Az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) által elrendelt fogyasztóvédelmi ellenőrzés során közel hatvan szépségápolási cikk – női kozmetikumok és borotválkozás utáni balzsamok – esett át laborvizsgálaton. Miközben minden egyéb termék megfelelt az előírásoknak, nyolc hennafesték a mikrobiológiai tisztaság szempontjából megbukott, ezek forgalmazását megtiltották.
Az ITM akkreditált vegyipari laboratóriuma összesen 59 női kozmetikumot és borotválkozás utáni balzsamot vizsgált. A folyékony rúzsok, szájfények, szemhéjtusok, alapozók és hennafestékek esetében a nehézfémtartalmat és mikrobiológiai tisztaságot ellenőrizték a szakemberek. A jogszabály a fogyasztók egészségének védelme érdekében egyértelműen rögzíti, hogy a szépségápolási termékekben a legkisebb mértékben sem fordulhat elő pl. arzén, kadmium vagy ólom. A nehézfémtartalom szempontjából a 49 női kozmetikum mindegyike megfelelt a vonatkozó előírásoknak.
A mikrobiológiai tisztaság vizsgálata során azonban tizenkilencből nyolc henna tartalmú növényi haj- és testfesték megbukott az ellenőrzésen. A színezőporok kozmetikai termékekben meg nem engedett mennyiségben tartalmaztak penészgombát és egyéb mikrobákat, ezeknek csak egy része pusztul el a forró víztől, amellyel a hennát használat előtt össze kell keverni.
Keszthelyi Nikoletta fogyasztóvédelemért felelős helyettes államtitkár kiemelte: „A határértéket meghaladó mennyiségű mikrobák, gombák bőrproblémákat, a sérült bőrfelületen vagy az arra érzékenyeknél gyulladást okozhatnak. A fogyasztóvédelmi hatóság ezért megtiltotta a laborvizsgálaton kifogásolt hennafestékek forgalmazását, és arra kötelezte a gyártókat, hogy a továbbiakban csak az előírásoknak megfelelő termékeket árusítsanak.”
A tíz borotválkozás utáni balzsam a mikrobiológiai tisztaság, a termékekben található tartósítószer mennyisége és a címkén található, kapcsolódó tájékoztatás megfelelősége szempontjából is kifogástalannak bizonyult. A kozmetikai termékek laborvizsgálatának eredménye termékcsoportonkénti bontásban a kormányzati honlap fogyasztóvédelmi oldalán érhető el.
A magyar fogyasztóvédelemben a vásárlók biztonsága az első, ezért az ITM akkreditált laboratóriumai rendszeresen vizsgálják a különböző termékekből elérhető kínálatot. Az ellenőrzések nemcsak a magyar családok védelmét szolgálják, hanem tisztességes piaci magatartásra ösztönzik a vállalkozásokat is.
(ITM Kommunikáció)