A hulladék érték, el kell érni, hogy minden hasznosítható termék visszakerüljön a gazdaságba - hangsúlyozta Boros Anita, az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) építésgazdaságért, infrastrukturális környezetért és fenntarthatóságért felelős államtitkára a Legyünk kreatívak hulladékból ötletpályázat díjátadóján pénteken Budapesten.

Az ötletpályázatot a Szellemi Tulajdon Világnapja alkalmából áprilisban írta ki az ITM, célja az volt, hogy díjazzák a haszontalannak tűnő, kidobásra szánt termékek újrahasznosítását, azok kreatív felhasználását - mondta. Hozzátette, a kiírással arra kívánták felhívni a figyelmet, hogy a hulladékoknak van második élete, az anyagok, tárgyak életre kelhetnek egy másik eszközben.

A júniusi jelentkezési határidőig 39 pályamű érkezett. A zsűri döntése alapján négy nyertest hirdettek, az első helyezett elektronikai hulladékok felhasználásával készített mandzsettagombokat - ismertette az államtitkár.

Díjazták emellett a fémhulladékból, zártszerelvényekből és famaradványokból készült órával, a textilhulladékból készített használati tárgyakkal, valamint a papírhulladékból kialakított gyümölcsöstállal pályázó jelentkezőket.

Boros Anita emlékeztetett, hogy az ITM intenzíven foglalkozik a körforgásos gazdaságra történő átállással, főként azokkal a kérdéskörökkel, amelyek a termékek életciklusának meghosszabbítását támogatják.

Magyarországon az ipari termelés jelentős növekedése ellenére csökken a hulladék mennyisége, 2012 óta mintegy 18 millió tonna keletkezik évente. Ennek döntő többségét az építési-bontási hulladékok teszik ki, ezt követi a települési kommunális hulladék - ismertette, megjegyezve, hogy az elmúlt 5-6 évben jelentős előrelépés történt az újrahasznosításban.

A tárca célja, hogy hosszú távon a különböző típusú hulladékok ne a lerakókba kerüljenek, hanem szétválogatva újrahasznosítsák azokat - fejtette ki az államtitkár.

Az ötletpályázatról szólva elmondta, az ITM tervei szerint az országban több helyen is bemutatják a nyertes pályaműveket, hogy ezzel is felhívják a figyelmet a kreatív újrahasznosítás lehetőségeire.

A bíráló bizottság döntése alapján:

 

  • III. helyezést ért el Pintér Attila, aki újságpapírból és papírhulladékból egy gyümölcsös tálat készített.
Fotó: Goreczki Renáta
  • Két második helyezés kerül kiosztásra: II. helyezést ért el Gál Anna, aki a pályázatra 3 alkotást nyújtott be. Az alkotásai alapanyaga újrahasznosított textilhulladék volt.
Fotó: Goreczki Renáta
  • Szintén II. helyezést ért el Mikó Dániel, a hulladék utolsó órája című alkotásával. Az alkotáshoz fém hulladékot, zárszelvényeket és fa maradványokat használt fel.
Fotó: Goreczki Renáta
  • I. helyezést ért el Révai Krisztina, aki elektronikai hulladék felhasználásával készített ékszereket, mandzsetta gombokat.
Fotó: Goreczki Renáta

(MTI/ITM)