Dr. Mikola István biztonságpolitikáért és nemzetközi együttműködésért felelős államtitkár képviselte hazánkat az OECD Kormányzati Központok Vezető Tisztviselői Hálózata éves konferenciáján Stockholmban, melynek célja az OECD fenntartható fejlődési célkitűzések (SDG-k) végrehajtását segítő akciótervéhez való aktív hozzájárulás volt.

Az államtitkár a 2030 Agenda nemzeti implementációjával kapcsolatban elmondta, hogy a fejlesztési agenda komplexitására és átfogó jellegére tekintettel az SDG-k megvalósítása mind a kormányzat mind a civilszféra részéről széleskörű összefogást követel meg. Hozzátette, hogy Magyarországon a SDG-k nemzeti implementációjának koordinálása a Kügazdasági és Külügyminisztérium feladata, és a 2030-as agenda megvalósításának keretei az érintett kormányzati szereplők bevonásával kerülnek kidolgozásra, továbbá aktív szerepet vállal a munkában a Központi Statisztikai Hivatal is.

Az államtitkár hangsúlyozta, hogy Magyarország a kidolgozás alatt álló SDG-kkel kapcsolatos nemzeti stratégián túl a klímaváltozás jelentőségére tekintettel 2008 óta Nemzeti Éghajlatváltozási Stratégiával is rendelkezik, melynek megújítása szintén folyamatban van.

A konferencia az SDG-kkel összefüggésben vizsgálta a migrációt is, amellyel kapcsolatban Mikola István hangsúlyozta: a jelenlegi migrációs válság enyhítéséhez a kiváltó okok kezelése elengedhetetlen, azokban az országokban, ahonnan a migránsok útnak indulnak, a stabilitás és élhetőség feltételeinek megteremtésére kell törekednünk, ezért kulcsfontosságú a fenntartható fejlődési célkitűzések megvalósítása. Kiemelte, hogy a magyar álláspont szerint a migrációs válság kezeléséhez globális program kidolgozása szükséges. A magyar álláspontot több ország is osztotta, a globális megoldás szükségessége a programpont visszatérő motívuma lett.

A konferencia áttekintette, hogy a fenntartható fejlődési célok megvalósítása hogyan segítheti a korrupció elleni küzdelmet. Mikola István hozzászólásában kifejtette, hogy Magyarország elkötelezett a korrupció leküzdését illetően, amelynek alapja a jó közbeszerzési rendszer megléte. Ismertette, hogy magyar és V4 részről nemcsak a saját országainkban képviseljük ezt a szemléletet, hanem a régiónk érdekeit is szem előtt tartjuk, az Ukrajnában megrendezett V4 roadshow egyik állomása a korrupció leküzdésére fókuszált, amelynek köszönhetően Ukrajnában megkezdődött a közbeszerzési rendszer reformja.

(KKM)