Közös célunk, hogy megóvjuk az emberek egészségét és a nemzetgazdaságot is mozgásban tartsuk - jelentette ki az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) parlamenti és stratégiai államtitkára a koronavírus-fertőzés elleni védekezésért felelős operatív törzs szerdai online sajtótájékoztatóján.
Schanda Tamás ezt arra reagálva mondta, hogy a Mol Magyarország is segíti a kórházak ellátását fertőtlenítőszerrel. Azt hangoztatta: közös cél, hogy megóvjuk az emberek egészségét és a nemzetgazdaságot is mozgásban tartsuk. Hozzátette, hogy a kezdeményezés kiváló példája a vállalati szektor és a kormány együttműködésének, továbbá annak is záloga, hogy "a járvány után minél hamarabb talpra állhassunk".
A kormány azon dolgozik, hogy megfelelő mennyiségben tudja biztosítani az állami egészségügy és a lakosság számra a védekezéshez szükséges eszközöket - jelezte az Schanda Tamás.
Mint mondta: először az egészségügy szükségleteit kell kielégíteni, majd a további állami-közösségi feladatellátáshoz szükséges mennyiséget kell biztosítani, "minden más igény csak ezek után következhet".
Közlése szerint a megfelelő védőeszközök biztosításának, két útja van: az egyik, hogy külföldről - jellemzően Kínából - vásárolják és beszállítják azokat. Ilyen módon a héten több mint 3 millió maszk, több mint 130 ezer védőruha, 100 ezer pár gumikesztyű, és 86 lélegeztetőgép érkezett Kínából Budapestre - idézte fel az államtitkár.
A járvány elleni védekezés jegyében a kormány úgy döntött, hogy a külföldi beszerzésekkel párhuzamosan megnöveli és kiépíti a védekezéshez szükséges alapanyag- és késztermékgyártó kapacitásokat, mert az itthon gyártott termékek könnyen elérhetőek, gyorsan szállíthatóak, hamar eljutnak a kórházakba, egészségügyi intézményekbe.
A hazai gyártás emellett hozzájárul ahhoz is, hogy a Magyarországra is begyűrűző, az elmúlt évtizedben nem tapasztalt mértékű gazdasági visszaesést is mérsékelje" - fogalmazott.
Elmondta, hogy az ITM a hazai gyártás megerősítése, kiépítése érdekében szervezi az alapanyag-ellátás biztosítását, így például a textilét, a műanyagét, az etanolét, és szükség esetén segíti a piaci szereplők összekapcsolódását.
Schanda Tamás beszámolt arról is, hogy a legnagyobb cégektől a legkisebbekig számtalan önkéntes felajánlás érkezik a kormányhoz, számos vállalattal pedig a kabinet vette fel a kapcsolatot a gyártási tevékenységük átállítása érdekében. A maszkok és a különböző védőruhák esetében is "folyamatosan szervezik és támogatják az együttműködéseket" - közölte.
(MTI; kormany.hu)