Háromnapos ülést tartott a magyar-vietnami gazdasági vegyes bizottság Hanoiban, a két fél ezen meghatározta azokat az irányvonalakat és projekteket, amelyeket a két ország a következő években követni és teljesíteni tervez - mondta el az MTI-nek telefonon a magyar delegációt vezető Mikola István biztonságpolitikai és nemzetközi együttműködésért felelős külügyi államtitkár a tanácskozás után.

Közlése szerint az ülésen áttekintették a kétoldalú együttműködés legfontosabb területeit, különös tekintettel az üzletfejlesztés, az energetika, az infrastruktúrafejlesztés, az infokommunikációs technológia, a tudományos és technológiai együttműködés, a mezőgazdaság, a vízgazdálkodás, az egészségügy és egészségipar, az oktatási és kulturális kapcsolatok és a turizmus területére.

A magyar delegáció vezetőjét fogadta Hoang Trung Hai miniszterelnök-helyettes, továbbá megbeszélést folytatott Le Quang Cuong egészségügyi miniszterhelyettessel, Bui Thanh Son külügyminiszter-helyettessel, Nguyen Chi Dung beruházási és tervezési miniszterhelyettessel és a vegyes bizottság társelnökével, Ho Thi Kim Thoa ipari és kereskedelmi miniszterhelyettessel is.

Mint Mikola István beszámolt róla, a kereskedelmi forgalom az elmúlt időszakban jelentős mértékben emelkedett, ami azt mutatja, hogy a kétoldalú kapcsolatrendszer fellendülő szakaszban van.

Az államtitkár elmondta, hogy döntés született egy 500 férőhelyes kórház - kötött segélyhitellel támogatott - felépítéséről, működtetésének megszervezéséről, továbbá egy daganatos betegségek szűrésére, megelőzésére és ellátására szolgáló módszertani, oktatási és továbbképzési központ létesítéséről.

Kitért arra, hogy mivel Vietnamban még nem működik teljes körű lakosság-nyilvántartási rendszer, nincsenek olyan regiszterek sem, amelyekből pontosan meg lehetne állapítani, hogy az ország melyik részében milyen típusú betegségek és milyen mértékben fordulnak elő.

Hangoztatta, hogy Magyarország segít a lakosság-nyilvántartási rendszer kiépítésében is, hiszen ebben nemzetközi nívójú gyakorlattal rendelkezik, amely az úgynevezett egyablakos rendszerekben mutatkozik meg. A közel 100 milliós lakosú és nagy területű Vietnamban mindazonáltal ez nem könnyű feladat - tette hozzá.

Mikola István azt is megerősítette, hogy a Ho Si Minh-városi magyar főkonzulátust már idén újra megnyitják. Mint mondta, a vietnami külügyminisztérium pénteken adta át a főkonzul számára a működési engedélyt. Emlékeztetett arra, hogy ez a legnagyobb városa Vietnamnak, ahol máris sok magyar kis- és középvállalat dolgozik.

Az MTI kérdésére válaszolva az államtitkár jelezte, hogy megkezdődött azoknak a további programpontoknak a megvalósítása is, amelyekről Áder János köztársasági elnök tavaly őszi vietnami látogatásán esett szó.

Ezek közé tartozik, hogy potenciálisan 100 főre növekszik a Stipendium Hungaricum állami ösztöndíjrendszerben évente fogadott vietnami diákok száma. Eddig már több mint ötezer vietnami tanult Magyarországon - hangoztatta Mikola István, hozzátéve, hogy a mostani látogatáson is találkozott ilyen vietnamiak egy csoportjával. Közülük sokan ma vezető pozícióban vannak, és a magyar-vietnami kereskedelmi és gazdasági kapcsolatokban kulcsszerepet játszanak - fogalmazott az államtitkár.

Megkezdődött a kimunkálása a Vörös-folyóra tervezett víztisztító rendszernek is. Magyarország ezt kötött segélyhitellel is támogatja - emlékeztetett Mikola István.

A bizottsági ülést követően magyar-vietnami tárcaközi turisztikai megállapodást írtak alá a felek, a Magyar Nemzeti Kereskedőház Zrt. és a Vietnami Kereskedelemfejlesztési Ügynökség (VIETRADE) pedig megállapodást kötött az együttműködésről.

A turisztikai megállapodás legfontosabb elemének Mikola István az együttműködés intézményesítését, szervezeti rendszerének meghatározását nevezte. Az egyezmény nyomán mindkét fél jelentős fellendülést vár az ágazatban a két ország között a következő években - fűzte hozzá.

Beszámolt Mikola István arról, hogy gyógyszeripari kérdésekről is tárgyaltak, hiszen Vietnam érdekelt a magyar gyógyszerek importjának folytatásában, de nem adta fel azt a szándékát, hogy elsősorban a hatóanyaggyártásba maga is belekezdjen. Magyarország segíteni fog ebben - mondta el Mikola István, hangsúlyozva, hogy az ázsiai országban nagyon keresettek a magyar gyógyszerek.

A vegyes bizottsági ülés idején Hanoiban magyar-vietnami üzleti fórumra is sor került, ezen összesen 16 magyar cég és 150 vietnami vállalkozó képviseltette magát. A magyar cégek egyebek között a mezőgazdaság és élelmiszeripar, a faipar és fafeldolgozás, az építőipar, a környezetvédelem, a gépipar, az oktatás, az egészségügy, az információ- és kommunikációtechnológia ágazatát képviselték.

A bizottsági tárgyaláson részt vevő delegációk tagjai üdvözölték, hogy elérkezett a magyar-vietnami diplomáciai kapcsolatok felvételének 65. évfordulója, valamint Vietnam egyesítésének 40. évfordulója.

A Vietnamba irányuló magyar export 2003 óta a háromszorosára nőtt és a kétoldalú áruforgalom is folyamatos növekedést mutat az elmúlt években. Utóbbi tavaly rekord nagyságot ért el, meghaladta a 135,5 millió dollárt, ez 25,2 százalékos növekedés 2013-hoz képest. A Vietnamba irányuló export tavaly 42,9 százalékkal növekedett az előző évhez képest és 85,2 millió dollárt tett ki.

(MTI)