Folytatódott a több mint négy és fél éve tartó növekedés: a kiskereskedelmi forgalom 7,1 százalékkal emelkedett májusban a KSH legfrissebb adatai alapján, míg a naptárhatással igazított adatok 7,7 százalékos bővülést mutatnak.
Májusban az élelmiszer- és élelmiszer-jellegű vegyes kiskereskedelem forgalma 5,8%-kal nőtt, az üzemanyag-értékesítés pedig 8,1%-kal emelkedett. Míg 2014-ig a nem élelmiszer-termékek súlya folyamatosan mérséklődött, idén májusban a naptárhatással igazított adatok alapján 9,8%-os emelkedést regisztráltak éves alapon. Az elmúlt hónapokban tapasztalt kiemelkedő bővülés arra utal, hogy a háztartások a válság miatt elhalasztott fogyasztásukat egyre inkább pótolják.
Az adatok megerősítették, hogy a minimálbér tavalyi 15 százalékos és a garantált bérminimum 25 százalékos növekedése, majd a 2018-as újabb 8, illetve 12 százalékos emelkedés felgyorsította a fogyasztást, ezen belül is leginkább a szolgáltatások iránti kereslet élénkülését. A bérmegállapodás fokozatosan fejti ki hatását, így előretekintve is érdemben hozzájárul a kiskereskedelmi forgalom folyamatos bővüléséhez.
Nemzetközi összehasonlításban a hazai kiskereskedelmi forgalom volumenének növekedése éves alapon májusban is meghaladhatta az Európai Unió átlagát. 2010 januárjához képest a legfrissebb adat szerint a kiskereskedelmi forgalom 29,4%-kal, 2014 elejéhez viszonyítva pedig 26,6%-kal nőtt Magyarországon.
(Innovációs és Technológiai Minisztérium)