Megkezdődtek az egyeztetések az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) és a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) között az Országos Tudományos Kutatási Alapprogramok (OTKA) pályázati rendszerével kapcsolatos együttműködés részleteiről. Bódis József, a tárca felsőoktatásért, szakképzésért és innovációért felelős államtitkára és Kollár László főtitkár a rendszer szakmai és operatív összefüggéseit szem előtt tartó megközelítésben tekintették át a lehetséges irányokat 2020. szeptember 22-én, Budapesten.
Az OTKA pályázatok bírálati folyamatáról szóló egyeztetések Palkovics László innovációs és technológiai miniszter kezdeményezésére indultak meg az érintett szervezetek között.
"A felek egyetértettek abban, hogy a jelenlegi rendszer továbbfejleszthető" - olvasható a közleményben. Bódis József hangsúlyozta az objektív mérési módszerek jelentőségét. Egyetértés volt abban, hogy a számszerű mérések a döntések előkészítését segíthetik, de kizárólagos jelleggel nem szabad alkalmazni azokat.”
A jövő évi kiírás nagyobb keretösszeggel, érdemi egyszerűsítésekkel segítheti a kutatások hatékony finanszírozását, a források jobb hasznosulását. A 2021-es OTKA pályázatok feltételeit a minisztérium a kollégiumok és a tudományos közösség képviselőivel közösen, 2020 őszén dolgozza ki.
Az MTA, mint a hazai tudományos közösség legfelsőbb testülete így az eddiginél jelentősebb szerephez juthat az OTKA pályázatok megújuló rendszerében. A korszerű megoldások széleskörű szakmai konszenzuson alapuló használata még hatékonyabban segítheti a bírálók munkáját, csökkentheti adminisztratív terheiket.
(ITM Kommunikáció)