Bódis József felsőoktatásért, innovációért és szakképzésért felelős államtitkár és Václav Velčovský, Csehország Európai Unióért és az Európai Strukturális és Befektetési Alapokért felelős miniszterhelyettese az ELI ERIC megalakításával kapcsolatos feladatokról egyeztetett 2020. augusztus 27-én, Budapesten.
A szegedi ELI-ALPS lézeres kutatási központ Magyarország egyik legfejlettebb, globális szinten is kiemelkedő színvonalú kutatási infrastruktúrája. A nemzetközi ELI-projekt részeként Csehországban épült meg az ELI-Beamlines. A létesítmények a lézertudomány mellett az anyag-, orvos- és természettudományok, a környezetvédelem területén dolgozó kutatók számára is rendkívül magas szintű technológiai hátteret biztosítanak kutatásaikhoz.
Csehország idén májusban benyújtotta az Európai Bizottsághoz egy Európai Kutatási Infrastruktúra Konzorcium (ERIC) létrehozását kezdeményező dokumentumcsomagot, amelyben alapító tagként Csehország és Magyarország mellett Olaszország és Litvánia, alapító megfigyelőként pedig Németország és az Egyesült Királyság vesz részt. A miniszterhelyettes magyarországi látogatásának célja az ELI ERIC megalakításával kapcsolatos feladatok egyeztetése, és a szegedi ELI-ALPS intézményben folyó munka megtekintése volt. A tárcaközi találkozón részt vett Tibor Bial, a Cseh Köztársaság magyarországi nagykövete, Szabó Gábor, az ELI-HU NKft. ügyvezető igazgatója, és Allen Weeks, az ELI-DC (Delivery Consortium) ügyvezető igazgatója is.
A rangos Physics World, a brit Institute of Physics nemzetközi magazinjának egyik szerzője az ELI-projektet a világ tíz legfontosabb kutatási infrastruktúrája közé sorolta, a többi között a James Webb Űrtávcső, az Európai Neutronkutató Központ vagy az Amerikai Elektron-Ion Ütköztető mellé. A létrejövő ERIC alapvető célja a kutatási infrastruktúrák működtetésén túl, hogy az ELI pillérek hosszú távon is megőrizzék vezető szerepüket a lézeres kutatások területén.
(ITM Kommunikáció)