A regionális innovációs források kedvezőbb elosztása mellett állt ki Bódis József, az Innovációs és Technológiai Minisztérium felsőoktatásért, innovációért és szakképzésért felelős államtitkára a Versenyképességi Tanács 2020. február 28-i, kutatási szekcióülésén, Brüsszelben.
A Versenyképességi Tanács mai ülésén jóváhagyta az Európai Innovációs és Technológiai Intézet (EIT) Stratégiai Innovációs Menetrendjét, amelynek része a Regionális Innovációs Alprogram (RIS). Az államtitkár hangsúlyozta, hogy kiemelten fontos a RIS erősítése, mert az hozzájárul a földrajzi innovációs szakadék csökkentéséhez.
Magyarország a RIS költségvetésére vonatkozó nyilatkozatot adott ki, amelyben megfogalmazza, hogy a magyar álláspont szerint a kutatás és az innováció támogatásának kulcsfontosságú szerepet kell játszania a következő többéves pénzügyi keretben. Azonban Európa kutatási és innovációs potenciáljának teljes kiaknázása csak akkor valósítható meg, ha a Horizon Europe és annak része, az Európai Innovációs és Technológiai Intézet (EIT) megfelelően foglalkozik a földrajzi egyensúly kérdésével. A megerősített RIS-nek a kívánt hatás elérése érdekében a gyengébb innovációs teljesítményű országok érdekeit is figyelembe vevő költségvetéssel kell rendelkeznie. Magyarország ezért azt javasolta, hogy a tudás- és innovációs központok (TIT) költségvetésének 20 százaléka a Regionális Innovációs Alprogramban részvételre jogosult országokban hasznosulhasson.
A miniszterek eszmecserét folytattak a kutatás és innováció nemzetközi együttműködésben betöltött stratégiai szerepéről. A vita célja az volt, hogy hozzájáruljon annak átgondolásához, hogy a harmadik országok hogyan vegyenek részt a Horizont Európa keretprogramban. Bódis József egyetértett azzal, hogy a jövőben is elő kell mozdítani a nemzetközi együttműködést, mivel ez erősítheti a kutatás kiválóságát, fokozhatja az innovációt és növeli az Európai Unió versenyképességét. Hangsúlyozta azonban, hogy a harmadik országokkal folytatott együttműködéseknek kölcsönösségi alapon, az EU érdekein és a nemzetközi kötelezettségvállalásokon kell alapulniuk.
(ITM Kommunikáció)