A Külgazdasági és Külügyminisztérium szervezésében 2017. november 28-án és 29-én tizedik alkalommal kerül megrendezésre a Budapesti Emberi Jogi Fórum. Az előző évekhez hasonlóan a konferencia lehetőséget biztosít az emberi jogok nemzeti és nemzetközi szakértői, kormányzati és nem-kormányzati szervezetek képviselői, valamint tudományos kutatók számára a közös érdeklődésre számot tartó aktuális kérdések megvitatására.

A nemzetközi elismertségnek örvendő kétnapos konferenciát Dr. Mikola István biztonságpolitikai és nemzetközi együttműködésért felelős államtitkár nyitotta meg, kiemelve az immáron jubiláló rendezvény hozzáadott értékét az emberi jogok védelméért tett erőfeszítésekhez. Államtitkár úr kitért az elmúlt években sajnálatos módon egyre erősödő globális kihívásokra, hangsúlyozva a terrorizmus és az erőszakos szélsőségesség jelentette fokozódó biztonsági kockázatokat, az irreguláris tömeges migrációt, a kisebbségekhez és más sérülékeny csoportokhoz tartozó személyek jogainak megsértését, valamint a társadalmakon belül és azok közötti növekvő egyenlőtlenségeket.

A konferencia megnyitóján felszólalt Shalva Tsiskarashvili, Georgia állandó képviselője az ENSZ Genfi Hivatala mellett, aki jelenleg az ENSZ Emberi Jogi Tanácsának alelnöki posztját is betölti, Dr. Martonyi János volt külügyminiszter és Martin Nesirky, az ENSZ bécsi Információs Szolgálatának (UNIS) főigazgatója is.

A 10. Budapesti Emberi Jogi Fórum szervesen kapcsolódik az emberi jogi kérdésekről a nemzetközi színtéren folyó párbeszédekhez, megerősítve Magyarország elkötelezettségét és nyitottságát az aktuális emberi jogi kihívások megvitatására.

A 10. Budapesti Emberi Jogi Fórum témaválasztását az ENSZ Emberi Jogi Tanácsának tagjaként tett vállalásaink, az aktuális emberi jogi kihívások és a hazánk által prioritásként kezelt területek inspirálták, így az egyes panelek a  kisebbségi jogokat és a nők jogait, a fenntartható békét fenyegető terrorizmus és erőszakos szélsőségesség által generált kihívásokat, valamint az Agenda 2030 keretén belül meghatározott fenntartható fejlődési célkitűzések emberi jogi aspektusait vitatják meg.

(Külgazdasági és Külügyminisztérium)