A Biológiai és Toxinfegyver Tilalmi Egyezmény 8. Felülvizsgálati Konferenciájára 2016. november 7-25. között kerül sor Genfben.

A Konferencián részt vevő magyar delegációt vezető dr. Mikola István biztonságpolitikáért és nemzetközi együttműködésért felelős államtitkár a nyitóülés során elmondott beszédében elismeréssel szólt az Egyezmény keretében eddig elért eredményekről. Kiemelte a felgyorsult tudományos és technológiai fejlődés következtében könnyebben előállítható, fegyverként is használható biológiai anyagok jelentette kihívásokra adandó válaszok kidolgozásának fontosságát.

Kép letöltéseFotó: KKM

Az Egyezmény, amelynek jelenleg 175 részes állama van, az első olyan nemzetközi szerződés, amelynek célja a tömegpusztító fegyverek egy teljes kategóriájának felszámolása. Hazánk 1972-ben írta alá az egyezményt, a vonatkozó magyar jogszabályt 1975-ben hirdették ki. A szerződés rendelkezéseinek végrehajtását ötévente felülvizsgálati konferencia keretében tekintik át a részes államok, ahol döntenek a következő ötéves időszak munkaprogramjáról.

A Felülvizsgálati Konferencia elnöki tisztségét dr. Molnár György nagykövet, a külgazdasági és külügyminiszter fegyverzetellenőrzési, leszerelési és non-proliferációs különleges képviselője tölti be.

Magyarország hagyományosan aktív, kezdeményező szerepet vállal az Egyezménnyel kapcsolatban. Az idei a második Felülvizsgálati Konferencia lesz, amelyet magyar diplomata elnököl. Magyarország az Egyezménnyel foglalkozó, és eddig minden évben konszenzussal elfogadott ENSZ közgyűlési határozat gondozója a Közgyűlés leszerelési kérdésekkel foglalkozó I-es Bizottságában.

(Külgazdasági és Külügyminisztérium)