Folytatódik a szegedi lézeres kutatóközpont (ELI-ALPS) szomszédságában a science park kialakítása - közölte az innovációs és technológiai miniszter csütörtökön Szegeden.
Palkovics László Bártfai-Mager Andrea nemzeti vagyon kezeléséért felelős tárca nélküli miniszterrel a lézeres kutatóközpontban tett látogatását követően újságíróknak elmondta: a tudományos és innovációs park kialakításának első lépése már megtörtént, lőszermentesítették az egykori szovjet laktanya területét.
A következő lépés a befektetők Szegedre vonzása, ehhez a minisztérium és a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. támogatást nyújt - jelezte a politikus.
A science parkban a Szegedi Tudományegyetem (SZTE) több ingatlanberuházást is megvalósít, a többi közt egy inkubációs központot alakít ki. Az építkezésekre azért van szükség, mert az egyetem helyszűkével küzd, miközben egy sor olyan projektet sikerült Szegedre hozni az elmúlt időszakban, amelyeknek speciális helyigényük van - mondta Palkovics László.
A miniszter ezek között említette a járműipari kutatásokat, illetve egy a nukleáris hulladékok könnyebb kezelését szolgáló eljárás kidolgozását, amely az SZTE és az ELI-ALPS közös projektje.
A kormány ezt a programot 3,6 milliárd forinttal támogatja, a kutatások elindultak, várhatóan novemberben rendezik meg azt a konferenciát, amelyen az első mérési eredményekről beszámolhatnak - tudatta a politikus.
Palkovics László hangsúlyozta, a science park kialakításával nemcsak a kormánynak és az egyetemnek vannak tennivalói, hanem az önkormányzatnak is. A külső infrastruktúra, a közúti csatlakozás, a terület víz- és gázellátásának kiépítését fel kellene gyorsítani.
A miniszter kitért arra, a szegedi lézeres kutatóközpont 2020 végére lesz teljesen működőképes, akkortól tudja kiszolgálni a világ minden részéről érkező tudósok kutatási igényeit. Az intézet működéséhez szükséges forrásokat a kormány biztosítja, de ennek a feladatnak az ellátására már elkezdődött egy konzorcium létrehozása.
(MTI)