2014. december 12-én, Brüsszelben került sor a Külügyek Tanácsa fejlesztési miniszteri ülésére, melyen Magyarországot Dr. Mikola István, a Külgazdasági és Külügyminisztérium biztonságpolitikáért és nemzetközi együttműködésért felelős államtitkára képviselte.
A fejlesztési miniszterek megtárgyalták az EU részvételét a 2015 utáni globális fejlesztési és fenntartható fejlődési keret (Post-2015 agenda) előkészítését szolgáló ENSZ tárgyalásokon, ide értve az új agenda majdani végrehajtásának kérdéseit, s annak részeként az EU és tagállamai részéről a finanszírozás terén közvetítendő üzeneteket is.
Elfogadásra kerültek a nemzetközi tárgyalásokhoz az EU keretmandátumát adó tanácsi következtetések. A delegációk többsége a végrehajtás szélesebb nézőpontból történő megközelítése mellett foglalt állást, mely a finanszírozás mellett a kapacitáserősítés, a technológiatranszfer és a tudásmegosztás szerepére is épít. Többen – köztük Magyarország is – reális mérlegelésre intettek újabb uniós finanszírozási vállalások előkészítése kapcsán. A végrehajtás kérdéseire a lett elnökség alatt tér vissza részletesebben a Tanács.
Eszmecserére került sor a migráció és a nemzetközi fejlesztés közötti kapcsolódásokról. A miniszterek kezdeményezése nyomán Federica Mogherini, az EU kül- és biztonságpolitikai főképviselője nyitottságot jelzett egy bevándorlókkal és menekültekkel foglalkozó hosszú távú uniós fejlesztési stratégia kidolgozása iránt, melyet jövő év elején felvet a biztosok testülete számára. A miniszterek kitértek a nemek közötti esélyegyenlőség és a nők társadalmi szerepvállalásának támogatására, mely az EU nemzetközi fejlesztési programjaiban kiemelt prioritást képvisel. Neven Mimica fejlesztési biztos megerősítette, hogy a Bizottság 2015-ben javaslatot tesz közzé az EU témára vonatkozó, jövőbeli cselekvési tervéről.
Mikola István államtitkár a migráció kérdéskörének tárgyalása során hangsúlyozta a földrajzi kiegyensúlyozottság fontosságát - kiemelve, hogy a keleti migráns útvonalak által támasztott igények különböznek az EU déli határain jelentkező kihívásoktól. A nők és társadalmi szerepvállalásuk támogatása kapcsán megosztotta a Kormány részéről hozott hazai intézkedéseket. Mindkét témát illetően támogatta az EU és a tagállamok közös erőfeszítéseit.
Christos Stylianides humanitárius segélyezésért felelős biztos, az EU Ebolával foglalkozó koordinátora a záró munkaebéd során beszámolt a vírus továbbterjedésének megakadályozása érdekében tervezett rövid és hosszú távú lépésekről. A biztos bemutatta az Európai Tanács december 18-19-i ülésére készített jelentés tervezetét, melyet a miniszterek üdvözöltek.
A Tanácsot megelőzően V4 koordinációs megbeszélésre került sor az ülés napirendjén szereplő témákról, valamint a visegrádi partnerek kétoldalú fejlesztési tevékenysége során történő közös fellépésről Ukrajna relációjában, illetve a 2015-ös Európai Fejlesztési Év megvalósítása kapcsán. A Tanácsülés margóján aláírásra került a nyugat-afrikai államok és az Európai Unió és tagállamai között létrejött gazdasági partnerségi megállapodás.
(Külgazdasági és Külügyminisztérium)