A Tiszai PET Kupa az Innovációs és Technológiai Minisztérium támogatásának köszönhetően valósította meg az első Tiszai Plasztik Ladikot. Az ünnepélyes avatóra és vízre bocsátásra július 15-én Mártélyon, a Tisza partján került sor.
Az avatási ünnepségen Hizó Ferenc, az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) közszolgáltatási fejlesztésekért felelős helyettes államtitkára kiemelte, hogy az ITM többek között az ilyen és ehhez hasonló, a fenntartható jövő elérését szolgáló események, programok támogatásával törekszik arra, hogy megvalósítsa a hulladékgazdálkodással kapcsolatos célkitűzéseit, a hulladéktermelés visszaszorítását, a körforgásos gazdaság minél szélesebb körű kialakítását. A helyettes államtitkár hozzátette, a minisztérium célja az is, hogy felhívja a figyelmet arra, hogy a mindennapokban mit tehetünk a hulladékképződés csökkentése, a keletkező hulladék újra használata és a megfelelő hulladékkezelés érdekében. Közös erővel tisztább országot és gyermekeink számára is élhető környezetet tudunk biztosítani.
Az idén februárban meghirdetett Klíma- és Természetvédelmi Akciótervben a fenntarthatósági szempontoknak kiemelt szerep jutott, hiszen ebben kerültek meghatározásra a legsürgetőbb és legkiemeltebb stratégiai célok. Az Akcióterv pontjai között megtalálható többek között a folyóink védelme a külföldről ide érkező hulladékoktól, valamint az illegális hulladéklerakók felszámolása.
Mindannyian tiszta Magyarországot szeretnénk. A kormány a Klíma- és Természetvédelmi Akciótervben kitűzött stratégiai célok megvalósításán dolgozik, határozott szándéka, hogy ezt a fontos programot hosszú távra szóló intézkedések útján is megerősítse.
A Tiszai PET Kupa aktivistái töretlen lelkesedéssel folytatnak küzdelmet a Tisza folyón levonuló PET palack áradattal szemben és évről évre újabb ötlettel rukkolnak elő a folyóból gyűjtött folyami műanyag újrahasznosítása érdekében.
Ennek eredményeként született meg az ITM támogatásával a Tiszai Plasztik Ladik is, ami a hagyományos fenyőfa helyett tiszai műanyaghulladékból préselt deszkákból készült el, a deszkák alapanyagául főleg polipropilént és polietilént dolgoztak fel.
A ladik jó példa arra, hogy a látszólag értéktelen hulladékok hogyan éledhetnek újjá használati eszközként, és bemutatja, hogyan válhat értékes erőforrássá a hulladék.
(ITM)