Az európai kis- és középvállalkozások támogatásáról és az EU külső versenyképességének erősítéséről tárgyalt György László, az Innovációs és Technológiai Minisztérium gazdaságstratégiáért és szabályozásért felelős államtitkára a Versenyképességi Tanács ülésén 2019. november 28-án, Brüsszelben.
György László a készülő uniós KKV stratégia irányairól szóló vitán ismertette, hogy Magyarország Kormánya 2019 novemberében fogadta el a magyar mikro-, kis- és középvállalkozások megerősítését szolgáló, 2030-ig tartó stratégiáját. – Az Innovációs és Technológiai Minisztérium vezetésével kidolgozott KKV Stratégia egyszerre tartja fontosnak egy nemzetközileg is sikeres, dinamikus vállalkozói kör kialakítását, és a sok ember megélhetését biztosító széles kisvállalkozói kör megerősítését. A tervezett intézkedések olyan területekre terjednek ki, mint a technológiaváltás és a digitalizáció támogatása, az adminisztratív terhek és a bürokrácia csökkentése vagy a generációváltás támogatása. Az államtitkár hozzátette, hogy a jövő záloga Magyarország és az Európai Unió számára is a zöld és a high-tech megoldások elterjedésében van. A kkv-szektor megerősítésére irányuló uniós és nemzetállami szakpolitikák kialakítása során tehát fokozott figyelmet javasolt fordítani a környezetbarát megoldások adaptálására és az innovációs kapacitások támogatására.
Az Európai Unió külső versenyképességéről szóló vita során György László államtitkár hatékonyabb fellépést sürgetett az EU területén működő vállalkozások védelme érdekében a harmadik országok tisztességtelen, versenytorzító gyakorlatával szemben. Kifejtette, az Európai Uniónak megfelelő egyensúlyt kell találnia a kibocsátás-csökkentési intézkedések és a versenyképesség között is. Az intézkedéseknek a lehető legnagyobb mértékben hozzá kell járulniuk a széndioxid-kibocsátás csökkentéséhez (hazánk ezen a téren jól teljesít: tavaly 4,9%-os GDP-emelkedés mellett az üvegházgáz-kibocsátásunk 0,6%-kal csökkent), de ügyelni kell arra is, hogy vállalataink a nemzetközi piacon ne szenvedjenek hátrányt az indokolatlanul szigorú szabályozás miatt.
A Versenyképességi Tanács megtárgyalta a társaságiadó-információk közzétételére vonatkozó irányelv-tervezetet is. György László elmondta, hogy egyetértünk a nyilvánosság és az átláthatóság növelésével a társasági adózás terén, azonban nem támogatjuk a célok eléréséhez javasolt eszközöket. Ennek oka, hogy az EU által javasolt szabályozás indokolatlan adminisztrációs tehernövekedést okozhat vállalatainknak, ezzel pedig versenyhátrányba hozhatja őket a harmadik országokban, enyhébb szabályok mellett működő cégekkel szemben.
(ITM Kommunikáció)