A dél-zalai térség és a horvátországi Muraköz megye kerékpáros turisztikai fejlesztését szolgálta az a magyar-horvát közös projekt, amelynek több mint 1,7 millió eurós fejlesztéseit szombaton zárták le Nagykanizsán.

Cseresnyés Péter, az Innovációs és Technológiai Minisztérium parlamenti államtitkára, a térségi Mura Nemzeti Program miniszteri biztosa a zárókonferencián arról beszélt, hogy a dél-zalai határ menti területet új turisztikai célpontként, Muraföldeként igyekeznek megismertetni. A kettős célt, mezőgazdasági és turisztikai fejlesztéseket egyaránt szolgáló Mura programmal az aktív és kerékpáros turizmus iránt érdeklődő látogatókat célozták meg a korábban leginkább történelmi okokból feltáratlan természeti kincsekkel rendelkező térségben.

A Cycle in a Network 2.0 elnevezésű magyar-horvát program a közeli Muraköz megye településeivel közösen végrehajtott fejlesztéseket szolgálta, a két ország területén több tíz kilométer hosszan építettek vagy jelöltek ki kerékpárutakat, és létrehoztak a bicikliseknek szánt szolgáltatásokat - jelezte az államtitkár.

Hozzátette, hogy a Mura program keretében a jövőben bővítik a Zalaerdő Zrt. kisvasútjának vonalát, a Mura mentén új túraútvonalakat alakítanak ki, amelyek a bakancsos, kerékpáros vagy vízitúrázók számára kínálnak akár több napra szóló kikapcsolódási lehetőséget. Cseresnyés Péter azt is hozzátette: reményei szerint a térség kerékpáros turizmusának leginkább a jövő májusi Giro d'Italia kerékpáros körverseny nagykanizsai befutója ad majd komoly hírverést.

Cseke Bence projektmenedzser a magyar-horvát fejlesztési program részleteiről elmondta: a nagykanizsai önkormányzat, a Muraközi Turisztikai Ügynökség, a Muraközi Közútkezelő és Stridóvár (Strigova) önkormányzata 1,7 millió eurós költségvetésből gazdálkodhatott. A 85 százalékában infrastrukturális fejlesztésekre fordított keretből a nagykanizsai Csónakázó-tó körül 4,3 kilométeres körút épült pihenőhelyekkel, kerékpáros bázist, fitneszparkot alakítottak ki és megépítették a város legnagyobb alapterületű, 1400 négyzetméteres játszóterét. A miklósfai városrészben és Murakeresztúron biciklis pihenőhely hoztak létre, illetve 17,3 kilométer határ menti új bicikliutat tábláztak ki Nagykanizsától Murakeresztúrig.

Horvátországban két szakaszon együttesen 12 kilométernyi kerékpárút épült, Csáktornyán (Cakovec) elektromos kerékpárokat és dokkolókat vásároltak, továbbá okostelefonos applikációt fejlesztettek ki, illetve több, kerékpárosoknak szóló közös programot is rendeztek az elmúlt csaknem két évben - részletezte a projektmenedzser.

(MTI)