlanságát. Az elmúlt években egyre nagyobb teret kapott a fenntarthatóságról szóló párbeszéd, többek között a 2015-ben az ENSZ tagállamai által egyhangúlag elfogadott Fenntartható Fejlődési Keretrendszer 17 globális  célkitűzéseinek elfogadásával is, amelyek megfogalmazásában Magyarország a kezdetektől fogva meghatározó szerepet vállalt, és amelyek megvalósítását azóta is elkötelezetten támogatja.

Boros Anita elmondta, az elmúlt nehéz időszak megmutatta, hogy a különböző szegmensek szoros együttműködésére van szükség. Ezt az együttműködést társadalmi és kisebb közösségi szinten kell megvalósítani, így az állam, a civilszervezetek, az önkormányzatok, a munkáltatók és az állampolgárok között szükséges kialakítani.

Az elmúlt félévben a kormány elsősorban az azonnali beavatkozást igénylő területeket kellett kiemelten kezelje, éppen azért, hogy a vírus által kiváltott negatív hatásokat és eredményeket mérsékelni lehessen. Jelen helyzetben az emberek élete és biztonsága az első. A cél az volt, hogy felkészüljön az ország a vírus esetleges újabb hullámának megelőzésére, illetve bekövetkezési lehetőségének csökkentésére.

A fenntarthatóság kérdését ebben a helyzetben sem felejtette el a kormány, a Fenntarthatóság éve 2020 keretében kerül megalkotásra a Fenntarthatósági Stratégia. Ennek kapcsán meg kellett határozni azokat a legfontosabb prioritásokat, amelyek összhangban állnak a gazdaságvédelmi intézkedésekkel kapcsolatban Orbán Viktor miniszterelnök által kiemelt rövid-, közép- és hosszú távú intézkedésekkel, vagyis hogy ugyanannyi munkahelyet teremtsünk, mint amennyit a vírus elpusztít.

Boros Anita hangsúlyozta, hogy egy szükségszerű lépés volt a gazdaság megerősítése, melynek terén Magyarország Kormánya gyorsan tudott cselekedni, olyan lépések meghozatalával melyek ellenállóbbá tették Magyarország gazdaságát.

A Gazdaságvédelmi Akciótervet úgy készíti el a kormány, hogy azokkal olyan intézkedéseket hozzon, melyeknek hosszú távon érzékelhetőek lesznek a hatásai.

Ennek keretében az elmúlt félévben azon dolgoztunk, hogy a Klíma- és Természetvédelmi Akciótervvel egy olyan átfogó stratégiát alkossunk meg, melyben az élhető környezet, a természeti értékek védelme, a közös jövőnk biztosítékainak fenntartása érdekében, a megadott irányok szerint a megfelelő megoldási módozatokat együtt tudjuk kidolgozni és megvalósítani – mondta az Államtitkár.

(ITM Kommunikáció)