Az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) akkreditált laboratóriuma a gyermekek biztonsága érdekében háromkerekű játékkerékpárokat, játékrollereket, lábbal hajtható kismotorokat, gyermek etetőszékeket, bébikompokat és utazóágyakat vizsgált. Az ellenőrzött közel ötven termékből tizennyolcat a fogyasztóvédelmi hatóság kivont a forgalomból, ahol szükséges volt, a terméket a vásárlóktól is visszahívták.
Az ITM akkreditált Mechanikai és Villamos Laboratóriumában rendszeresen vizsgálja a három év alatti kisgyermekek által gyakran használt eszközöket. A veszélyes termékek a balesetek megelőzése érdekében lekerülnek a polcokról.
A laboratóriumban vizsgált 19 kisjárműből 5 nem teljesítette az előírt követelményeket. A háromkerekű játékkerékpárokra jellemző hiba volt, hogy a mozgó alkatrészek között olyan rések, nyílások keletkeznek, amelyekbe játék közben a gyerekek ujjai becsípődhetnek. A játékrollerek esetében a kerekek voltak kisebbek az előírtnál, a kormányoszlop terhelés hatására összecsukódott. A lábbal hajtható kismotor, quad és gokart formájú járművek közül minden ellenőrzött termék megfelelt az előírásoknak.
A kisgyermekek biztonságát szem előtt tartva a laboratórium vizsgálta a gyermekgondozási eszközöket is. A 28 ellenőrzött termék közel felénél hiányosságok merültek fel. Az etetőszékek stabilitása nem volt megfelelő, oldalra vagy hátrafelé felborultak, egy esetben a fej beszorulásának lehetősége is fennállt. A bébikompok elégtelen stabilitásuk vagy terhelhetőségük, a lépcsőről való leesés és az összecsukódás kockázata miatt bizonyultak balesetveszélyesnek. Az utazóágyak esetében többnyire a borulásveszéllyel volt probléma, valamint a matrac összecsukódásával, amely azért jelent fulladásveszélyt, mert alá kerülve a kisgyermek nem kap levegőt.
Keszthelyi Nikoletta fogyasztóvédelemért felelős helyettes államtitkár elmondta: „A fogyasztóvédelmi ellenőrzések során a hatóság célzottan keresi a feltételezhetően nem biztonságos termékeket. Az ITM laboratóriumi vizsgálatain megbukott játékrollereket, játékkerékpárokat és gyermekgondozási cikkeket a fogyasztóvédelmi hatóság levette a polcokról, jelentős részüket a vásárlóktól is visszahívták.”
A folyamatos fogyasztóvédelmi jelenléttel az ITM kiemelt célja, hogy a gyermekek biztonságban legyenek. A vizsgált termékek tételes listája itt érhető el.
(ITM Kommunikáció)